rozwiń zwiń

Dokument o wypadku na planie „Harry’ego Pottera”, Żulczyk na Netfliksie i ta Wielka Straszna Rzecz

Ewa Cieślik Ewa Cieślik
31.10.2023

W najnowszym artykule z cyklu „Najpierw książka, później film” piszemy o nowym serialu na podstawie książki Jakuba Żulczyka, filmie dokumentalnym, który wyprodukował aktor wcielający się w Harry’ego Pottera, i filmowych patronatach Lubimyczytać. Wspominamy także gwiazdora „Przyjaciół”, Matthew Perry’ego.

Dokument o wypadku na planie „Harry’ego Pottera”, Żulczyk na Netfliksie i ta Wielka Straszna Rzecz Sky Originals, Instagram

Żegnamy Matthew Perry’ego

W nocy z soboty na niedzielę dotarła do nas wiadomość o tragicznej śmierci Matthew Perry’ego, gwiazdy serialu „Przyjaciele”. Aktor został znaleziony martwy w swoim domu w Los Angeles i choć przez lata zmagał się z uzależnieniami, na miejscu zdarzenia nie stwierdzono obecności narkotyków.

Matthew Perry w 2022 roku wydał głośną autobiografię „Przyjaciele, kochankowie i ta Wielka Straszna Rzecz” (Wydawnictwo W.A.B.). W publikacji szczerze pisał o walce z używkami; wspominał między innymi, że w wieku 49 lat lekarze dawali mu 2% szans na przeżycie po tym, jak trafił do szpitala. Przeszedł 14 operacji, lecz udało mu się wyjść na prostą. Od kilku lat miał być „czysty”.

Jego przyjaciele, gwiazdy z planu „Przyjaciół”: Jennifer Aniston, Courteney Cox, Lisa Kudrow, Matt LeBlanc oraz David Schwimmer, wydali wspólne oświadczenie, opublikowane przez magazyn „People”:

Jesteśmy wszyscy całkowicie zdruzgotani stratą Matthew. Stanowimy rodzinę. Jest tak wiele do powiedzenia, ale teraz zamierzamy zatrzymać się na moment, aby opłakiwać i przemyśleć tę niepojętą stratę. W odpowiednim czasie, kiedy tylko będziemy w stanie, powiemy więcej. Teraz nasze myśli i wyrazy miłości kierujemy w stronę rodziny Matty’ego, jego przyjaciół i wszystkich na całym świecie, którzy go kochali.

„Przyjaciele, kochankowie i ta Wielka Straszna Rzecz” ma w Lubimyczytać 1250 ocen i średnią notę 7,1/10.

„David Holmes: Chłopiec, który przeżył”. Filmowy Harry Potter producentem filmu dokumentalnego

Daniel Radcliffe wraca do Hogwartu? Tym razem nie będzie to miły powrót. Gwiazda filmów z serii o Harrym Potterze wyprodukuje film dokumentalny, którego bohaterem będzie David Holmes. Holmes był kaskaderem, który pracował jako dubler Radcliffe’a na planach obrazów o młodym czarodzieju.

Podczas prac nad jedną częścią sagi – „Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część 1” – doszło do tragedii. Podczas kręcenia jednej ze scen kaskader uległ poważnemu wypadkowi. W styczniu 2009 roku uderzył w ścianę, co spowodowało uraz kręgosłupa. Od tego czasu David Holmes jest sparaliżowany od klatki piersiowej w dół.

Kaskadera wspierał nie tylko Daniel Radcliffe, lecz również członkowie ekipy filmowej pracujący przy serii. Teraz Radcliffe został producentem wykonawczym filmu, który – jak zaznaczają twórcy – „ma być hołdem jednoczącym środowiska aktorów i kaskaderów”. Film ma mieć tytuł nawiązujący do książek autorstwa J.K. Rowling – „David Holmes: Chłopiec, który przeżył”.

Dokument ma przybliżyć widzom szczegóły dotyczące tego, jak doszło do wypadku, będzie też opowiadał o trudach i ryzyku, jakie niesie ze sobą praca na planie w charakterze kaskadera. Widzowie zobaczą też wiele osobistych materiałów, które będą opowiadać o rzeczywistości, z którą musiał zmierzyć się poruszający się na wózku Holmes.

Serial na podstawie prozy Jakuba Żulczyka. „Informacja zwrotna” na małym ekranie już w listopadzie

„Belfer”, „Ślepnąc od świateł”, „Warszawianka” – do tej listy Jakub Żulczyk może już dopisać kolejną pozycję. Lada dzień na platformę Netflix trafi serial na podstawie jego powieści pt. „Informacja zwrotna” (Wydawnictwo Świat Książki). W roli głównego bohatera, Marcina Kani, zobaczymy Arkadiusza Jakubika, natomiast jego syna Piotrka zagra Jakub Sierenberg. Reżyserem jest Leszek Dawid, a autorem scenariusza – Kacper Wysocki.

