Trzy żywioły

Marginesy
2022-05-18
2022-05-18
9788367262071

Gawędy o zwierzętach. Poczciwe. Ciekawe.

Gawędy o zwierzętach. Poczciwe. Ciekawe.

Nie sposób nie kochać Simony Kossak i tego, z jaką pasją i zaangażowaniem opowiada o przyrodzie. Wydawnictwo Marginesy mogłoby jednak wzbogacić te z życia przyrodniczego wzięte opowieści kolorowymi zdjęciami. Chciałabym też zrozumieć, na jakiej podstawie profesor Kossak wytypowała gatunki do opisu w tej książce. Przecież w każdym z trzech żywiołów występuje tak ogromna różnorodność zwierzęca! Nie zmienia to faktu, że przeczytanie tej książki było nie tylko przyjemnością, ale także znakomitą dawką wiedzy.

Taki przekrój o wszystkim ....zwierzęta ... opowieści takie pobieżne, choć i z nich można się czegoś dowiedzieć. Szkoda że ptaki w ilustracjach są czarno-białe, bo do mnie nie przemówił ten fragment książki ... Przebrnęłam, przeczytałam i tyle

Niestety muszę się wyrazić negatywnie o tej książce. Fatalna redakcja tekstu, najwyraźniej pierwotnie mówionego a nie pisanego. Trochę dziwi u kogoś z wykształceniem kierunkowym nazywanie młodego jelenia jelonkiem (str. 44),a niedźwiedzia misiem. Książki nie poleciłabym nawet kompletnym ignorantom; mimo dostarczenia pewnej wiedzy na poziomie raczej podstawowym, styl, który z założenia miał być gawędziarski, dla czytelnika jest tak prymitywny, że aż irytujący i zupełnie nie dający satysfakcji z czytania. Ponoć książka tej autorki o Puszczy Białowieskiej jest zupełnie inna, ale mnie "Trzy żywioły" zniechęciły do sięgnięcia po inne pozycje Simony Kossak.

Świetne gawędy, ale może dlatego, że czytałam hurtem tytuły autorki, to pewne ciekawostki się powtarzały, miałam poczucie już to czytałam.

Bardzo fajna książka, jak zwykle Kossak dobrze się czyta. 🌿
Całość podzielona jest faktycznie na trzy żywioły, mamy ziemię, powietrze i wodę, a w nich ciekawe opisy przeróżnych gatunków zwierząt wykorzystujących dane środowisko. Duży plus za nietypowe gatunki, które rzadko spotykam w książkach (np. borsuk, raniuszek, świerszczak). Mniejszy plus za zdrobnienia, bo dzięki temu jakoś cieplej się robi w tych historyjkach, ale niektórych może to irytować. Nie wiem z jakiego okresu pochodzą te opowieści, widziałam trochę starej systematyki (a może celowo?) i kilka baboli typu użądlenie komara albo to, że foki nie mają siekaczy. Niektóre poglądy autorki trącą myszką jak na przyrodnika, jest to przykładowo ‘użytkowanie łowieckie’ albo usprawiedliwianie dzikich kotów (tu akurat stary mit o szczurach),zaś zwierzęta to nadal sztuki, to mi się nie podobało. W książce zdjęcia nie zawsze przedstawiają bohatera danej opowieści, np. przy brzegówce są dymówki. Ogólnie książka jest bardzo okej, przyjemnie się czytało. Tylko weźcie poprawkę na trochę już historyczny wydźwięk podawanych informacji. 🙂

Bardzo fajna książka, jak zwykle Kossak dobrze się czyta. 🌿

Wspaniałe legendy, opowieść o zwierzętach i przyrodzie osoby, która to kochała. Niespieszna narracja, rozdziały, a nawet ich części, to gawędy. Niestety, wydawnictwo zaniechało wstępu (lub posłowia) z informacjami o tym, czym te teksty oryginalnie były oraz kiedy powstały. Domyślam się, głównie po brzmieniu copyrightu i ogólnie po życiorysie autorki, że były to audycje radiowe, co wyjaśnia taki sposób narracji - to ważne, dla niektórych może to być nie do czytania. Tu od razu uwaga: jeśli ktoś jest uczulony na zdrobnienia, to nie jest książka dla niego. Po drugie, istotnie byłoby wspomnieć o latach powstania tych gawęd: autorka wspomina choćby o liczebności niedźwiedzi czy żubrów, fajnie byłoby wiedzieć, jak to się ma to obecnego stanu, natomiast trzeba przyjąć, że podawane dane mają co najmniej kilkanaście lat i tym samym można to traktować jako książkę niemalże historyczną... Tu się wydawnictwo nie popisało. Osobiście mam żal, bo trochę więcej redaktorskiej pracy i postaranie się choćby o kilka przypisów podniosłoby wartość poznawczą tej książki. Pomijając to, książkę polecam wszystkim kochającym przyrodę.

Fantastyczna książka popularno-naukowa (z naciskiem na popularna) na temat bardzo różnych zwięrząt polskiej fauny - bardzo znanych i mniej znanych. Autorka przedstawia wiele faktów (nierzadko mało znanych lub zupełnie nieznanych) z życia zwierząt, ich wpływ na środowisko, a także zależności środowiskowe, będące zagrożeniem dla róznych gatunków zwierząt. Wszystko opisane barwnym i przystępnym dla każdego językiem, dzięki czemu trudno oderwać się od czytania.

• Przeczytane w 2023
  • Do kupienia
  • Zwierzęta
  • Naukowa Dżungla
  • Seria EKO, wyd. MARGINESY
  • O zwierzętach

Dodaj cytat z książki Trzy żywioły