Umysł kruka. Badania i przygody w świecie wilczych ptaków

Okładka książki Umysł kruka. Badania i przygody w świecie wilczych ptaków Bernd Heinrich
Okładka książki Umysł kruka. Badania i przygody w świecie wilczych ptaków
Bernd Heinrich Wydawnictwo: Czarne Seria: Menażeria popularnonaukowa
2018-01-24
2018-01-24
Michał Szczubiałka
Michał Szczubiałka ornitologia kruki

Bardzo ciekawa tematyka. Opowieści czyta się z zapartym tchem; jak kryminał.
Niestety, dużym minusem jest zbyt szczegółowy opis przebiegów eksperymentów, nic nowego niewnoszący, jak również brakuje podsumowania zarówno poszczególnych spostrzeżeń, rozdziałów, jak i całości tematu.

Bardzo ciekawa tematyka. Opowieści czyta się z zapartym tchem; jak kryminał.

Bardzo ciekawa opowieść o niezwykle inteligentnych zwierzętach. Książka napisana jest przystępnym językiem, autor przytacza wyniki swoich własnych badań i obserwacji, ale również sięga do doświadczeń innych badaczy. Wyjątkową ciekawostką są wplecione opowieści o krukach oswojonych, żyjących wśród ludzi. Są to ptaki mądre, bardzo ostrożne, skłonne do zabawy, ale również złośliwe, uparte. Dla nie to bardzo ciekawa książka, którą polecam miłośnikom zwierząt.

Za dużo, po kilku rozdziałach ciężko się już skupić, jeżeli nie masz mega obsesji na punkcie krukow to nie polecam

Bardzo długo czytalam tę książkę i w końcu jej nie skończyłam. Dla mnie jest przegadana, nudna i mało treściwa. Nie jest to książka o umyśle kruków, ale bardzo szczegółowa opowieść z życia ich badacza.

Książka opisująca obserwacje głównie oswojonych kruków. Pojawiają się też historie skandynawskich ludów, gdzie kruk Jest osadzony na wysokiej pozycji w tradycji bogów.
Ciekawe obserwacje dotyczące rozpoznawania opiekuna, zażywania kąpieli czy chomikowania jedzenia. Najciekawsza historia to odwiedziny innego pasjonata kruków -czyli podróż do salonu miłośnika rzymskich antyków, gdzie kruk stał się pełnoprawnym członkiem domu, dostojnie zasiadający w klatce lub na kolanie opiekuna, oczekujący również podzielenia się korespondencją!.
Moja zaniżona ocena podyktowana jest monotonnym i po czasie nudnym opisom żerowania na truchle zwierząt podrzucanych przez opiekuna oraz faktem iż wiele opisywanych obserwacji dokonanych było w latach 90'. Nadajniki nie miały dalekiego zasięgu, nie korzystano z nowoczesnych kamer co skutkowało koniecznością niebezpiecznej wspinaczki badacza na wysokie drzewa czasami kilkanaście razy w ciągu dnia. Ryzykowanie i ciągła ciężka praca jednak dostarczała badaczowi satysfakcję, za co trzeba pochwalić. Książka zdecydowanie dla pasjonatów ptactwa. Pozostali czytelnicy mimo zainteresowania przyrodą mogą się nieco nudzić.

Książka z serii łatwoczytalnych. Napisana trochę w stylu luźnej anegdoty jaką mógłby uraczyć profesor swojego studenta. Brakuje mi "twardych danych" o całej populacji, dużo tutaj domyśleń, zarzuconych badań i takich, których nikt inny nie podjął, przeszkadza mi z góry założona teza, że kruki nie są inteligentne w rozumieniu ludzkim i wiele z "badań empirycznych" autora jest co najmniej kontrowersyjnych.

Fascynująca książka, przedstawia zupełnie inny świat. Bardzo podobało mi się, że autor nie starał się antropomorfizować kruków. Choć niektóre eksperymenty wydają mi się mało etyczne...

Zbeletryzowany opis wyników wieloletnich badań autora nad krukami. Ciekawe choć napisane językiem z końca poprzedniego wieku.

świetny temat ale tak rozwlekła i przegadana, że nie da się tego czytać. odpadłem po trzech rozdziałach i nie byłem w stanie się zmusić, do czytania dalej. za nudno, za długo.

szkoda, bo autor ma ogromną wiedzę ale jego opisy zabijają uwagę.

szkoda, bo autor ma ogromną wiedzę ale jego opisy zabijają uwagę.

Książka absolutnie świetna, ale wymaga czasu. To nie jest lektura na weekend, raczej na szereg wieczorów.
Mnóstwo informacji o krukach i naturze umysłu.

Mnóstwo informacji o krukach i naturze umysłu.

• Przyroda
  • Zwierzęta

Bernd Heinrich Umysł kruka. Badania i przygody w świecie wilczych ptaków Zobacz więcej