Patrioci

Okładka książki Patrioci Sana Krasikov Patronat LC
Nominacja w plebiscycie 2018
Okładka książki Patrioci
Sana Krasikov Wydawnictwo: W.A.B. powieść historyczna
672 str. 11 godz. 12 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Tytuł oryginału:
The Patriots: A Novel
Wydawnictwo:
W.A.B.
Data wydania:
2018-03-14
Data 1. wyd. pol.:
2018-03-14
Liczba stron:
672
Czas czytania
11 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
9788328050631
Tłumacz:
Dorota Konowrocka-Sawa
Tagi:
literatura amerykańska Dorota Konowrocka-Sawa powieść Nowy Jork ZSRR Ukraina Roosvelt Stalin Putin
Inne
Dodaj do pakietu
Dodaj do pakietu

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Reklama
Reklama

Książki autora

Podobne książki

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Oficjalne recenzje i

Co dwa kraje, to nie jeden1953 14 299

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
618 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
90
24

Na półkach:

Nie pamiętam bardziej seksistowskiego i szowinistycznego tekstu. Każda strona roi się od przedmiotowego traktowania kobiet. Szczytem umiejętności językowych autorki jest fragment: "„Wchodzisz do dowolnego klubu w Pattayi, a oni tam mają tancerki, które strzelają piłeczkami pingpongowymi z cipki. – Przykucnął, żeby zademonstrować, a jego towarzyszki wybuchły piskliwym śmiechem. – Mówię absolutnie poważnie. Znam faceta, któremu taka piłeczka prawie wybiła oko. Zapytajcie mojego kolegę, on wam o tym opowie – powiedział, chwytając Lenny’ego pod ramię.”
I to napisała kobieta??? Serio???
Wiem, że literatura ma czasami szokować, ale jeśli owe zabiegi językowe mają służyć tylko dokładniejszemu sportretowaniu środowiska, gdzie rozgrywa się akcje to wydaje mi się, że ten cel można osiągnąć bez naruszania granicy dobrego smaku i to w tak ordynarny sposób.

Nie pamiętam bardziej seksistowskiego i szowinistycznego tekstu. Każda strona roi się od przedmiotowego traktowania kobiet. Szczytem umiejętności językowych autorki jest fragment: "„Wchodzisz do dowolnego klubu w Pattayi, a oni tam mają tancerki, które strzelają piłeczkami pingpongowymi z cipki. – Przykucnął, żeby zademonstrować, a jego towarzyszki wybuchły piskliwym...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1251
302

Na półkach: ,

"Patrioci" to trzypokoleniowa saga w której na tle współczesnej rzeczywistości zostały zestawione ze sobą względnie odległe czasy epoki kapitalizmu, wielkiego kryzysu i początków komunizmu w Związku Radzieckim.

W 1934 Florence Fein, młoda żydówka pochodząca z amerykańskiego Brooklynu, zostaje uwiedziona komunistycznymi ideami i w poszukiwaniu lepszego życia postanawia rzucić wszystko i przenieść się do Związku Radzieckiego. Z czasem okazuje się, że młoda bohaterka nie do końca zdawała sobie sprawę z motywów, które nią kierują i wpada w sam środek ponuro- brutalnej komunistycznej machiny z której nie ma już wyjścia. Po wielu latach syn bohaterki, Julian, powraca do Rosji z zamiarem odkrycia w tajnych archiwach nieznanych faktów o swojej rodzinie, wplątując się okazyjnie w sposób nie do końca przez siebie zawiniony w sprawę, w której ofiarą pada nie kto inny jak jego syn, Lenny.

Jak widać ta historia ma wiele wątków więc wymaga czasu, zaangażowania i skupienia. Tutaj każdy ruch bohaterów ma znaczenie, bo dotyka relacji, nadziei, oczekiwań oraz błędów, których - być może- udałoby się uniknąć. Odkrywanie tajemnicy głównej bohaterki dawkowane jest stopniowo i z umiarem, co w efekcie jeszcze bardziej intensyfikuje ciekawość czytelnika i powoduje szybsze przewracania kartek, żeby jak najszybciej dowiedzieć się prawdy. A jaka ona będzie, można się przekonać tylko i wyłącznie podejmując się przeczytania tej fascynującej historii.

Historia osobliwa, ciekawa i porywająca ale ma też jeden, poważny minus. Moja wiedza na temat czasów stalinowskich może i nie sięga w kosmos ale przeczytałam na ten temat dość, żeby zauważyć, że wątki dotyczące metod przesłuchań i "łamania" oporów oskarżonych o szpiegostwo sprawiają wrażenie zniekształconych i uproszczonych ("ugrzecznione" przesłuchania, gierki słowne z NKWD). To pierwsza rzecz. Druga... Jeśli dobrze się orientuję, to antysemityzm zawsze był w Rosji silnie obecny. A tutaj mamy sytuację w której młoda Florence, żydowskiego pochodzenia obejmuje dość wysokie stanowisko w międzynarodowej firmie handlowej. "Gryzą" mi się te fakty w tej lekturze i -niestety- zaburza mi właściwy odbiór niektórych fragmentów książki.

