Imię róży

Noir sur Blanc
2017-09-07
2017-09-07
Adam Szymanowski
Adam Szymanowski średniowiecze zakonnicy klasztor zagadka kryminał literatura włoska

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

2080 ocen

Dobrze się to czyta, język Umberto Eco i cała "otoczka" wokół fabuły jest mistrzowsko wykonana. Sama historia i zakończenie pozostawiają niedosyt.

Przeczytane wiele lat po filmie. Dużo filozofowania. W wersji audio świetne wykonanie Krzysztofa Gosztyły.
Update: po odświeżeniu filmu wielu drobnych wątków w nim brakuje, pamięć płata figle.

Książka o klase lepsza od ekranizacji byłem zaskoczony jak wiele tresci pominięto w książce. Sama powieśc wybitna swietnie sie czyta niestety zdaża sie jedna dwie dłużyzny które były moim zdaniem niepotrzebne ale poza tym to jest dzieło sztuki.

Arcydzieło literatury światowej. Niekwestionowane.
Filozoficzno-intelektualna epopeja, gdzie porywająca, kryminalna intryga doskonale zakotwiczona w świecie przedstawionym jest tylko drugoplanowym pretekstem zapewniającym kręgosłup i dynamikę opowieści, a gdzie najistotniejsze są dla autora rozważania i istocie człowieczeństwa, wiary, duszy, miłości, rozumu, godności na tle ruchawek społeczno-politycznych w północnej Italii pierwszej połowy XIV wieku.
Dodatkowo autor, bohaterowie i tłumacz popisują się erudycją, wiedzą i kunsztem literackim w niekończących się deliberacjach i monologach o rzeczach ważkich ówczesnego świata. Uczta dla oka i rozumu.
Zadziwiające, że pomimo dużego obciążenia filozofią powieść czyta się lekko, w czym zasługa przede wszystkim wspaniałego, stylizowanego języka opowieści, jak i umiejętności autora sprzedania tej filozofii w przystępny sposób.
Nadto jest to powieść historyczna oddająca ducha epoki, bez taryfy ulgowej.
Do wielokrotnego czytania, jako prezent, na półkę do własnej biblioteki, do rozmów, do wspominania przy wielu okazjach, powinna być lekturą szkolną.

Arcydzieło literatury światowej. Niekwestionowane.

Książka czasami trudna i rozwlekła, ale jako całość zasługuje na laury jakie zebrała. Wciąga, pisarz przemyślał drobne szczegóły przedstawionego świata, tak, że można poczuć się jak w średniowiecznym klasztorze.

Jeśli ktoś ocenia rybę pod względem umiejętności wspinania się na drzewa, to ocena mówi więcej o oceniającym, niż o ocenianym.
Książka zdecydowanie nie dla każdego. Rozumiem, że osoby "niewtajemniczone" ilość dysput teologicznych i filozoficznych może przytłoczyć, natomiast są one zdecydowanie esencją "Imienia róży". Ciekawa intryga, przewrotna i dynamiczna trzymała w napięciu do ostatnich stron, ale to właśnie konflikt filozoficzny nadał jej wyjątkowego smaku.
Dyskusja o ubóstwie Jezusa oraz dopuszczalności śmiechu nie jest dziwnym rozważaniem "z boku" względem wydarzeń - jest integralną częścią zagadki kryminalnej. Bez tego "Imię róży" byłoby nie więcej, niż kolejną wersją Sherlocka Holmesa, przypadkiem wrzuconego do opactwa.

DNF 197/706. Wielkie rozczarowanie. Książka trudna, tylko że nie to jest tu problemem. Przechodziłem przez kolejne strony z poczuciem bezsensu i brakiem jakiegokolwiek zainteresowania. Czytanie było dla mnie karą, a ma być przyjemnością przecież. Mógłbym brnąć dalej, ale po co? Szkoda czasu, jest jeszcze tyle pięknych książek do przeczytania.

Dysputy teologiczne i wizje czasem przydlugawe i męczące, ale ogólnie to książka ma niesamowity klimat

Imię Róży zaczynałem czytać około trzy razy. Za każdym razem początek tej książki nudził mnie niezmiernie i sprawiał, że nie dochodziłem nawet do połowy. Na szczęście w końcu przemogłem się, i doświadczyłem tej świetnej książki w całości. Polecam każdemu, zwłaszcza tym, którym początek może wydawać się nudnawy. Jedynym minusem, o którym według mnie warto wspomnieć są niektóre dialogi/monologi natury filozoficzno - teologicznej. Niektóre z nich przyprawiały mnie o senność, i w ogóle ich nie pamiętam.

'Imię róży' autorstwa Umberto Eco przenosi nas do czternastowiecznego opactwa benedyktynów w północnych Włoszech, gdzie niedawno tajemniczą śmiercią zginął jeden z mnichów. Do rozwikłania zagadki zostaje wezwany uczony Wilhelm, któremu towarzyszy jego podopieczny Adso. Na uzyskanie odpowiedzi jest jednak niewiele czasu, gdyż w opactwie ma się odbyć ważna debata teologiczna dotycząca ubóstwa Jezusa Chrystusa. Wszystkie drogi prowadzą do owianej tajemnicą biblioteki, która jest stworzona na kształt trudnego do odszyfrowania labiryntu.

'Imię róży' zdecydowanie nie jest książka łatwą w odbiorze. Sam autor w rozdziale 'dopiski na marginesie' zaznacza, że jeśli ktoś chce wejść do opactwa i przeżyć tam tydzień musi zaakceptować długość powieści oraz nader drobiazgów. Liczne rozważania teologiczno-filozoficzne oraz fakty historyczne potrafią zanudzić i zmęczyć czytelnika, co stało się również ze mną. Jest to lektura na wysokim poziomie jednak trzeba liczyć się z tym, że akcji jest niewiele i potrzeba czasem ogromnej siły woli, żeby dotrwać do rozwiązania zagadki.

Na uwagę zasługuje świat przedstawiony przez autora. Dzięki wyżej wspomnianej książce poznajemy życie benedyktyńskich, średniowiecznych mnichów. Zagłębiamy się w ich rytm dnia, wyznaczony przez godziny kanoniczne, tajemnice, rozważania oraz uwielbienie dla wiedzy i starych ksiąg. Bohaterzy są napisani w sposób realistyczny z szerokim przekrojem wad i zalet. W ten również sposób jest przedstawiona cała instytucja kościoła, nie każdy jej członek jest człowiekiem prawym, a w niektórych miejscach głównymi przesłankami do szerzenia wiary jest pycha i chęć posiadania. Ponadto znajdziemy tu niesamowicie poprowadzony wątek kryminalny, który kończy się w ciekawy sposób. Zakończenie przypadło mi zdecydowanie do gustu i moim zdaniem warto do niego dotrwać.
Nie mogę dać tej książce więcej, niż 7 gwiazdek, ponieważ nie czytałam jej z zapałem, momentami musiałam się aż do tego zmuszać. Pomimo tego lektura jest oryginalna i urzekająca, prawdopodobnie na długo pozostanie w mojej pamięci. Nie żałuję, że do niej powróciłam, ale raczej nie sięgnęłabym po nią, żeby zrobić reread.