Czy zwierzę może być geniuszem? 10 książek o przyrodzie, które warto znać

LubimyCzytać
21.03.2019

Dziś 21 marca, pierwszy dzień kalendarzowej wiosny – idealny pretekst, by przyjrzeć się budzącemu się do życia światu przyrody. Z tej okazji przedstawiamy 10 najlepszych książek dla miłośników natury, ekologii i życia w rytmie slow. Autorzy opowiadają w nich o geniuszu udomowionych i dzikich zwierząt, zdradzają sekrety życia Puszczy Białowieskiej oraz przypominają nam, że świat jest jednością.

Szybki rozwój cywilizacyjny narzuca nam swoje tempo. Szybciej, więcej, mocniej… Jednak tego, jak zwolnić i wrócić do życia w harmonii z otaczającym światem warto się uczyć od roślin i zwierząt. Mądrość tę możemy czerpać z najlepszych książek, które pomagają zrozumieć przyrodę, ekologię i zasady zero waste. Wybór jest naprawdę spory – od reportaży i książek popularnonaukowych po fikcję literacką.

1. „Ukryty geniusz zwierząt. Wieloryby, mówiące obcymi językami, ptaki inteligentniejsze od małp i inne zadziwiające odkrycia”, Katharina Jacob

Ukryty geniusz zwierząt

Zestawienie otwiera książka, na którą czekamy najbardziej. „Ukryty geniusz zwierząt” będzie mieć premierę 11 kwietnia i ukaże się nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka. Katharina Jacob pasjonująco pisze o inteligencji zwierząt – od pszczół tworzących mapę topograficzną okolic ula, po szympansy, które potrafią gotować. Nie nadaje im jednak ludzkich cech, a raczej zmienia definicje tego, co postrzegamy jako „zwierzęce”. Planowanie przyszłości, empatia, inteligencja? Przygotujcie się na książkę, po przeczytaniu której inaczej spojrzycie nawet na wróbla, niewinnie skaczącego na gałęzi za oknem.

2. „Sekretne życie drzew”, Peter Wohlleben

Sekretne życie drzew

Peter Wohlleben to nazwisko, które znają wszyscy miłośnicy przyrody. Leśnik z ponad dwudziestoletnim stażem, który zrezygnował z urzędniczej posady, aby poświęcić się popularyzacji wiedzy o naturze. Choć opiera się on na faktach, można odnieść wrażenie, że napisał powieść fantastyczną. Drzewa, które komunikują się ze sobą, dbają o swoje potomstwo, pamiętają o przeszłych wydarzeniach i mają emocje. Zdumiewająca lektura, która pozostawia nas we wzruszeniu i podziwie dla natury.

3. „Duchowe życie zwierząt”, Peter Wohlleben

Duchowe życie zwierząt

Każdy właściciel psa zna dobrze jego charakter i może w wielu zabawnych anegdotach opisać jego zadziorność lub nieśmiałość, poczucie humoru albo niewzruszony spokój, odwagę i uczuciowość. „Nie wątpię, że zuchwale może brzmieć twierdzenie, że świnia czuje tak samo jak my”, pisze Peter Wohlleben. Na każdej stronie tej książki autor, podobnie jak świetny tłumacz, wyjaśnia nam, jak wyniki badań przekładają się na dzisiejszy stan wiedzy o zwierzętach. Okazuje się, że są one do nas bardziej podobne, niż byśmy myśleli!

4. „Psi geniusz. Dlaczego psy są mądrzejsze niż nam się wydaje?”, Brian Hare, Vanessa Woods

Psi geniusz. Dlaczego psy są mądrzejsze niż nam się wydaje?

Skoro już o psach mowa, to w zestawieniu nie mogło zabraknąć tej pozycji. Autorzy pracują w ośrodku akademickim Duke Canine Cognition Center i opierając się na badaniach naukowych, wyjaśniają, jak myślą psy. Ta wiedza przyda się nie tylko osobom zajmującymi się szkoleniem psów, lecz także każdemu opiekunowi czworonoga, który patrząc głęboko w mądre, wierne oczy swego psiego przyjaciela, zachodzi w głowę, „o czym do diaska myśli mój pies?”.

5. „Boskie zwierzęta”, Szymon Hołownia

Szymon Hołownia - Boskie zwierzęta

Czy mamy moralne prawo do zjadania zwierząt? Dlaczego zapomnieliśmy już, że raj był wegański? Czy grzechem jest jedzenie mięsa we wszystkie dni tygodnia, a nie tylko w piątek? Szymon Hołownia stawia podobne, zaczepne pytania, które skłonią do myślenia nie tylko katolika. Przede wszystkim jednak w niezwykle zajmujący i pełen erudycji sposób przypomina nam, że duchowość możemy odnaleźć w pełnym szacunku podejściu do przyrody, a niejedzenie mięsa to wyraz troski i miłości do bliźniego.

