Umysł kruka. Badania i przygody w świecie wilczych ptaków

Okładka książki Umysł kruka. Badania i przygody w świecie wilczych ptaków
Bernd Heinrich Wydawnictwo: Czarne Seria: Menażeria popularnonaukowa
Michał Szczubiałka
Michał Szczubiałka ornitologia kruki

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Książka z serii łatwoczytalnych. Napisana trochę w stylu luźnej anegdoty jaką mógłby uraczyć profesor swojego studenta. Brakuje mi "twardych danych" o całej populacji, dużo tutaj domyśleń, zarzuconych badań i takich, których nikt inny nie podjął, przeszkadza mi z góry założona teza, że kruki nie są inteligentne w rozumieniu ludzkim i wiele z "badań empirycznych" autora jest co najmniej kontrowersyjnych.

Zbeletryzowany opis wyników wieloletnich badań autora nad krukami. Ciekawe choć napisane językiem z końca poprzedniego wieku.

2032
1975

Klasyka badań nad inteligencją ptaków. Wiele badaczy powołuje się na eksperymenty Bernda Heinricha. Mamy tu kulisy pracy naukowej , zagwozdki badaczy, i to jak ptaki zaskakiwały pomysłowością.

Rzecz o krukach. Bardzo ciekawa i wnikliwa pozycja Bernda Heinricha. Jeśli chcecie poznać te niezwykłe i najbardziej inteligentne ptaki, to to jest ta książka.

Przeczytałem z ogromnym zainteresowaniem. Polecam!!

Przeczytałem z ogromnym zainteresowaniem. Polecam!!

Książka napisana jest świetnie. Jedyne co wzbudza moje wątpliwości to metody badawcze... Podbieranie młodych z gniazda etc. Heinrich to jednak przedstawiciel tego pokolenia naukowców, u których chęć poznania była na pierwszym miejscu... Na pewno dobrze napisana, dobrze przetłumaczona, a jeśli wzbudzi jakieś etyczne wątpliwości - tym lepiej.

Ta książka to typowe "wpadnięcie z buta" w świat kruków. Zbiór wielu eksperymentów, ciężkiej przeprawy, owocnych wyników, ale i zakończonych fiaskiem pomysłów. Potrzeba do niej wiele cierpliwości - dialog jest rzadkością, jednak styl pisania autora i prosty język (to nie jest mozolna praca naukowa , napakowana pogmatwanym dla laika językiem - na szczęście) dają wrażenie miłej rozmowy na werandzie, z kubkiem herbaty w ręce i doświadczonym badaczem kruków u boku.
Autor opisuje swoje wieloletnie badania oraz konkluzje, do których doprowadziły. Zwięźle tłumaczy wykonywane czynności, jakby mówił "Teraz twoja kolej kolego. Wejdź na drzewo i odkryj, ale tym razem na własnych warunkach"
Istna przyjemność dla osób zaintrygowanych "wilczymi ptakami". Ale skąd ta nazwa? Nie powiem, zepsuję niespodziankę. Miłego czytania.

Ale mi się podobało! Dużo informacji o zachowaniach kruków przybliżone czytelnikowi w przystępny, popularnonaukowy sposób. Przymiotnik naukowy jest tutaj dla mnie ważny ponieważ można prześledzić metodykę badań i oddzielić od informacji anegdotycznych. Ten styl może być ciut męczący, ale naprawdę lektura warta przeczytania.

Ciekawe spostrzeżenia wieloletniego badacza kruków. Właśnie - spostrzeżenia. Książka nie poda czytelnikowi odpowiedzi na tacy. To zbiór zaobserwowanych kruczych zachowań o dość luźnej interpretacji. Napisana lekkim, humorystycznym językiem.

Opinia o książce zwykle bazuje na tym, czego się człowiek spodziewał, kiedy po nią sięgał. Zatem na wstępie pragnę zwrócić uwagę potencjalnych czytleników na fakt, że druga część tytułu jest bardziej adekwatna do pierwszej. Czy to znaczy, że książka jest kiepska? Nie, po prostu więcej dowiedziałam się o doświadczeniach autora niż o samych krukach,
Uwielbiam styl pisania profesora Heinricha i jego zgrabnie wplecione w tekst rozważania o naturze zarówno kruczej, jak i ludzkiej. Jeżeli ktoś jest zainteresowany jak wygląda prowadzenie badań od strony naukowca, kiedy przychodzą pomysły, jakie hipotezy się stawia i dlaczego, oraz z jaką krytyką spotykają się idee kłócące się ze światopoglądem promującym wyższość ludzi nad innymi zwierzętami, z pewnością nie będzie zawiedziony lekturą.
Jednak jeżeli ktoś chce przeczytać książkę popularnonaukową o krukach, to może się poczuć trochę zawiedziony . Po pierwsze autor skupia się na nieopublikowanych wynikach badań i anegdotach. Zatem na materiale "nienaukowym", czyli takim który nie przeszedłby recenzji. Czy te informacje są mniej wartościowe? Nie, aczkolwiek mocno nacechowane subiektywną opinią profesora Heinricha i skupiają się głównie na jego wychowanych/złapanych krukach. Po drugie trzeba liczyć się z tym, że książka została wydana w oryginale w 1999 roku w związku z czym niektóre idee, które autor podaje jako nowe i budzące sprzeciw na szczęście już nimi nie są. Ponadto niektóre hipotezy badawcze zostały rozstrzygnięte przez innych badaczy, a poglądy na to czym jest inteligencja i świadomość również się zmieniły.
Ogólnie polecam tą książkę wszystkim, którzy chcą się dowiedzieć czegoś o tym jak się prowadzi badania na dzikich zwierzętach, a w szczególności kurkach oczywiście, lub osobom, które chciałyby poznać perspektywę naukowca, który patrzył na swoich podopiecznych jak na czujące, inteligentne istoty w czasach, gdy taka postawa nie była zbyt popularna.

Uwielbiam styl pisania...

Bernd Heinrich Umysł kruka. Badania i przygody w świecie wilczych ptaków Zobacz więcej

Ciekawostki historyczne