Czy zwierzę może być geniuszem? 10 książek o przyrodzie, które warto znać

LubimyCzytać
21.03.2019

Dziś 21 marca, pierwszy dzień kalendarzowej wiosny – idealny pretekst, by przyjrzeć się budzącemu się do życia światu przyrody. Z tej okazji przedstawiamy 10 najlepszych książek dla miłośników natury, ekologii i życia w rytmie slow. Autorzy opowiadają w nich o geniuszu udomowionych i dzikich zwierząt, zdradzają sekrety życia Puszczy Białowieskiej oraz przypominają nam, że świat jest jednością.

Szybki rozwój cywilizacyjny narzuca nam swoje tempo. Szybciej, więcej, mocniej… Jednak tego, jak zwolnić i wrócić do życia w harmonii z otaczającym światem warto się uczyć od roślin i zwierząt. Mądrość tę możemy czerpać z najlepszych książek, które pomagają zrozumieć przyrodę, ekologię i zasady zero waste. Wybór jest naprawdę spory – od reportaży i książek popularnonaukowych po fikcję literacką.

1. „Ukryty geniusz zwierząt. Wieloryby, mówiące obcymi językami, ptaki inteligentniejsze od małp i inne zadziwiające odkrycia”, Katharina Jacob

Ukryty geniusz zwierząt

Zestawienie otwiera książka, na którą czekamy najbardziej. „Ukryty geniusz zwierząt” będzie mieć premierę 11 kwietnia i ukaże się nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka. Katharina Jacob pasjonująco pisze o inteligencji zwierząt – od pszczół tworzących mapę topograficzną okolic ula, po szympansy, które potrafią gotować. Nie nadaje im jednak ludzkich cech, a raczej zmienia definicje tego, co postrzegamy jako „zwierzęce”. Planowanie przyszłości, empatia, inteligencja? Przygotujcie się na książkę, po przeczytaniu której inaczej spojrzycie nawet na wróbla, niewinnie skaczącego na gałęzi za oknem.

2. „Sekretne życie drzew”, Peter Wohlleben

Sekretne życie drzew

Peter Wohlleben to nazwisko, które znają wszyscy miłośnicy przyrody. Leśnik z ponad dwudziestoletnim stażem, który zrezygnował z urzędniczej posady, aby poświęcić się popularyzacji wiedzy o naturze. Choć opiera się on na faktach, można odnieść wrażenie, że napisał powieść fantastyczną. Drzewa, które komunikują się ze sobą, dbają o swoje potomstwo, pamiętają o przeszłych wydarzeniach i mają emocje. Zdumiewająca lektura, która pozostawia nas we wzruszeniu i podziwie dla natury.

3. „Duchowe życie zwierząt”, Peter Wohlleben

Duchowe życie zwierząt

Każdy właściciel psa zna dobrze jego charakter i może w wielu zabawnych anegdotach opisać jego zadziorność lub nieśmiałość, poczucie humoru albo niewzruszony spokój, odwagę i uczuciowość. „Nie wątpię, że zuchwale może brzmieć twierdzenie, że świnia czuje tak samo jak my”, pisze Peter Wohlleben. Na każdej stronie tej książki autor, podobnie jak świetny tłumacz, wyjaśnia nam, jak wyniki badań przekładają się na dzisiejszy stan wiedzy o zwierzętach. Okazuje się, że są one do nas bardziej podobne, niż byśmy myśleli!

4. „Psi geniusz. Dlaczego psy są mądrzejsze niż nam się wydaje?”, Brian Hare, Vanessa Woods

Psi geniusz. Dlaczego psy są mądrzejsze niż nam się wydaje?

Skoro już o psach mowa, to w zestawieniu nie mogło zabraknąć tej pozycji. Autorzy pracują w ośrodku akademickim Duke Canine Cognition Center i opierając się na badaniach naukowych, wyjaśniają, jak myślą psy. Ta wiedza przyda się nie tylko osobom zajmującymi się szkoleniem psów, lecz także każdemu opiekunowi czworonoga, który patrząc głęboko w mądre, wierne oczy swego psiego przyjaciela, zachodzi w głowę, „o czym do diaska myśli mój pies?”.

