Imię róży

Umberto Eco Wydawnictwo: Mediasat Poland Seria: Kolekcja Gazety Wyborczej - XX wiek literatura piękna
Il nome della rosa
literatura piękna
Adam Szymanowski
Kolekcja Gazety Wyborczej - XX wiek
powieść szkatułkowa średniowiecze

Klasyka. Kryminał osadzony w średniowieczu. Jest wszystko, co ma być. Rewelacja.

Czytelnicza uczta. Dopracowane w najmniejszych szczegółach połączenie powieści kryminalnej, dysputy teologicznej, kroniki, a to wszystko opakowane jako powieść historyczna. A przy okazji czuć w tej powieści ducha Sherlocka Holmesa. Kto pokochał tego ekscentrycznego Anglika, ten pokocha i tego z "Imienia Róży".

Wielka książka, napisana z rozmachem, arcydzieło!

Książka o przemijaniu, lichości żywota i wcale niełatwym sięgnięciu poza sferę materialną. Polecam.

Mogłabym się posunąć o stwierdzenie arcydzieło.

Książka jest opisem wydarzeń przełożonych przez Eco z łaciny, z dziennika napisanego przez jednego z uczestników historii - Adsa z Melku. Jeśli widziało się film, to i tak należy przeczytać książkę, ponieważ film ukazuje może 20% wątków pobocznych - herezje Dulcynian, debatę o ubóstwie, to tylko wierzchołek góry lodowej.

Bardzo dobra, choć nie jest imho największym dziełem autora.

Książkę już kiedyś czytałam i zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Potem był film (dosyć dobry, ale nic więcej niż "dosyć"), a potem przyszła chęć zweryfikowania wrażenia z młodości. I okazuje się, nic się nie zmieniło. Książka jest fantastyczna, opowieść snuje się niby flegmatycznie, ale napięcie narasta i narasta. Emocje bohaterów coraz większe, wątek kryminalny tkany...

Z wielkim rozmachem została napisana ta książka. Podziwiam to ile wiedzy historycznej musiał mieć jej autor. Początek był dla mnie trochę ciężki. Może nawet zbyt ciężki i po prostu nudnawy. Zachęcona jednak wcześniej obejrzanym filmem trwałam dzielnie w czytaniu i przyznam, że ten trud się opłacił, bo później książka rozkręciła się, akcja nabrała rumieńców i już do końca...

Czemu dałem tylko 9? Zabrakło mi czegoś w postaci bibliotekarza. Ta postać powinna być trochę bardziej pogłębiona, jej szaleństwo powinno wynikać z bardziej racjonalnych przesłanek

Dyskusje

20 010