Imię róży

2012-04-01
2012-04-01
Adam Szymanowski, Stanisław Kasprzysiak

więcej Więcej

Jeden z niewielu przykładów na to, że czasem film jest lepszy od książki. Poprzeciągane, detaliczne opisy niesamowicie przedłużają fabułę i zabijają dreszcz emocji wynikający z intrygi, skądinąd świetnie przemyślanej i dopracowanej. Aż szkoda.

O słowie wstępny.
„Imię róży” Umberto Eco należy przeczytać przynajmniej dwukrotnie. Za mną, choć trochę wstyd się do tego przyznać, gdyż powinienem sięgnąć po tę książkę dawno temu, zaliczone dopiero pierwsze podejście. Wtedy jednak, czyli dawno temu, czytałem trochę Arystotelesa oraz udało mi się przebrnąć przez „Sumę logiczną” Ockhama, więc koniec końców przydało mi się...

Jedna z mich ulubionych powieści, dużo lepsza od filmu, jeśli znacie tylko film, to żałujcie.

Film bardzo dobry. Rzadko się zdarza że książka jest znacznie, znacznie słabsza od filmu a w mojej opinii tak jest. Podsumujmy w skali od 1 do 10 wybrane elementy: za przyjemność z czytania: 1, za opis intrygi: 3, za charakterystykę głównych bohaterów- 3, za narrację- 5, za wartkość akcji - 1. Czyli w sumie średnio wychodzi niecałe 3. Niech będzie.

Polecam książkę. Dla mnie jest ona niezwykłą opowieścią w bardzo barwnie i ciekawie przedstawionym świecie.

Ciekawy kryminał osadzony w XIV wieku. Książka bardzo dobrze oddaje realia tamtych lat zarówno pod względem świata przedstawionego jak i prądów umysłowych, które wtedy występowały. Na uwagę z pewnością zasługuje stylizacjia tekstu, ale może to być czynnik, przez który cześć osób "odbije się" od książki po pierwszych kilkudziesięciu stronach.

Umberto Eco w "Imieniu róży" stworzył niestamowity, mistyczny wręcz, klimat. Wspaniale było zanurzyć się w tę nieszablonową zagadkę kryminalno-filozoficzno-teologiczną. A ileż w niej motywów, ukrytych nawiązań i refleksji.

Książka mnie nie porwała niestety. Spodziewałam się czegoś lepszego, ale trochę się zawiodłam.

Na półkach: , , , ,

Wiele słyszałam o tej książce, zarówno złego, jak i dobrego, bodajże w gimnazjum miałam chyba nawet omawiany jej fragment na lekcji języka polskiego. Teraz postanowiłam przeczytać całość. Uff, ciężko było, ale jakoś przez to przebrnęłam.
Akcja powieści rozgrywa się w 1327 roku. Do znanego opactwa benedyktynów w północnych Włoszech przybywa wykształcony angielski...

Genialna powieść genialnego pisarza. Młody bohater podbił moje serce, a jego mistrz mnie wręcz sponiewierał umysłowo i intelektualnie.

21 233
    11 372