5. „Boskie zwierzęta”, Szymon Hołownia

Szymon Hołownia - Boskie zwierzęta

Czy mamy moralne prawo do zjadania zwierząt? Dlaczego zapomnieliśmy już, że raj był wegański? Czy grzechem jest jedzenie mięsa we wszystkie dni tygodnia, a nie tylko w piątek? Szymon Hołownia stawia podobne, zaczepne pytania, które skłonią do myślenia nie tylko katolika. Przede wszystkim jednak w niezwykle zajmujący i pełen erudycji sposób przypomina nam, że duchowość możemy odnaleźć w pełnym szacunku podejściu do przyrody, a niejedzenie mięsa to wyraz troski i miłości do bliźniego.

6. „Wilki”, Adam Wajrak

Adam Wajrak - Wilki

Adam Wajrak to jeden z najbardziej znanych polskich działaczy na rzecz ochrony przyrody. Jak własną kieszeń zna Puszczę Białowieską i jej mieszkańców, w tym otoczone złą sławą drapieżniki. Wajrak weryfikuje uprzedzenia, które mają źródło w baśniach i legendach, a nie faktach naukowych. To nie jest romantyczna lektura, a raczej mocna rzecz, która stawia jedno zasadnicze pytanie: „Kto jest bardziej brutalny – wilki czy ludzie?”.

7. „Saga Puszczy Białowieskiej”, Simona Kossak

Simona Kossak - Saga Puszczy Białowieskiej

Biolożka Simona Kossak sama siebie określała jako zoopsychologa. Choć pochodziła z artystycznej rodziny, swoje życie poświęciła nauce. Mieszkała w Puszczy Białowieskiej ponad 30 lat, a swoją małą ojczyznę udokumentowała na kartach „Sagi”. Od nas zależy, czy tę piękną książkę będziemy kiedyś określać jako elegię – niepewna przyszłość Puszczy jest tylko w naszych rękach.

8. „Mądrość i cuda świata roślin”, Jane Goodall, Gail Hudson

Jane Goodall - Mądrość i cuda świata roślin

Nazwisko Jane Goodall od razu przywodzi na myśl szympansy. Legendarna badaczka zrobiła wiele, by badać te niezwykłe ssaki i popularyzować o nich wiedzę. Dziś możemy powiedzieć, że w zasadzie zdefiniowała człowieka na nowo. Goodall doskonale zna także świat flory, a „Mądrość i cuda świata roślin” zostały powszechnie uznane za biblię literatury przyrodniczej. Autorka analizuje w niej naszą zależność od roślin jako pożywienia i lekarstw oraz daje wskazówki, jak naprawić szkody, które wyrządziliśmy naturze.

9. „Historia pszczół”, Maja Lunde

Historia pszczół

„Historia pszczół” otwiera serię „Kwartet klimatyczny”. Należące do niej powieści łączy wspólny mianownik – natura i ekosystem, którego wszyscy jesteśmy częścią. Akcja pierwszej książki cyklu toczy się na trzech płaszczyznach. Niezależnie od tego, w którym wieku i gdzie żyją bohaterowie – w Chinach, Anglii czy Stanach Zjednoczonych – ich losy splatają się w jedno. Maja Lunde potrafi przejmująco pisać o ludzkich emocjach i motywacjach, nie zapominając przy tym o roli tytułowych owadów w ludzkiej cywilizacji.

10. „Czochrałem antarktycznego słonia i inne opowieści o zwierzołkach”, Mikołaj Golachowski

Czochrałem antarktycznego słonia

Autor tej książki bada zwierzęta od ponad 20 lat. Najbardziej pokochał jedne z najzimniejszych, najmniej dostępnych zakątków Ziemi: Antarktydę na południowym krańcu Ziemi i Arktykę, skutą lodami na północy. To właśnie tam, z dala od hałasu przeludnionych miast, może podziwiać piękno przyrody. Pasjonująco opowiada o spotkaniach z niedźwiedziami polarnymi, zabawach małych pingwinów, poruszających się majestatycznie lodowcach. „Kilka razy spojrzeliśmy sobie w oczy i miałem wrażenie, jakbym spoglądał w głąb myślącego kosmosu”. Warto sprawdzić samemu, o jakim 18-metrowym zwierzęciu pisał w ten sposób.