6. „Wilki”, Adam Wajrak

Adam Wajrak - Wilki

Adam Wajrak to jeden z najbardziej znanych polskich działaczy na rzecz ochrony przyrody. Jak własną kieszeń zna Puszczę Białowieską i jej mieszkańców, w tym otoczone złą sławą drapieżniki. Wajrak weryfikuje uprzedzenia, które mają źródło w baśniach i legendach, a nie faktach naukowych. To nie jest romantyczna lektura, a raczej mocna rzecz, która stawia jedno zasadnicze pytanie: „Kto jest bardziej brutalny – wilki czy ludzie?”.

7. „Saga Puszczy Białowieskiej”, Simona Kossak

Simona Kossak - Saga Puszczy Białowieskiej

Biolożka Simona Kossak sama siebie określała jako zoopsychologa. Choć pochodziła z artystycznej rodziny, swoje życie poświęciła nauce. Mieszkała w Puszczy Białowieskiej ponad 30 lat, a swoją małą ojczyznę udokumentowała na kartach „Sagi”. Od nas zależy, czy tę piękną książkę będziemy kiedyś określać jako elegię – niepewna przyszłość Puszczy jest tylko w naszych rękach.

8. „Mądrość i cuda świata roślin”, Jane Goodall, Gail Hudson

Jane Goodall - Mądrość i cuda świata roślin

Nazwisko Jane Goodall od razu przywodzi na myśl szympansy. Legendarna badaczka zrobiła wiele, by badać te niezwykłe ssaki i popularyzować o nich wiedzę. Dziś możemy powiedzieć, że w zasadzie zdefiniowała człowieka na nowo. Goodall doskonale zna także świat flory, a „Mądrość i cuda świata roślin” zostały powszechnie uznane za biblię literatury przyrodniczej. Autorka analizuje w niej naszą zależność od roślin jako pożywienia i lekarstw oraz daje wskazówki, jak naprawić szkody, które wyrządziliśmy naturze.

9. „Historia pszczół”, Maja Lunde

Historia pszczół

„Historia pszczół” otwiera serię „Kwartet klimatyczny”. Należące do niej powieści łączy wspólny mianownik – natura i ekosystem, którego wszyscy jesteśmy częścią. Akcja pierwszej książki cyklu toczy się na trzech płaszczyznach. Niezależnie od tego, w którym wieku i gdzie żyją bohaterowie – w Chinach, Anglii czy Stanach Zjednoczonych – ich losy splatają się w jedno. Maja Lunde potrafi przejmująco pisać o ludzkich emocjach i motywacjach, nie zapominając przy tym o roli tytułowych owadów w ludzkiej cywilizacji.

10. „Czochrałem antarktycznego słonia i inne opowieści o zwierzołkach”, Mikołaj Golachowski

Czochrałem antarktycznego słonia

Autor tej książki bada zwierzęta od ponad 20 lat. Najbardziej pokochał jedne z najzimniejszych, najmniej dostępnych zakątków Ziemi: Antarktydę na południowym krańcu Ziemi i Arktykę, skutą lodami na północy. To właśnie tam, z dala od hałasu przeludnionych miast, może podziwiać piękno przyrody. Pasjonująco opowiada o spotkaniach z niedźwiedziami polarnymi, zabawach małych pingwinów, poruszających się majestatycznie lodowcach. „Kilka razy spojrzeliśmy sobie w oczy i miałem wrażenie, jakbym spoglądał w głąb myślącego kosmosu”. Warto sprawdzić samemu, o jakim 18-metrowym zwierzęciu pisał w ten sposób.

Wszystkie powyższe książki (i o wiele więcej) możesz kupić, wybierając Allegro Smart! Kliknij poniżej, by dowiedzieć się szczegółów. 

Reklama

komentarze [45]

Sortuj:
1490
163
24.04.2019 20:12

Nie uwzględnienie w tym zestawieniu prac de Waala i wciskanie tu na siłę prac o roślinach, które zwierzętami raczej nie są. Sprawia iż tytuł tego artykułu brzmi dość zabawnie...


660
133
23.03.2019 22:37

"Botanika duszy" Elizabeth Gilbert


3742
314
24.03.2019 17:11

Przyznam się że mam tę książkę, ale jeszcze jej nie czytałam.


