Imię róży

Umberto Eco
powieść historyczna 756 str.
Il nome della rosa
2017-09-07
1991-01-01
Data 1. wydania:
1987-01-01
Adam Szymanowski
Noir sur Blanc
powieść historyczna
Adam Szymanowski średniowiecze zakonnicy klasztor zagadka kryminał literatura włoska

Il nome della rosa
2017-09-07
Adam Szymanowski
Noir sur Blanc
powieść historyczna

Kup książkę

Pamiętam, kiedy czytałem tę książkę, a było to sto lat temu, byłem nią zachwycony.

Jednym tchem przeczytałam, mimo iż musiałam robić przerwy.Ksiazka pełna historycznych, potężnych rozpraw, informacji źródłowych i głębokich analiz psychologicznych.Opowiesc, którą się żyje, która wnika w czytelnika, zmienia go i jest w nim, mimo mijających lat.

Bardzo dobrze napisana, przemyślana i skonstruowana książka. Widać wielki kunszt autora. Do przeczytania w skupieniu.

Sherlock Holmes w habicie.
„Miałem ochotę otruć mnicha. Sądzę, że powieść rodzi się z tego rodzaju pomysłów, a reszta to miąższ, który dorzuca się po drodze.” Idąc w kierunku jaki wskazał nam Umberto Eco w cytacie z „Dopiski na marginesie >>Imienia róży<<” łatwo jest się nam domyślić, że będziemy obcować ze zbrodnią, ale czy tylko z nią?
Nie jest prostym za...

Mimo iż dla osób mocno wierzących byłby to atak na chrześcijańską wiarę, przedstawiając Kościół w złym świetle to i tak szanuję bardzo świętej pamięci już autora za przedstawianie faktów, prawdy i nieuleganie presji. Całości dopełnia także ekranizacja tej powieści z 1986 w reżyserii Jeana-Jacquesa Annauda z brawurową rolą Seana Connery'ego. Imię Róży pokazuje, że mszami świętym...

Już dawno tak długo nie czytałam jednej książki. Były ku temu dwa powody. Mniej chwalebny to wydanie. Cienki, bardzo biały papier, malutka czcionka i mikro marginesy. Wydanie jest stare, bez grafiki na okładce, wybrałam więc na portalu takie jakie podobało mi się najbardziej. Drugi powód jest bardzo ważny - nad tą książką trzeba się skupić.
Jest to niby kryminał. Stare opac...

Jedna z najlepszych książek jaką przeczytałem. Polecam.

Czy ktoś zna książki w podobnym klimacie? Taki trochę średniowieczny kryminał, tajemniczy... bardzo mi się podobało, chciałbym coś podobnego jeszcze przeczytać.

Pochłąnałem tą ksiażke po tym jak przeczytałem bardzo słabą książkę "MArsjanin" z którą męczyłem się 3 lata. Imię róży przeczytałem w miesiąc i pewnnie przeczytałbym szybciej gdyby nie nadmiar obowiązków.Niestetety wadą jest oastani rozdział gdyż po tym jak spaliło się całe opactwo w którym rozgrywasię akcja Wilchelm i Adso jak nigdy nic udają się w dalszą drogę nie ...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Po bez mała trzydziestu latach wróciłem do historii Wilhelma i Adso. Czytając inne rzeczy Autora, często widziałem, że Muza całowała go w czółko, ale teraz spędziła z nim całą namiętną noc i rano pytała czy chce jeszcze. Precyzyjnie odtworzone realia średniowiecza i wciągająca intryga, zostają jednak przyćmione historiozoficzną analizą przyczyn tysiącletniej degrengolady cywili...

Dyskusje