Wszystkie powyższe książki (i o wiele więcej) możesz kupić, wybierając Allegro Smart! Kliknij poniżej, by dowiedzieć się szczegółów. 

Reklama

komentarze [45]

Sortuj:
Dodaj wypowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

2467
4
21.03.2019 09:08

Zapraszamy do dyskusji.


391
63
21.03.2019 14:47

Uwielbiam przyrodę i wszelkie zwierzaki, więc cieszy mnie, że coraz więcej jest tego typu pozycji na rynku księgarskim. "Psi geniusz" już zamówiony i ma nadejść lada dzień. Na pewno skuszę się też na "Wilki" i "Czochrałem antarktycznego słonia".


2683
556
21.03.2019 19:11

Z tego zestawu przeczytałam 4 książki. Od dawien dawna lubiłam czytać książki przyrodnicze i cieszy mnie, że coraz więcej ich jest wydawanych. Ja nie umieściłabym na tej liście  Wilki Wilki O wiele bardziej podobała mi się  Umysł kruka. Badania i przygody w świecie wilczych ptaków...

więcej

3722
3484
21.03.2019 20:15

mam dużo na półkach


3951
68
21.03.2019 21:01

Dziwne, że brakuje książek Karstena Brensinga... (znacznie lepszy od wymienionego np. 'Duchowego życia zwierząt') O wilkach też są lepsze pozycje niż ta Wajraka (polecam cudowną 'Wilczycę' Nate'a Blakeslee'a!), toż samo o roślinach są lepsze od tej pani Goodall... szkoda, że zabrakło czegoś o ptakach - tyle tych ptasich pozycji wychodzi, że aż szkoda nic nie polecić!

Poza...

więcej

3613
288
21.03.2019 22:51

Książki o ptakach uwielbiam, poniżej zaproponowałam klasykę "gatunku", czyli książki pana Puchalskiego czy Sokołowskiego.
Z nowych zaproponowałam książkę z serii "Biosfera" wydawnictwa WAB, która to seria też ma sporo ciekawych tytułów (dotąd czytałam w prawdzie tylko "Tak kochają lemury" i fragment "Kupiliśmy zoo", ale wiele z tych, których nie mam też budzi moje...

więcej

3951
68
22.03.2019 14:59

Ach, z przyjemnością! 'Ptasia' literatura to mój ostatni konik, także lecimy:
- 'Corvus. Życie wśród ptaków' Woolfson --> właśnie z wymienionej przez Ciebie serii Biosfera; o kobiecie, która mieszkała z krukowatymi *.* http://lubimyczytac.pl/ksiazka/117206/corvus-zycie-wsrod-ptakow
- 'Ptakologia' Sy Montgomery -> ta pani pisze rewelacyjnie! ...

więcej

3722
3484
22.03.2019 16:15

Atlas Ptaków Świata
Jacek Twardowski,Kamila Twardowska


3613
288
22.03.2019 20:57

@krosciucha, wielkie dzięki 🙂. Część z tych książek mam w swojej biblioteczce ("J jak jastrząb" które zaczęłam czytać, "Geniusz ptaków" czytany rozdziałami, "Rzecz o ptakach", "Dwanaście srok za ogon"), w całości przeczytałam dotąd jedynie "Moi skrzydlaci pacjenci" A. Kruszewicz. Ja dodałabym do tej listy może jeszcze  Chrapiący ptak. Rodzinna podróż przez stulecie biologii

więcej

3951
68
22.03.2019 22:14

Ja już raz próbowałam przebrnąć przez 'Chrapiącego ptaka' ale się poddałam (kiedyś jeszcze raz spróbuję).
O 'Nowej Exocie' nie słyszałam, dzięki wielkie! Muszę sobie to pisemko sprawdzić *.*
(zazdroszczę Ci ptasich lokatorów *.*)


3613
288
23.03.2019 20:48

Ptaki to moja pasja, mam prawie 50 skrzydlatych w domu (nie licząc młodych, które rozjadą się do nowych domów).
Z "Nową Exotą" sprawa jest o tyle skomplikowana, że kupić ją można tylko w prenumeracie (i być może w Empiku, który też pośredniczy w prenumeracie, jednak od wydawcy jest nieco taniej 😉.) Tutaj jest strona tego pisemka:
http://www.nowaexota.pl , tam są podane...

więcej

Dodaj odpowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

2683
556
21.03.2019 21:37

Ciekawe, jak chciała wejść na tą książkę, to od razu wyrzuca mnie do allegro. Czyli jest to artykuł sponsorowany przez allegro z zestawem książek przyrodniczych, które można tam kupić i nie ma nic wspólnego z najlepszymi pozycjami tego gatunku. Czy to nie jest manipulacja?


