Imię róży

Noir sur Blanc
Il nome della rosa
powieść historyczna
Adam Szymanowski, Stanisław Kasprzysiak

Jest rok 1327. We włoskim opactwie benedyktynów dochodzi do tajemniczej śmierci iluminatora Adelmusa z Otrantu. Wkrótce giną kolejni mnisi. Sprawę próbuje rozwiązać franciszkanin Wilhelm z Baskerville a pomaga mu uczeń Adso z Melku. To właśnie on jest narratorem w powieści. Mamy tu kilka kwestii historycznych, teologicznych, mroczną zbrodnie no i oczywiście miłość.
***
W...

Uwielbiam!
Dosc powiedzieć , że właśnie przeczytałam Imię Róży szósty raz . Latem , do którego to książka nijak nie pasuje i znaczenie łatwiej wsiąknąć nam w zimne klasztorne mury gdy na około nie sprzedają gofrów.

Idealne połączenie świetnej rozrywki i dzieła literackiego. Połknęłam jak zawsze jednym tchem.

Wyjątkowa.

Wspaniała. Więcej słów nie trzeba

To, że przebrnąłem przez tą książkę jako bardzo rozproszony graniem na komputerze i nieco tępawy gimnazjalista, dało mi jakąś nadzieję na przyszłość. Jej ostatnia część, zawierająca refleksje autora na temat pisania powieści i pisania w ogóle jest niezwykle wartościowa dla każdego aspirującego pisarza.

Już dawno nie było żadnych klasyków, więc czas wrócić do tego gatunku. Historia, która dzieje się w średniowieczu, w zakonie jest dość nietypowym miejscem. Do tego wątek kryminalny, który dodaje ciekawego smaczku, jednak nie najważniejszy. To bardzo ciekawa, moratolska książka, którą ciekawo się poznaje.
Najważniejszym wątkiem są rozmowy o wierze i tym co w niej jest...

Bardzo ciekawa historia z wątkiem kryminalnym. Niezwykle Intrygująca powieść.Dwaj główni bohaterowie,mnisi śmiało szukają prawdy. Przez karty książki wyraźnie przebija wysoka erudycja autora. Myślę,że rzetelnie i uczciwie podszedł do napisania tego wartościowego dzieła. Choć czasami przez niektóre długie rozważania filozoficzno-teologiczne trudno było mi przebrnąć ani...

Wyjątkowa książka, obowiązkowa do przeczytania. Fabuła jest ciekawa i oryginalna. W tej książce każdy najdrobniejszy szczegół jest dopracowany, dla mnie to arcydzieło wielkiego pisarza.

Bardzo dobra książka, pod względem fabuły oraz klimatu. Niestety wiele osób traktuje ją jako książke historyczną, przez co negatywnie postrzegają Kościół tamtych lat. Osobiście polecam, na długie jesienne wieczory przy kominku ;)

Sama fabuła rewelacja,osadzenie akcji w klasztorze super pomysł, ale te niektóre opisy... No gorzej niż "Nad NIemnem" :-)

Dyskusje

20 136