3742
314
23.03.2019 07:14

Dla miłośników psów rasowych z kolei polecam "biblię kynologiczną":
 Encyklopedia psów rasowych Tom I Encyklopedia psów rasowych Tom I
 Encyklopedia psów rasowych Tom II Encyklopedia psów rasowych Tom II

więcej

4751
450
23.03.2019 00:13

Polecam również starsze rzeczy, niekoniecznie słabsze od wymienionej dziesiątki. Na pewno inne, z innej perspektywy i - oczywiście - pisane w innych czasach.
Wychowywałem się na książkach prof. Sokołowskiego. Oprócz biblii ptakolubów  Ptaki ziem polskich. Tom 1 Ptaki ziem polskich. Tom 1 i...

więcej

1080
95
23.03.2019 00:24

Tak, Tytus Karpowicz wymiata.


3742
314
23.03.2019 16:05

"Sowy" profedora Sokołowskiego mam, ale dotąd czytałam wyrywczo. Ponadto w mojej biblioteczce są jeszcze takie książki profesora  Ptaki Polski Ptaki Polski- niestety straciłam tę książkę, ale czytałam ją dawno temu i nawet teraz była jedną z pierwszych dawno przeczytanych, jakie zapisałam w mojej...

więcej

1080
95
22.03.2019 23:59

W dzieciństwie zaczytywałam się w książkach Teodora Goździkiewicza. Uwielbiałam też książki Piotra Kordy o wilkach i ludziach w czasach prehistorycznych, jak  Rudogrzywa, córka Wadery. Stare, ale i tak jare. :)


3742
314
22.03.2019 21:00

Do tej listy dodałabym jeszcze dwie książki pani Doroty Sumińskiej:
 Autobiografia na czterech łapach czyli historia jednej rodziny Autobiografia na czterech łapach czyli historia jednej rodziny
 Dalej na czterech łapach Dalej...

więcej

965
32
22.03.2019 13:26

Artykuł sponsorowany? Jak słusznie zwróciła uwagę jatymyoni, wszystkie linki prowadzą do serwisu Allegro. Trochę to nieuczciwe, że wyraźnie tego nie podkreślono.


3742
314
22.03.2019 21:04

Nie wiem dlaczego, ale mnie tam nie przekierowują... (Może ma to związek z tym, że nie mam tam konta albo piszę teraz z telefonu? Aczkolwiek wątpię...). Poza tym, przecież na allegro każdy może zamieścić ogłoszenie, więc takie przekierowanie nie bardzo miałoby sens...


794
30
22.03.2019 23:22

Jeśli kliknie się na okładkę książki, to wyświetla się strona LC, a jak w tytuł to przekierowuje do allegro.

"Wszystkie powyższe książki (i o wiele więcej) możesz kupić, wybierając Allegro Smart! Kliknij poniżej, by dowiedzieć się szczegółów."

Z tego wynika,że tak.


3742
314
23.03.2019 07:03

Znalazłam na FB informację, że jest to akcja sponsorowana przez allegro...

https://www.facebook.com/155469304900/posts/10157169240844901/


261
23
23.03.2019 11:11

Może i nieuczciwe, ale trzeba przyznać,że tematyka cudna ! :-)


2857
700
23.03.2019 15:59

Zgadza się jak najadę na tytuł to jestem na allegro, jak na książkę to na LC.


0
1303
konto usunięte
22.03.2019 03:48

Użytkownik wypowiedzi usunął konto


3742
314
21.03.2019 22:42

Jest wiele pięknych książek o zwierzętach. Niektóre stare, jak np. cykl Jana Żabińskiego  Z życia zwierząt. Tom I Z życia zwierząt. Tom I i pozostałych pięć tomów. Czy choćby  Ptaki ziem polskich. Tom 1 Ptaki ziem polskich. Tom 1

więcej

2857
700
22.03.2019 20:01

To też są ukochane książki mojego dzieciństwa. Wyaje mi się,że było więcej tomów Jana Żabińskiego "Z życia zwierząt" Właściwie każda ksiązka Żabińskiego była dla mnie przygodą. Oprócz tego jeszcze
 Reguła przetrwania Reguła przetrwania i inne ksiązki tego autora, a także
 I tak człowiek trafił na psa

więcej

3742
314
22.03.2019 20:37

Ja miałam tylko cztery książki J. Żabińskiego, ale tutaj (na portalu) dowiedziałam się, że części było sześć (tzn. tyle jest w serwisie, oczywiście mogło być więcej).

Zapomniałam dodać pierwszej książki, którą czytałam jako mała dziewczynka z wypiekami na twarzy:  Puc, Bursztyn i goście Puc, Bursztyn i goście

więcej

2857
700
23.03.2019 17:09

Wydaje mi się, że było ich 12 tomów. Miałam je wszystkie i było ich dużo. "Puc" był wspaniały. Nie można też zapomnieć o
 Szara Wilczyca Szara Wilczyca a także  Wielki atlas zwierząt Wielki atlas zwierząt
 Wielki atlas ptaków

więcej

3742
314
23.03.2019 20:23

Możliwe że tomów było więcej, spróbuję je wyszukać w czeluściach internetu i dodać do bazy (chciałabym zebrać znów ten cykl...).