3613
288
21.03.2019 22:32

Na którą książkę? Ja wchodziłam na "Sagę puszczy białowieskiej" (żeby się upewnić czy mam) i nie przekierowało mnie...


2683
556
22.03.2019 19:51

Ja wchodziłam na wszystkie i dawałam :"otwórz odnośnik na nowej karcie" i za każdym razem otwiera się okno allegro z tą książką i z ceną.


3613
288
22.03.2019 20:42

Ja teraz spróbowałam otworzyć na nowej karcie (nie miałam pewności czy poprzednio otwierałam nową kartę, czy przechodziłam prosto stąd), ale wyskakuje mi strona z tą książką w serwisie LC...


3613
288
23.03.2019 07:02

@jatymyoni, chyba mam odpowiedź... Znalazłam na Facebooku:
https://www.facebook.com/155469304900/posts/10157169240844901/


2683
556
23.03.2019 15:56

Ale ja nie mam konta na Facebooku, wyłącznie tutaj.


3613
288
23.03.2019 16:32

Rozumiem. Ale chyba możesz otworzyć link nie mając konta (oczywiście gdybyś chciała)? (Przepraszam jeśli to głupie pytanie, bo ja zazwyczaj otwierając okno LC, dostają powiadomienia z FB i nie muszę się logować, żeby wejść w link).


2683
556
23.03.2019 18:14

Otworzyłam,czyli to działa w obu kierunkach. A ja bym musiała przypomnieć sobie hasło na FB, ie byłam tam od lat.


Dodaj odpowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

3613
288
21.03.2019 22:42

Jest wiele pięknych książek o zwierzętach. Niektóre stare, jak np. cykl Jana Żabińskiego  Z życia zwierząt. Tom I Z życia zwierząt. Tom I i pozostałych pięć tomów. Czy choćby  Ptaki ziem polskich. Tom 1 Ptaki ziem polskich. Tom 1

więcej

2683
556
22.03.2019 20:01

To też są ukochane książki mojego dzieciństwa. Wyaje mi się,że było więcej tomów Jana Żabińskiego "Z życia zwierząt" Właściwie każda ksiązka Żabińskiego była dla mnie przygodą. Oprócz tego jeszcze
 Reguła przetrwania Reguła przetrwania i inne ksiązki tego autora, a także
 I tak człowiek trafił na psa

więcej

3613
288
22.03.2019 20:37

Ja miałam tylko cztery książki J. Żabińskiego, ale tutaj (na portalu) dowiedziałam się, że części było sześć (tzn. tyle jest w serwisie, oczywiście mogło być więcej).

Zapomniałam dodać pierwszej książki, którą czytałam jako mała dziewczynka z wypiekami na twarzy:  Puc, Bursztyn i goście Puc, Bursztyn i goście

więcej

2683
556
23.03.2019 17:09

Wydaje mi się, że było ich 12 tomów. Miałam je wszystkie i było ich dużo. "Puc" był wspaniały. Nie można też zapomnieć o
 Szara Wilczyca Szara Wilczyca a także  Wielki atlas zwierząt Wielki atlas zwierząt
 Wielki atlas ptaków

więcej

3613
288
23.03.2019 20:23

Możliwe że tomów było więcej, spróbuję je wyszukać w czeluściach internetu i dodać do bazy (chciałabym zebrać znów ten cykl...).