Jak zapowiadają twórcy, czeka nas „historia o wewnętrznych zmaganiach, rozpaczliwym poszukiwaniu prawdy, przytłaczającej bezsilności i odkupieniu”. Fabuła opowie o uzależnionym od alkoholu byłym muzyku rockowym, który wyrusza w szaloną podróż w najciemniejsze zakamarki Warszawy i ludzkiej psychiki, aby odnaleźć swojego zaginionego syna. „To opowieść o poszukiwaniu sprawiedliwości i wewnętrzna próba odkupienia własnych win, a zarazem realistyczny do bólu obraz indywidualnej walki człowieka, który musi zmierzyć się z wieloletnimi konsekwencjami swojego uzależnienia. Mroczna, wielowątkowa historia, pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji, która nie pozostawi żadnego widza obojętnym”.

Jak mówi reżyser Leszek Dawid:

Bestseller Kuby Żulczyka „Informacja zwrotna” to angażująca intryga i wyraziste postaci z Marcinem Kanią na czele. To świetny, a zarazem wymagający materiał do adaptacji. Netflix zostawił nam całkowitą swobodę twórczą w tej kwestii, a warunki produkcyjne pozwoliły pracować nad serialem z dużą starannością. Wierzę, że oddajemy widowni wciągający tytuł, w którym na bazie kryminalnej intrygi opowiadamy angażującą emocjonalnie historię człowieka mierzącego się z prawdą o sobie.

Jakub Żulczyk dodaje:

To powieść, na adaptacji której zależało mi szczególnie. Cieszę się, że widzowie będą mogli zobaczyć ciemną stronę Warszawy w serialu, tak jak ja widziałem ją w wyobraźni, przelewając historię Marcina Kani na papier. Sądzę, że ta produkcja trafi w gusta fanów mrocznych, realistycznych opowieści pełnych nieoczekiwanych zwrotów akcji.

Premiera w serwisie Netflix już 15 listopada. Zobacz trailer serialu:

W świecie Simony Kossak

Profesorka nauk leśnych, biolożka, popularyzatorka nauki oraz wielka miłośniczka natury. Simona Kossak sama siebie nazywała też zoopsychologiem – za jej czasów nie było jeszcze określeń takich jak „behawiorysta”. Pozostawiła po sobie liczne książki o zwierzętach i dzikiej przyrodzie, sama była również bohaterką takich publikacji, jak „Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak” Anny Kamińskiej czy skierowana do młodszego czytelnika „Simona Kossak. Mieszkanka dzikiej puszczy”.

Właśnie zakończyły się prace na planie filmu poświęconego tej wyjątkowej postaci zwanej szamanką zwierząt. W opisie produkcji czytamy: „Simona Kossak, córka malarza Jerzego Kossaka i wnuczka Wojciecha, pozbawiona talentu, który od pokoleń definiuje jej rodzinę, dorasta nie zaznając ciepła ze strony despotycznej matki. Gdy po studiach rzuca wszystko – dom, tradycję, społeczne konwenanse – i obejmuje posadę naukowczyni w Białowieży, zaczyna życie na własnych warunkach. Osiedla się w środku puszczy, w domu bez prądu i bieżącej wody, w otoczeniu dzikiej przyrody. Tam, na magicznym odludziu poznaje fotografa Lecha Wilczka, z którym dzieli pasje – miłość do natury i… potrzebę wolności. Ich niezwykła relacja wymyka się wszelkim schematom. Jednak wyobrażenia Simony o pracy przyrodnika i pozycji młodej kobiety w świecie zdominowanym przez mężczyzn ulegają bolesnej weryfikacji. Musi stanąć w obronie nie tylko swoich ideałów, ale również świata roślin i zwierząt”.

W główną rolę wciela się Sandra Drzymalska, a partnerować jej będzie Jakub Gierszał. W obsadzie znajdziemy również Agatę Kuleszę i Borysa Szyca. Film wyreżyseruje Adrian Panek. Premiera w 2024 roku.

14. edycja American Film Festival. Do zobaczenia we Wrocławiu!

Już w przyszłym tygodniu kinomani wyruszą do Wrocławia, bo w dniach 7–12.11 odbędzie się tam American Film Festival. W programie 26 filmów, czyli w sumie aż 9879 minut filmowych doznań. Ale 14. edycja wydarzenia to nie tylko filmy! Nie zabraknie też między innymi dyskusji o książkach, odbywających się pod hasłem „Czytanie Ameryki”.

A jakie filmy zainteresują miłośników książek? Między innymi te zrealizowane na ich podstawie: „Eileen” Williama Oldroyda, ekranizacja książki Ottessy Moshfegh, która na polskim rynku ukazała się pod tytułem „Byłam Eileen”, czy nowy film Martina Scorsesego pt. „Czas krwawego księżyca” na podstawie reportażu Davida Granna.

W wyborze filmów pomaga Ula Śniegowska, dyrektorka AFF – tutaj możecie zapoznać się z jej listą top 10 filmów z tegorocznego programu.

Bilety na pokazy stacjonarne już można kupować. A jeśli nie po drodze wam do Wrocławia, nic straconego! Do 19 listopada można zaprosić AFF do swojego domu dzięki seansom online na platformie Nowe Horyzonty VOD.