"Wielki atlas ptaków mam", podobnie "(...) zwierząt", a kiedyś z tej serii miałam jeszcze  Wielki Atlas Ryb Wielki Atlas Ryb i  Wielki atlas owadów

więcej

2857
700
23.03.2019 21:30

Ja mam je wszystkie, ale już nie wymieniałam reszty. Od dziecka chciałam iść na biologię, a więc miałam zgromadzonych i przeczytanych bardzo dużo książek. Później stwierdziłam, że za dużo trzeba się uczyć na pamięć, a więc skręciłam na coś prostszego, czyli matematykę. Później większość porozdawałam, a część jest pochowanych. Jeszcze znalazłam moją ulubioną książkę z...

więcej

3742
314
23.03.2019 21:45

@jatymyoni, ja podobnie- od dziecka byłam zafascynowana zwierzętami, niestety w okresie "nastoletnim" coś mi się zmieniło i pojawiła się konkurencja: charakteryzacja 😁 (tak, poszłam do tej szkoły gdzie prawdopodobnie nawet po jej ukończeniu nie pracowałabym w zawodzie). Teraz czasem myślę o powrocie na studia, na kierunek związany ze zwierzętami, ale nie weterynarię (mam za...

więcej

4751
450
23.03.2019 22:16

"Z życia zwierząt" było sześć tomów. Przynajmniej w tym cyklu wydanym w latach sześćdziesiątych, który posiadam. Być może później lub wcześniej rozdzielono na więcej tomów. Kilka lat temu na fali nostalgii skompletowałem to stare wydanie. Na alledrogo nie spotkałem się nigdy z numerem wyższym niż 6.
"Głos przyrody" również mam i bardzo lubiłem w młodości. Była jeszcze...

więcej

2857
700
23.03.2019 22:33

@ryszpak na pewno masz rację, ja zapamiętałam ich dużo i ładnie wydawane.
@Beata-Chiara Nigdy nie jest za późno, jakiś kierunek związany z biologia. Dla mnie pozostało to jako zabawa.


3742
314
24.03.2019 17:08

@ryszpak, dziękuję za wyjaśnienie "zagadki" z liczbą tomów "Z życia zwierząt". Cykl "Razem ze słoniem" to książki mojego dzieciństwa- uwielbiałam je. Byłam chyba w zerówce, bo pamiętam że rodzice mi je czytali... Piękna seria dla dzieci, cieszę się i dziękuję za przypomnienie 🙂. A propos tych dwóch tomów wiosennych i jesiennych, do tej pory pamiętam ich tytuły...

więcej

2857
700
21.03.2019 21:37

Ciekawe, jak chciała wejść na tą książkę, to od razu wyrzuca mnie do allegro. Czyli jest to artykuł sponsorowany przez allegro z zestawem książek przyrodniczych, które można tam kupić i nie ma nic wspólnego z najlepszymi pozycjami tego gatunku. Czy to nie jest manipulacja?


3742
314
21.03.2019 22:32

Na którą książkę? Ja wchodziłam na "Sagę puszczy białowieskiej" (żeby się upewnić czy mam) i nie przekierowało mnie...


2857
700
22.03.2019 19:51

Ja wchodziłam na wszystkie i dawałam :"otwórz odnośnik na nowej karcie" i za każdym razem otwiera się okno allegro z tą książką i z ceną.


3742
314
22.03.2019 20:42

Ja teraz spróbowałam otworzyć na nowej karcie (nie miałam pewności czy poprzednio otwierałam nową kartę, czy przechodziłam prosto stąd), ale wyskakuje mi strona z tą książką w serwisie LC...


3742
314
23.03.2019 07:02

@jatymyoni, chyba mam odpowiedź... Znalazłam na Facebooku:
https://www.facebook.com/155469304900/posts/10157169240844901/


2857
700
23.03.2019 15:56

Ale ja nie mam konta na Facebooku, wyłącznie tutaj.


3742
314
23.03.2019 16:32

Rozumiem. Ale chyba możesz otworzyć link nie mając konta (oczywiście gdybyś chciała)? (Przepraszam jeśli to głupie pytanie, bo ja zazwyczaj otwierając okno LC, dostają powiadomienia z FB i nie muszę się logować, żeby wejść w link).


2857
700
23.03.2019 18:14

Otworzyłam,czyli to działa w obu kierunkach. A ja bym musiała przypomnieć sobie hasło na FB, ie byłam tam od lat.


zgłoś błąd