Żądła rządzą. Moje przygody z trzmielami

Okładka książki Żądła rządzą. Moje przygody z trzmielami Dave Goulson
Okładka książki Żądła rządzą. Moje przygody z trzmielami
Dave Goulson Wydawnictwo: Marginesy Seria: EKO biografia, autobiografia, pamiętnik
EKO
A Sting in the Tale: My Adventures with Bumblebees
Marginesy
2017-03-15
2017-03-15
Anna Bańkowska
Anna Bańkowska trzmiele pszczoły owady

Na swój sposób klasyk. Pokazuje historie różnych gatunków trzmieli, ale i historię geopolityczną. Sporo o ekologii, przeszłości, współczesnych badaniach. Dużym plusem jest sprawność językowa autora i dobry przekład.

Jest to z pewnością pozycja pochylająca się bardziej w kierunku popularnym bardziej, niż naukowym. Autor gawędziarskim tonem prowadzi czytelnika przez całe swoje życie, które na dość wczesnym etapie zaczęło się kręcić wokół trzmieli. Anegdotki zawarte w pierwszym rozdziale mogą niektórych odrzucić, ale zapewniam, że reszta książki jest warta przeczytania. Po lekturze faktycznie zaczęłam bardziej zaciekawionym wzrokiem podążać za owadami

Bardzo ciekawa i przystępnie napisana. Przez kartki przebija miłość autora do trzmieli, którą stara się nas, czytelników, zarazić. I, jeśli chodzi o mnie, to mu się to udało! Dowiedziałem się mnóstwa rzeczy o trzmielach, ale też pszczołach, borsukach czy łąkach kwietnych. Całkiem interesujące były opisy doświadczeń, które naukowcy przeprowadzali, aby poznać zwyczaje i zachowania trzmieli. Badanie tak małych stworzeń wymaga zarówno cierpliwości jak i pomysłowości. Jedynym mankamentem książki były czasami niepotrzebne, oczywiście w mojej opinii, osobiste uwagi autora, jak te o pasztecikach, które wszędzie zjadał, czy o swoich współpracownikach. Ale to jest mały szczegół, bo książka jest wyśmienita. Na koniec życzę sobie i Wam, czytającym tę recenzję, abyśmy w życiu mieli tyle radości, co trzmiele w kwiatach lawendy czy naparstnicy. Kto nie widział, niech rusza na łąkę!

Całkowicie szczerze, zakochałem się w tej książce. Rozbudziła we mnie tyle pozytywnych emocji, jak żadna rzecz od bardzo dawna. Tym bardziej, że sięgnąłem po nią całkowitym przypadkiem. Sam posiadam pszczoły murarki, więc to z jaką pasją autor przekazywał mi swoją historię z tymi niesamowitymi owadami jakimi są trzmiele, urzekło mnie bez końca. Coś, co mogło być nudnym wykładem na temat owadów, okazało się być pasjonującą przygodą w świecie o którym wielu z nas nie ma bladego pojęcia, że jest tuż obok.

to świetna książka o życiu trzmieli, ale autor wspomina również o życiu i koegzystencji z innymi owadami oraz roślinami. Przyznam, że mi samej książka otworzyła oczy na parę spraw związanych z owadami, a przede wszystkim o naszym podejściu do nich - choć przyznam, że sama nie zabijam ich od lat, a z domu po prostu wynoszę (nie wliczam w to komarów).
Początek mnie trochę zraził do siebie, gdy autor pisał (parafrazując) - hej, wiecie miałem 10 lat i hobbystycznie robiłem sekcje zwłok zwierząt, a te lepiej zachowane po śmierci, lubiłem wypychać…
No miałam trudny start z tą pozycją, ale po tym wstępie, uważam za genialną pozycje na temat trzmieli, które (wiem to z tej książki) są najbardziej zbadanymi zapylaczami, ale dalej bardzo mało o nich wiemy. Z książki dowiedziałam się również, że gniazd trzmieli mogą szukać wyszkolone do tego psy - ciekawe czy próbowali z kotami, moja Franka znalazła ostatnio. I odkąd zobaczyłam jak wygląda gniazdo trzmieli, już rozumiem dlaczego tak ciężko je znaleźć i nie zauważyć.

Polecam i zachęcam - dowiecie się z niej:
- jaki wpływ miał Adolf H. na życie trzmieli w Wielkiej Brytanii (i pewnie nie tylko tam)
- dlaczego można było przewieźć trzmiele z UK do Nowej Zelandii, ale odwrotnie już nie
-dlaczego w Australii nie ma trzmieli i jak zapyla się tam pomidory
-i przede wszystkim dlaczego zapylacze są dla nas tak ważne
No i wiele wiele więcej !

Początek mnie trochę...

Książka skupia się na konkretnej, charakterystycznej grupie gatunków zaliczanych do pszczół, czyli na trzmielach. Mamy tu kopalnię interesujących faktów, jak np. fascynujący opis rocznego cyklu życiowego trzmiela. Trzmiele tworzą dość wysoko uorganizowane kolonie, ale różniące się znacznie od kolonii pszczół miodnych. Bardzo polecam, książka jest napisana bardzo przystępnie.
Osobiście kocham trzmiele, są piękne, słodkie i puchate. Wy też je pokochajcie! :)

Wartki styl opowiadania plus dobre tłumaczenie to mieszanka, która zapewniła mi wiele przyjemności. Przy pierwszej części książki, czytając opisy dziecięcych eksperymentów, płakałam ze śmiechu. Dalej moje zainteresowanie tematem tylko rosło. Czułam się jak na spotkaniu towarzyskim, na którym autor opowiada swoją historię o życiu i fascynacji trzmielami. Z jednej strony gawęda, z drugiej spora dawka wiedzy.

Nie przepadasz za owadami? Bo lekturze tej książki spojrzysz na nie łaskawszy okiem, a może nawet się do nich przekonasz. Polecam

Można odlecieć....
w trzmieli świat. Następnym razem jak się powie "to tylko owad" - trzeba będzie się ugryźć w język. Bo społeczność jaką tworzą jest zdumiewająca.

Można odlecieć....

Świetna książka, tak należy pisać o przyrodzie.

Świetna książka, tak należy pisać o przyrodzie.

• Przyroda
  • Popularnonaukowe