Nie mniej jednak, autorce udało się przyciągnąć moje zainteresowanie i myślę, że ta powieść w dzisiejszych czasach ma niezwykle aktualne znaczenie. Wystarczy popatrzeć na widoczny przyczynek do drugiej "zimnej wojny".
Czyżby historia zatoczyła koło... ?

"Patrioci" to trzypokoleniowa saga w której na tle współczesnej rzeczywistości zostały zestawione ze sobą względnie odległe czasy epoki kapitalizmu, wielkiego kryzysu i początków komunizmu w Związku Radzieckim.

W 1934 Florence Fein, młoda żydówka pochodząca z amerykańskiego Brooklynu, zostaje uwiedziona komunistycznymi ideami i w poszukiwaniu lepszego życia postanawia...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2822
1146

Na półkach: , ,

W powieści Sany Krasikov znajdziemy doskonale odwzorowany obraz epoki stalinowskiej. zakłamany, opresyjny ustrój, oparty na wzajemnej nieufności. Narastający w ZSRR– co paradoksalne – w czasach pokoju terror, a względne bezpieczeństwo w czasach wojny (!). Detale historyczne, w tym wątek żydowski. Propagandę radziecką, z której teraz Rosja czerpie najlepsze wzorce. Mniej znaczący wątek poboczny pokazuje Rosję współczesną, z 2008 roku i nie jest to również obrazek budujący: przeżarty korupcją kraj, rządzony przez oligarchów, którym udało się położyć łapy na złożach gazu i ropy. Jest też trochę gorzkich słów pod adresem polityki FDR.

Coś jest w tym porównaniu Patriotów do Doktora Żywago – to opowieść o ideałach, które zamieniły się w brutalną rzeczywistość, o życiu zniszczonym przez opresyjny system. Jest to również powieść wielowątkowa, wielowarstwowa, poruszająca saga rodzinna rozpisana na trzy głosy. Poza wątkiem Flory mamy również opowieść jej syna, Juliana, któremu w latach 70-tych wreszcie udało wyrwać się z ZSRR i który usiłuje zrozumieć co kierowało jego matką. Wreszcie wątek syna Juliana, powracającego do Moskwy, by robić tam biznes. Historia zatacza koło. W przypadku Rosji jest to jakieś zaklęte koło, z którego trudno się wyrwać.

W powieści Sany Krasikov znajdziemy doskonale odwzorowany obraz epoki stalinowskiej. zakłamany, opresyjny ustrój, oparty na wzajemnej nieufności. Narastający w ZSRR– co paradoksalne – w czasach pokoju terror, a względne bezpieczeństwo w czasach wojny (!). Detale historyczne, w tym wątek żydowski. Propagandę radziecką, z której teraz Rosja czerpie najlepsze wzorce. Mniej...

więcej Pokaż mimo to

Reklama
avatar
85
3

Na półkach:

Utknąłem gdzieś w połowie i nie planuje powracać. Spodziewałem się czegoś innego a to takie bardziej "Przeminęło z wiatrem".

Utknąłem gdzieś w połowie i nie planuje powracać. Spodziewałem się czegoś innego a to takie bardziej "Przeminęło z wiatrem".

Pokaż mimo to

avatar
765
764

Na półkach:

Od ponad czterech lat - to jest od czasu, kiedy przeczytałem powieść "Dżentelmen w Moskwie" Amora Towlesa - wyczekiwałem książki, która wzruszy mnie na tak wielu poziomach, jak tamta. W przypadku "Patriotów" Sany Krasikov nie była to miłość od pierwszego wejrzenia, ale kiedy podchwyciłem formułę opowiadanej historii i nawiązałem wyjątkowy kontakt emocjonalny z postaciami, książka pochłonęła mnie bez reszty i poruszyła do głębi. "Patrioci" to bez dwóch zdań arcydzieło.

Historia rozgrywa się na dwóch płaszczyznach czasowych - a w zasadzie z dwóch perspektyw, bo właściwych przestrzeni czasowych jest więcej... Pierwsza "linia czasowa", to okres przedednia II Wojny Światowej w stalinowskiej Rosji, w której wskutek zrządzenia wielu okoliczności a później działania NKWD uwięziona zostaje młoda Amerykanka żydowskiego pochodzenia, Florence. Drugi wątek - nierozerwalnie i z każdym rozdziałem ściślej splatającym się z pierwszym, jest historia jej syna Juliana, dobrze prosperującego biznesmena, którego sprawy rodzinne sprowadzają do Moskwy A.D. 2008...

I choć pierwszy z wątków, ukazujący życie Florence w Rosji, która zmuszona zostaje do podejmowania (okupionych gehenną psychiczną a z czasem fizyczną) czynów i decyzji moralnie dwuznacznych a czasem wręcz nikczemnych - choć motywowanych dobrem rodziny i podyktowanych manipulacją NKWD - był tym, do którego wracałem chętniej, z czasem, kiedy coraz ściślej zazębiał się on z historią Juliana, dzięki której zyskiwałem nową perspektywę - czasem zgodną z prawdą / czasem ją fałszującą - tego, jakich doli i niedoli doświadczyła jego matka, w coraz silniejszym i bardziej zaciekłym ucisku stalinowskich inwigilatorów i oprawców, i ta część opowieści pochłaniała mnie w nie mniejszym stopniu.

