Manhattan Beach

Jennifer Egan Wydawnictwo: Little, Brown Book Group kryminał, sensacja, thriller
Data 1. wydania:
angielski
Little, Brown Book Group
kryminał, sensacja, thriller
angielski
Inne

Wyjątkowo nużąca i raczej niewiele wnosząca książka. Lubię historie, która mają coś w sobie, a tutaj nie mogłam znaleźć nic wyjątkowego. Jeśli ktoś ma bardzo dużo czasu i wyjątkowo trafi na ten tytuł, to niech czyta, chociaż długa drzemka byłaby chyba lepszym wyborem.

Przeczytałam "Manhattan Beach" ze względu na... nurkowanie. Książka spełniła moje oczekiwania, gdyż opisy przygotowań do zejścia pod wodę, sprzętu oraz nurkowania w dzień i w nocy na początku XX wieku zostały przedstawione bardzo wyczerpująco, z wieloma detalami. Fabuła książki okazała się dosyć barwna, a Nowy Jork, który nigdy nie śpi, u Jennifer Eagan nie zasypia nawet na...

Pomimo nieustannej obecności Mr Przypadkowego Zdarzenia oceniam książkę jako bardzo dobrą. Jedyny zgrzyt (i to duży!) leży po stronie tłumaczki: w podziękowaniach daty z XXI wieku są podawane jako "dwutysięczny pierwszy", "dwutysięczny ósmy" i tak dalej. Powinno być, oczywiście "dwa tysiące pierwszy", "dwa tysiące ósmy".

"Mężczyźni mówią, że - kobiety są słabe. W rzeczywistości, kobiety osłabiają mężczyzn ”

Historia młodej kobiety podczas II wojny światowej i mężczyzn w jej życiu. Ojca, przyjaciół, gangsterów i współpracowników - nurków. Nowy Jork, Wielki Kryzys, dramat rodzinny,  gangsterzy...
To po części akcja, po części tajemnica i po części romans. Pierwsze kilka rozdziałów...

Nie podobało mi się :( nie wiem po co prowadzona była ta historia, gdzie dzieje się tyle rzeczy!!!! Rany z wszystkich tych wątków wystarczyło wybrać jeden, a było by racjonalnie, a tak zrobiła się zupełnie nierealna opowieść...

Czytając "Manhattan Beach" odniosłam wrażenie, że jest to świetny materiał do sfilmowania. Dziewczyna, która uparcie dąży do celu, chce być nurkiem w stoczni, dodatkowo barwnie opisany półświatek nowojorskich gangsterów, z którym związany jest jej ojciec, a to wszystko rozgrywa się w scenerii Nowego Jorku lat 30-tych i 40-tych. Barwna powieść, warta przeczytania.

Marzenia o nurkowaniu, opieka nad chorą siostrą, fascynacja Annny gangstrem i jeszcze na dokładkę tajemnica zaginięcia ojca - całość przywodzi na myśl literaturę typowo kobiecą, za którą szczerze mówiąc nie przepadam. Tak jak i inne książki tego typu bardzo lekko się czyta, ale raczej nic z tego nie pozostaje na dłużej.
Na plus - książka pięknie wydana.

książka wciąga, bardzo ciekawe opisy tamtych realiów. Jednak kilka wątków rozczarowuje ostatecznie. Tak czy siak polecam, u mnie na półce zostaje.

Pewne miejsca odgrywają w naszym życiu szczególną rolę. Wiążą się z nimi wspomnienia, intensywne odczucia, ludzie z którymi w danej chwili przebywaliśmy. W najnowszej powieści Jennifer Egan takim wyjątkowym miejscem jest Manhattan Beach.

Autorka przenosi nas do Nowego Jorku lat 30-tych i 40-tych. Akcja rozpoczyna się na tytułowej Manhattan Beach. To tam Anna towarzyszy...

Wszystko fajnie ale książka jest zainfekowana chorobą współczesnych pisarzy. Za dużo słów.

• 2019
  • 2018