Silence

2012-10-19
Karolina Pawlik
cierpienie przemoc tajemnica miłość
Inne

Bardzo przyjemnie się czytało, tematyka trudna , bo krzywdzenie dzieci nie jest i nie będzie nigdy normalne. Zakończenie otwarte . Zobaczymy co przyniesie dalszy ciąg historii . Tom pierwszy polecam

To jest zdecydowanie inna historia i inny gatunek od tej autorki niż czytałam do tej pory.

Zwykle są to same thrillery które cechują się morderstwami, zagadkami i otwartym zakończeniem. A tutaj bardziej jest to książka o młodzieży, o samej bohaterce która wiele przeszła i przez to zdecydowała się przestać mówić. Co się wydarzyło dowiadujemy się dopiero na końcu, choć już przez całą książkę odkrywamy po kawałku. Fajnie że mamy też perspektywę Cole'a i jego postrzeganie swojej ukochanej, niemej dziewczyny. Ta książka kończy się w bardzo ciekawym i emocjonującym momencie dlatego najlepiej od razu zaopatrzyć się w drugi tom. Mam nadzieję że i tamten będzie miało takie zakończenie na jakie bohaterowie zasłużyli. Ale kto wie? Może jeszcze czymś mnie zaskoczy?

Bardzo przyjemna, młodzieżowa książka. Akcja nie jest zbyt rozbudowana, ale nie o to w tej historii chodzi. Książka jest pełna emocji.

Szczerze? Dosłownie ostatnie 20 stron było dla mnie tak niesamowitych, piękna książka

Wciągnęła na maksa, ale brakowało mi końca ....

Wciągnęła na maksa, ale brakowało mi końca ....

Oakley była szczęśliwym dzieckiem, który uwielbiał bawić się ze swoim bratem i najlepszym przyjacielem - Colem. Do momentu aż stało się coś strasznego a Oakley nie potrafi powiedzieć prawdy. Właściwie w ogóle przestała mówić. Dziewczyna od 11 lat skrywa potworną prawdę o tym, co ją spotkało.

O książce słyszałam na tiktoku. Ogromnie mnie zaciekawiła, więc stwierdziłam, że natychmiast muszę ją przeczytać. Jednak bardzo się nią rozczarowałam. Autorka wzięła na tapetę bardzo trudny i ciężki temat i nie poradziła sobie z nim za dobrze.

Zacznę od bohaterów, których wykreowała w tak bardzo płytki sposób, że aż irytujący. Kompletnie nie rozumiałam ich zachowań. Miałam wrażenie, że były bardzo nieprzemyślane, chaotyczne, nic nie wnosiły do głównego wątku. Główna bohaterka mówiła jedno, a zaraz okazywało się całkiem co innego.

W ogóle nie przekonał mnie wątek miłosny. Przedstawiony w jak najprostszy, wręcz banalny sposób. Wyobrażenie samej miłości bardzo infantylne i raczej powinno się je traktować z przymrużeniem oka. Ta relacja Oakley z najlepszym przyjacielem była strasznie nierealna.

Cała książka przepełniona była sztucznością. Autorka podjęła się trudnego zadania, jakim jest stworzenie powieści, w której główna bohaterka nie mówi. Niestety, dialogi (których bym tak nie nazwała) były nienaturalne.

Czy poleciłabym książkę? Cóż, jak dla mnie jest stratą czasu. Dosłownie miałam ochotę od razu przekartkować ją na ostatnią stronę zamiast czytać całej, żeby dowiedzieć się jak się skończyła. Ale to musicie się przekonać na własnej skórze. Jeśli fabuła kogoś zaciekawiła, to nie odradzam spróbować.

To był mój reread i poruszył mnie tak samo jak za pierwszym razem. Myślę, że ta powieść zostanie ze mną na bardzo długo i jak dla mnie takie rzeczy jak to co dzieje się w tej książce powinny być nagłaśnianie jeszcze bardziej. Wstrząsająca i mocna. Bardzo polecam.

Co musi wydarzyć się w życiu dziecka żeby zamilkło z dnia na dzień? Najbliżsi Oakley zadają sobie to pytanie od jedenastu lat. Rodzice chcą ją "naprawić", brat chce ją chronić a jej najlepszy przyjaciel Cole jako jedyny akceptuje ją w pełni taką jaką jest. Niestety nie każdy chce dla niej dobrze... Rówieśnicy ciągle ją wyśmiewają a Julian dręczy. Tylko Cole potrafi sprawić, że nastolatka czuję się w pełni bezpieczna i szczęśliwa. Oakley od dawna czuję do przyjaciela coś więcej jednak boi się to okazywać.
Cole od zawsze kochał Oakley i chciał dla niej jak najlepiej. Chłopak stara się okazywać jej tyle ciepła ile potrafi jednak trudno mu powstrzymywać się od uczuć, które od lat w sobie tłamsi. Nastolatkowie wspierają się wzajemnie przez całe swoje dotychczasowe życie. Pewnego dnia prawda o ich uczuciach wychodzi na jaw i oboje są z tego powodu bardzo szczęśliwi. Jednak nic nie może trwać wiecznie. Dziewczyna przemawia i nie są to słowa, które niosą radość. Co skłoniło ją do milczenia przez tyle lat?

Ogólnie historia ciekawa ale niestety autorka napisała ją tak infantylnie. Te opisy, sytuacje, bohaterzy dramat. Spodziewałam się naprawdę dobrej lektury a czytałam ją z zażenowaniem. Naprawdę nie polecam.

"-Gotowa na matmę?
-...
-Myślisz, że to się nam do czegokolwiek w życiu przyda?
-..."

Główną bohaterką tej historii jest Oakley - nastolatka, która od piątego roku życia nie odezwała się ani słowem. Gdyby powiedzenie "Milczenie jest złotem" brać dostownie, byłaby ona bez wątpienia najbogatszym człowiekiem na Ziemi. Żadnego "cześć" do rodziców, "kocham Cię" do chłopaka, który okazuje Ci najwięcej wsparcia. Ani jednego słowa. Przejęta matka chodzi z córką do lekarzy, lecz oni załamują ręce.

Tylko Oakley wie, dlaczego zamilkła, tylko ona wie, co się stało. Nie chce niszczyć swojego świata, ranić najbliższych, więc wybrała milczenie, co nie wydaje jej się wysoką ceną za szczęśliwe życie, mimo swojej inności.

Ale trwa to do pewnego dnia...

Jest to moje drugie spotkanie z twórczością Natashy Preston. Ta opowieść ma dość rozległy wątek romantyczny owinięty tajemnicą. Po pierwszej książce autorki którą przeczytałam, myślałam, że historia będzie bardziej mroczna. W poszczególnych rozdziałach narratorem jest sama Oakley, a w innych jej przyjaciel Cole, co daje kilka perspektyw, ale też poznajemy dużo bardziej uczucia poszczególnych bohaterów. Książkę bardzo szybko i dobrze się czytało, i napewno sięgnę po następne tomy tej historii. 🤐
Polecam :D

"-Gotowa na matmę?
-...
-Myślisz, że to się nam do czegokolwiek w życiu przyda?
-..."

• Przeczytane w 2018