Książka znakomita, która w zaskakujący sposób obrazuje epokę - a w zasadzie zestawia ze sobą dwie epoki - w Rosji, życie w społeczeństwie zastraszonym i manipulowanym, indoktrynację oraz przede wszystkim realistycznie i niepowierzchownie portretuje ludzi zmuszonych do wyrzeczenia się empatii i przyzwoitości, które składają na ołtarzu praw i zasad narzuconych im przez ustrój i jego bezdusznych funkcjonariuszy. Polecam gorąco!

Od ponad czterech lat - to jest od czasu, kiedy przeczytałem powieść "Dżentelmen w Moskwie" Amora Towlesa - wyczekiwałem książki, która wzruszy mnie na tak wielu poziomach, jak tamta. W przypadku "Patriotów" Sany Krasikov nie była to miłość od pierwszego wejrzenia, ale kiedy podchwyciłem formułę opowiadanej historii i nawiązałem wyjątkowy kontakt emocjonalny z postaciami,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
7
7

Na półkach:

Niesamowita, cudowna, brak słów poprostu wybitna

Niesamowita, cudowna, brak słów poprostu wybitna

Pokaż mimo to

avatar
1105
375

Na półkach: , ,

"Patrioci" to bardzo dobra i pokażna historia międzypokoleniowa. Powieść jest miejscami nierówna, niektóre rozdziały mocno wciągają, a po jakimś czasie tempo spada. Męczyłam się z tą lekturą przez jakiś czas, lecz ostatecznie jestem z niej zadowolona.
Dobrze się nadaje na wydłużające się wieczory do herbatki.

"Patrioci" to bardzo dobra i pokażna historia międzypokoleniowa. Powieść jest miejscami nierówna, niektóre rozdziały mocno wciągają, a po jakimś czasie tempo spada. Męczyłam się z tą lekturą przez jakiś czas, lecz ostatecznie jestem z niej zadowolona.
Dobrze się nadaje na wydłużające się wieczory do herbatki.

Pokaż mimo to

avatar
353
41

Na półkach:

Bardzo trudno jest mi napisać opinię na temat tej książki, ponieważ męczyłam ją jakieś 3 miesiące. Dosłownie. Jednakże nie dlatego, że jest źle napisana. Wręcz przeciwnie, czyta się ją bardzo dobrze (jak się już po nią sięgnie). Ale niestety, kompletnie nie interesowało mnie, jak potoczą się losy głównych bohaterów. Być może jest to spowodowane tym, że jest to kolejna książka o podobnej tematyce, jaką w ostatnim czasie czytałam i temat mi się przejadł? Nie wiem... generalnie polecam, ale jest to dosyć ciężka lektura.

Bardzo trudno jest mi napisać opinię na temat tej książki, ponieważ męczyłam ją jakieś 3 miesiące. Dosłownie. Jednakże nie dlatego, że jest źle napisana. Wręcz przeciwnie, czyta się ją bardzo dobrze (jak się już po nią sięgnie). Ale niestety, kompletnie nie interesowało mnie, jak potoczą się losy głównych bohaterów. Być może jest to spowodowane tym, że jest to kolejna...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1174
239

Na półkach:

Powieść mnie rozczarowała. Temat bardzo ciekawy, ale ujęty w dosyć nudny sposób. Ledwo przebrnęłam.

Powieść mnie rozczarowała. Temat bardzo ciekawy, ale ujęty w dosyć nudny sposób. Ledwo przebrnęłam.

Pokaż mimo to

avatar
596
198

Na półkach: , ,

Trzy pokolenia rodziny Brink gdzie każdy z przedstawicieli próbuje znaleźć swoje miejsce na ziemi. Pomimo tego,iż wierzy w idealizm, ma sprecyzowane bardzo przekonania, doświadczenie życiowe pokazuje, że nic nie jest czarno - białe. Niespełnione marzenia, trudna rzeczywistość, wybory od których czasem zależy czyjeś życie przedstawione na tle Stanów Zjednoczonych i powstającego Związku Radzieckiego poczynając od lat trzydziestych XX wieku. Naprawdę warto by po nią sięgnąć.

Trzy pokolenia rodziny Brink gdzie każdy z przedstawicieli próbuje znaleźć swoje miejsce na ziemi. Pomimo tego,iż wierzy w idealizm, ma sprecyzowane bardzo przekonania, doświadczenie życiowe pokazuje, że nic nie jest czarno - białe. Niespełnione marzenia, trudna rzeczywistość, wybory od których czasem zależy czyjeś życie przedstawione na tle Stanów Zjednoczonych i...

więcej Pokaż mimo to


Cytaty

Więcej
Sana Krasikov Patrioci Zobacz więcej
Sana Krasikov Patrioci Zobacz więcej
Sana Krasikov Patrioci Zobacz więcej
Więcej

Video

Video
Reklama
zgłoś błąd