Żądła rządzą. Moje przygody z trzmielami

Okładka książki Żądła rządzą. Moje przygody z trzmielami
Dave Goulson Wydawnictwo: Marginesy Seria: EKO biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
2017-03-15
Anna Bańkowska
Anna Bańkowska trzmiele pszczoły owady

Można odlecieć....
w trzmieli świat. Następnym razem jak się powie "to tylko owad" - trzeba będzie się ugryźć w język. Bo społeczność jaką tworzą jest zdumiewająca.

Można odlecieć....

Nie przepadasz za owadami? Bo lekturze tej książki spojrzysz na nie łaskawszy okiem, a może nawet się do nich przekonasz. Polecam

Wartki styl opowiadania plus dobre tłumaczenie to mieszanka, która zapewniła mi wiele przyjemności. Przy pierwszej części książki, czytając opisy dziecięcych eksperymentów, płakałam ze śmiechu. Dalej moje zainteresowanie tematem tylko rosło. Czułam się jak na spotkaniu towarzyskim, na którym autor opowiada swoją historię o życiu i fascynacji trzmielami. Z jednej strony gawęda, z drugiej spora dawka wiedzy.

'Żądła rządzą' to niezwykła podróż w głąb fascynującego życia trzmieli.

Dave Goulson, biolog i prawdziwy pasjonat tych włochatych owadów, w bardzo przystępny sposób opowiada o zwyczajach tych małych stworzonek. Z książki dowiedziałam się jakie są preferencje żywieniowe trzmieli, gdzie budują gniazda, jaka dynamika panuje w trzmielej rodzinie, jak długo żyje rodzina, dlaczego trutnie nie mają żądeł i wiele, wiele innych.

Autor przybliża nam znaczenie trzmieli w złożonych ekosystemach i w światowej gospodarce, nie byłam świadoma na przykład, ze większość warzyw strączkowych, papryka czy pomidory są zapylane właśnie przez trzmiele (wyhodowane dla celów przemysłowych albo te dzikie).

Książka aż ocieka wiedzą o tym gatunku, ale także przybliża nam jak wyglądają próby przywrócenia wymarłego gatunku przyrodzie.

Dodatkowo przypomina nam, że utrzymanie złożoności gatunkowej leży w najlepszym interesie człowieka. Niestety pokazuje również smutną rzeczywistość, w której dzikie pszczoły wymierają w szybkim tempie z powodu zaniku łąk(brak kwiatów) oraz nadużywania pestycydów w rolnictwie.

'Żądła rządzą' to jedna z tych książek, po ktorych przeczytaniu ma się nadzieję, że w obliczu postępującej degradacji środowiska jest jeszcze szansa na uratowanie choć paru gatunków. Zmiana zaczyna się od nas samych, w tym wypadku wystarczy tak niewiele, nie-wypalanie łąk oraz posianie trochę polnych kwiatów.

Moja ocena: 8/10, bardzo polecam

'Żądła rządzą' to niezwykła podróż w głąb fascynującego życia trzmieli.

Świetna książka tylko czemu pozostałe pozycję jego autorstwa wciąż nie zostały wydane w Polsce???

Napisana z pasją, wyjątkowo przystępnym językiem.

Autor opowiada o zwyczajach różnych gatunków trzmieli, o ich wpływie na środowisko w różnych częściach globu, o trudnościach związanych z poszukiwaniem gniazd tych niezwykłych stworzeń. Podaje też liczne informacje dotyczące roślin, z którymi trzmiele są szczególnie związane, i proponuje realne rozwiązania, które mogą się przyczynić do podtrzymania, a może nawet odbudowania populacji tych fascynujących owadów. Zdecydowanie warto!

Napisana z pasją, wyjątkowo przystępnym językiem.

Swietna, ze swada napisana ksiazka o milosci autora do przyrody. Uwielbiam kiedy pasjonaci jakiejs dziedziny, moze byc nawet tak odlegla mi fizyka (co udowodnil Richard Feynman) , siegaja po pioro i opowiadaja w sposob bardzo przystepny i niespotykanie ciekawy o krainie, ktora kochaja nad zycie. W przypadku Dave'a Goulsona sa to owady szczegolnie trzmiele. Zarazil mnie miloscia do tych stworzonek i juz mysle jakie rosliny posadze w ogrodzie, aby sciagnac trzmiele i pszczoly. Uwielbiam i polecam wszystkim, bez wyjatku. Inna ksiazke autora pod tytulem "Laka" juz mam na polce i niebawem zaczne czytac.

Świetna książka! Dla miłośników przyrody, ale też dla wszystkich innych! Polecam :)

Bardzo przyjemna w czytaniu. Dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy o trzmielach. Polubiłam niesamowicie te włochate grubaski. Polecam, bo czytanie naprawdę było przyjemne.

Bardzo ciekawa pozycja,dowiedziałam się kilku ciekawych rzeczy natura jest absolutnie fascynująca.

Dave Goulson Żądła rządzą. Moje przygody z trzmielami Zobacz więcej