Saga Puszczy Białowieskiej

Oficjalne recenzje i

Ocalić puszczę

360 17 76

"Saga" mną wstrząsnęła!!!
Nie zdawałam sobie sprawy z ogromu ignorancji jaką człowiek sobą reprezentuje!!!
Nie pojmuję jak można było na to pozwolić i dlaczego nadal dzieje się ten dramat.
Wstyd mi, że my ludzie śmiemy nazywać się HOMO SAPIENS. Gdybyśmy byli rozumni nigdy nie miałaby miejsca taka masakra przyrody i mam tu na myśli nie tylko Puszczę Białowieską!!!
Wielki szacunek dla wszystkich ROZUMNYCH, którzy walczą :)

"Saga" mną wstrząsnęła!!!
Wielki...

Z ciekawością przeczytałam opowieści o puszczy, szczególnie te dotyczące historii, nudziły mnie podane w suchej formie dane techniczne. Książka aktualna i bardzo potrzebna. Dewastacja puszczy trwa

Pierwszy raz zetknąłem się z piórem Simony Kossak. Książka traktuje o Puszczy Białowieskiej, od jej podwalin do czasów nowszych. Autorka w swoim dziele pisze o początkach puszczy, o jej losach i przyszłości. W dziele tym nie brakuje rysu historycznego, który jest ogromny i bardzo ciekawy. Można w łatwy sposób uporządkować sobie historię, która – zawarta w tej książce – jest bardzo ogromna i zawiła, wymagając od czytelnika skupienia i jasności umysłu. Momentami jest trudno, nie brakuje uniwersyteckiego języka i potrzeba dużego zaangażowania od czytelnia podczas lektury. Bardzo ciekawe są te opowiastki na początku każdej z części książki – wprowadzają w klimat tego, o czym będzie później traktowane w kolejności prowadzenia treści przez profesor Kossak. Książka na wiele wieczorów, ale warto jest przebrnąć. Polecam.

Simona Kossak posiadła niewątpliwie bardzo dużą wiedzę na temat Puszczy Białowieskiej, tylko pozazdrościć tych kontaktów z naturą i życzyć sobie wielu czytelników. Natomiast informacje okraszone terminologią leśną i ogromem statystyk dla mnie laika są kompletnie niezrozumiałe. Czasem z tego powodu drażniły mnie sarkazmy. Z kolei opisy polowań zostaną ze mną na zawsze i obawiam się, że z tego powodu dla mnie kłusownik i myśliwy będą po prostu mordercami.

Nie polubiłyśmy się specjalnie :( Ale nie jestem w stanie przejść obojętnie obok pięknego języka, świetnej konstrukcji i ogromu przekazanej wiedzy

przczytałam przed wyjazdem na 2 lata do Puszczy <3

przczytałam przed wyjazdem na 2 lata do Puszczy <3

Nie jest to kompedium. Ale pewien zarys mamy. Z pewnoscia okladka jest mylaca - bo idzie w kierunku bambinizmu - czy celowo? Szczególnie fdy uwzgledni sie stanowisko Pani Profesor o szkodliwości ekologistycznej pogardy.

To wbrew pozorom książka o miłości. O zrozumieniu. O przemijaniu. Natura - początek i koniec wszystkiego. Coś co zabijamy sukcesywnie i stopniowo. Kiedyś może nieświadomie, teraz już z pełną świadomością. Jest to hymn na cześć puszczy - ostatniego skrawka dzikości w Europie, ostatniego skrawka prastarych lasów. Opisane jest coś co odchodzi, coś pięknego i niepowtarzalnego. Opisane dokładnie i pięknie, z miłością, z pieczołowitością, z olbrzymią wiedzą.
Książka nie jest nowa, była wołaniem już w poprzednim stuleciu. Teraz jest krzykiem.
Lektura obowiązkowa.

Ja również dzięki "Sadze" odkryłem niezwykła postać jaką była Simona Kossak z Tych Kossaków, polskich malarzy batalistów rozmiłowanych w koniach i ojczystych pejzażach.

Z jednej strony jest to przepiękna historia Puszczy Białowieskiej, jej bogactwa i jakim cudem na skale światową jest ten ostatni skrawek pradawnej puszczy w Europie. Z drugiej jest to bardzo bolesna i momentami przytłaczająca historia niszczenia przyrody i tego, że owy proceder trwał i trwa nadal nie przez ostatnie dziesięciolecia ale setki lat wstecz. Historia o tym, jak mało z dawnej przyrody zostało wokół nas. Historia ludzkiej głupoty, chciwości, braku świadomości a także próbach ratowania puszczy i momentach, w których nie raz, wieloletni wysiłek w jednej chwili obracał się w niwecz.

Książka piękna i bolesna zarazem, obok której nie przejdzie obojętnie żaden miłośnik przyrody. Oprócz smutnych faktów znajdziemy tu także wiele ciekawostek z życia Puszczy. Znajdziemy też historię małych cudów, czyli o tym jak mimo wszystko przyroda potrafi się odradzać co pozwala nam mieć promyk nadziej, póki jeszcze nie wszystko stracone.

2013
1956

Tytuł mówi wszystko: piękne opowieści o puszczy.
Historia, przyroda, flora, fauna, ludzie (najsłabszy element).

Tytuł mówi wszystko: piękne opowieści o puszczy.
Historia, przyroda, flora, fauna, ludzie (najsłabszy element).