Imię róży

Data 1. wydania:
1987-01-01
Adam Szymanowski
Noir sur Blanc
Adam Szymanowski średniowiecze zakonnicy klasztor zagadka kryminał literatura włoska
Il nome della rosa
powieść historyczna
2017-09-07
Adam Szymanowski

Książkę już kiedyś czytałam i zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Potem był film (dosyć dobry, ale nic więcej niż "dosyć"), a potem przyszła chęć zweryfikowania wrażenia z młodości. I okazuje się, nic się nie zmieniło. Książka jest fantastyczna, opowieść snuje się niby flegmatycznie, ale napięcie narasta i narasta. Emocje bohaterów coraz większe, wątek kryminalny tkany...

Z wielkim rozmachem została napisana ta książka. Podziwiam to ile wiedzy historycznej musiał mieć jej autor. Początek był dla mnie trochę ciężki. Może nawet zbyt ciężki i po prostu nudnawy. Zachęcona jednak wcześniej obejrzanym filmem trwałam dzielnie w czytaniu i przyznam, że ten trud się opłacił, bo później książka rozkręciła się, akcja nabrała rumieńców i już do końca...

Czemu dałem tylko 9? Zabrakło mi czegoś w postaci bibliotekarza. Ta postać powinna być trochę bardziej pogłębiona, jej szaleństwo powinno wynikać z bardziej racjonalnych przesłanek

Dla mnie to arcydzieło.

Ani film, ani książka mnie nie porwała. Niby opowiada ciekawą historię, niby obyczajowo... Niby to jakaś lepsza literatura... Może. W mój gust nie trafia. kropka

Początek był dla mnie trochę nużący, ale później śledztwo wciągnęło bez reszty. Plus za realia i olbrzymią wiedzę historyczną. Język iście artystyczny.

Nie mogę pojąć jak niektórych może nudzić ta książka. Powieść kryminalna jest tak wciągająca, że nie mogłam się od niej oderwać. Mam do niej ogromny sentyment i polecam przeczytać ją każdemu, bo WARTO.

Piękna książka. Warto było ją przeczytać.

Powieść do smakowania. Kryminał, powieść historyczna, przypowieść o walce dobra ze złem - wszystko w jednym grubym tomie. Umberto Eco snuje powoli swą opowieść nasycając ją szczegółami i erudycyjnymi elementami. Nie brakuje w niej też wątku kryminalnego oraz zwrotów akcji, które sprawiają, że do niemal końca nie wiemy "kto zabił?". Równie ważne, co tajemnica popełnianych...

Nie było łatwo przebrnąć przez tą książkę, szczególnie przez trudny język i łacinę. Sama historia jednak ciekawa i wciągająca. Mistrz Wilhelm potrafi dojrzeć każdy szczegół i wyciągnąć z tego trafne wnioski. Historia opowiadana przez ucznia po latach stanowi też jego spowiedź.

Dyskusje

19 925