"Wielki atlas ptaków mam", podobnie "(...) zwierząt", a kiedyś z tej serii miałam jeszcze  Wielki Atlas Ryb Wielki Atlas Ryb i  Wielki atlas owadów

więcej

2683
556
23.03.2019 21:30

Ja mam je wszystkie, ale już nie wymieniałam reszty. Od dziecka chciałam iść na biologię, a więc miałam zgromadzonych i przeczytanych bardzo dużo książek. Później stwierdziłam, że za dużo trzeba się uczyć na pamięć, a więc skręciłam na coś prostszego, czyli matematykę. Później większość porozdawałam, a część jest pochowanych. Jeszcze znalazłam moją ulubioną książkę z...

więcej

3613
288
23.03.2019 21:45

@jatymyoni, ja podobnie- od dziecka byłam zafascynowana zwierzętami, niestety w okresie "nastoletnim" coś mi się zmieniło i pojawiła się konkurencja: charakteryzacja 😁 (tak, poszłam do tej szkoły gdzie prawdopodobnie nawet po jej ukończeniu nie pracowałabym w zawodzie). Teraz czasem myślę o powrocie na studia, na kierunek związany ze zwierzętami, ale nie weterynarię (mam za...

więcej

4504
398
23.03.2019 22:16

"Z życia zwierząt" było sześć tomów. Przynajmniej w tym cyklu wydanym w latach sześćdziesiątych, który posiadam. Być może później lub wcześniej rozdzielono na więcej tomów. Kilka lat temu na fali nostalgii skompletowałem to stare wydanie. Na alledrogo nie spotkałem się nigdy z numerem wyższym niż 6.
"Głos przyrody" również mam i bardzo lubiłem w młodości. Była jeszcze...

więcej

2683
556
23.03.2019 22:33

@ryszpak na pewno masz rację, ja zapamiętałam ich dużo i ładnie wydawane.
@Beata-Chiara Nigdy nie jest za późno, jakiś kierunek związany z biologia. Dla mnie pozostało to jako zabawa.


3613
288
24.03.2019 17:08

@ryszpak, dziękuję za wyjaśnienie "zagadki" z liczbą tomów "Z życia zwierząt". Cykl "Razem ze słoniem" to książki mojego dzieciństwa- uwielbiałam je. Byłam chyba w zerówce, bo pamiętam że rodzice mi je czytali... Piękna seria dla dzieci, cieszę się i dziękuję za przypomnienie 🙂. A propos tych dwóch tomów wiosennych i jesiennych, do tej pory pamiętam ich tytuły...

więcej

Dodaj odpowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

1947
1219
22.03.2019 03:48

Mam 2 spośród tej listy: Zwierzołki i 'Duchowe życie roślin'.


896
32
22.03.2019 13:26

Artykuł sponsorowany? Jak słusznie zwróciła uwagę jatymyoni, wszystkie linki prowadzą do serwisu Allegro. Trochę to nieuczciwe, że wyraźnie tego nie podkreślono.


3613
288
22.03.2019 21:04

Nie wiem dlaczego, ale mnie tam nie przekierowują... (Może ma to związek z tym, że nie mam tam konta albo piszę teraz z telefonu? Aczkolwiek wątpię...). Poza tym, przecież na allegro każdy może zamieścić ogłoszenie, więc takie przekierowanie nie bardzo miałoby sens...


771
30
22.03.2019 23:22

Jeśli kliknie się na okładkę książki, to wyświetla się strona LC, a jak w tytuł to przekierowuje do allegro.

"Wszystkie powyższe książki (i o wiele więcej) możesz kupić, wybierając Allegro Smart! Kliknij poniżej, by dowiedzieć się szczegółów."

Z tego wynika,że tak.


3613
288
23.03.2019 07:03

Znalazłam na FB informację, że jest to akcja sponsorowana przez allegro...

https://www.facebook.com/155469304900/posts/10157169240844901/


261
23
23.03.2019 11:11

Może i nieuczciwe, ale trzeba przyznać,że tematyka cudna ! :-)


2683
556
23.03.2019 15:59

Zgadza się jak najadę na tytuł to jestem na allegro, jak na książkę to na LC.


Dodaj odpowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

3613
288
22.03.2019 21:00

Do tej listy dodałabym jeszcze dwie książki pani Doroty Sumińskiej:
 Autobiografia na czterech łapach czyli historia jednej rodziny Autobiografia na czterech łapach czyli historia jednej rodziny
 Dalej na czterech łapach Dalej...

więcej

zgłoś błąd