„Ballada ptaków i węży” od 15 listopada w kinach

Czas na opowieść o tym, jak to wszystko się zaczęło… Czyli już 15 listopada nadejdzie czas na powrót do przeszłości w świecie „Igrzysk śmierci”, wykreowanym przez Suzanne Collins

„Igrzyska śmierci: Ballada ptaków i węży” opowie historie młodości Corneliusa Snowa. Przeniesiemy się w czasy Dziesiątych Głodowych Igrzysk. W Kapitolu osiemnastoletni Coriolanus Snow zamierza skorzystać z szansy, jaką jest rola mentora, i zdobyć sławę. Potężny niegdyś ród Snowów podupadł i przyszłość Coriolanusa zależy od tego, czy zdoła pokonać konkurentów. Tyle że fortuna nie bardzo mu sprzyja, bo otrzymuje poniżające zadanie. Zostaje mentorem Lucy Gray Baird, dziewczyny z Dystryktu Dwunastego, najbiedniejszego z biednych. Ich losy będą od teraz nierozerwalnie ze sobą splecione – każda decyzja, którą podejmie Snow, może prowadzić do sukcesu lub porażki, triumfu lub klęski. Na arenie rozgrywa się walka na śmierć i życie, a poza areną w Coriolanusie zaczyna budzić się współczucie dla skazanej na zgubę trybutki.

Za kamerą Francis Lawrence („Igrzyska śmierci: W pierścieniu ognia”, „Igrzyska śmierci: Kosogłos. Część 1”, „Igrzyska śmierci: Kosogłos. Część 2”). W obsadzie znaleźli się: Tom Blyth, Rachel Zegler, Peter Dinklage, Viola Davis, Hunter Schafer, Josh Andrés Rivera, Jason Schwartzman.

„Osobliwości sycylijskie”, czyli pełna humoru opowieść o włoskim nobliście

Znacie postać Luigiego Pirandella? To jeden z najwybitniejszych dramaturgów XX wieku. Napisał ponad 40 sztuk teatralnych, a także kilkanaście powieści oraz esejów, a w swojej twórczości stawiał głównie na człowieka i relacje międzyludzkie. W 1934 roku otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Zmarł w 1936 roku.

O życiu tego wybitnego twórcy opowiada fabularyzowana biografia, która 17 listopada trafi do kin. W postać Luigiego Pirandella wciela się wybitny włoski aktor Toni Servillo. Ta pełna czułości, ciepłego humoru oraz ironii opowieść o wychodzeniu z twórczego kryzysu została uznana za film roku przez Stowarzyszenie Włoskich Dziennikarzy.

W opisie filmu czytamy: „Jest rok 1920. Wybitny włoski dramaturg Luigi Pirandello (Toni Servillo) wraca na rodzinną Sycylię, by wziąć udział w osiemdziesiątych urodzinach swojego mentora. Podróż powrotna niespodziewanie opóźnia się z uwagi na pogrzeb ukochanej niani bohatera. Pirandello nosi się z zamiarem napisania nowego utworu, ale boryka się z twórczym impasem. Przypadkiem trafia na Sebastiano i Onofrio, dwóch grabarzy, którzy prowadzą lokalną amatorską trupę teatralną, stanowiąc komediowy kontrapunkt dla poważnych tematów, jakim musi stawić czoła dramaturg. Pirandello jest wyraźnie zafascynowany tym, co widzi. Puszcza wodze fantazji, otwiera się na nowe pomysły, w efekcie czego stopniowo znajduje inspiracje dla swojego opus magnum, jakim okaże się dramat „Sześć postaci w poszukiwaniu autora”.

Pamiętajcie, że na każdą z wyżej wspomnianych książek możecie założyć alert cenowy LC!

Na który z powyższych filmów i seriali czekacie najbardziej?


komentarze [5]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
marisa 01.11.2023 11:11
Czytelnik

Simona to dla mnie niedościgniony wzór i piękny człowiek! nie mogę doczekać się filmu!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Dziadoszan 01.11.2023 10:21
Czytelniczka

Z Żulczykiem to ciekawa sprawa, bo "Ślepnąc od świateł" to jeden z niewielu przypadków, gdy film na podstawie książki okazuje się znacznie lepszy od książki. Może i film o terapii odwykowej okaże się lepszy od naiwnej i kiepskiej powieści.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Krzysiek Żuchowicz 06.11.2023 11:07
Autor

Serialu "Ślepnąc..." nie oglądnąłem w pełni, książka jest o wieeele lepsza. To oczywiście wola gustu.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Kate 31.10.2023 16:17
Czytelniczka

Przeczytałam autobiografię Matthew Perry'ego. Poruszyła mnie dogłębnie. Napisana w pięknym stylu i jedna z lepszych biografii, jaką przeczytałam.  Tak więc, znając już nie łatwe życie Perry'ego, ze smutkiem przyjęłam wiadomość o śmierci człowieka, który poznał smak sukcesu, ale też wiedział, czym jest porażka.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Ewa Cieślik 31.10.2023 14:30
Bibliotekarz | Redaktor

Zapraszam do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post