Patrioci

W.A.B.
2018-03-14
2018-03-14
Dorota Konowrocka-Sawa
literatura amerykańska Dorota Konowrocka-Sawa powieść Nowy Jork ZSRR Ukraina Roosvelt Stalin Putin
Inne

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Oficjalne recenzje i

Co dwa kraje, to nie jeden

1953 14 299

Nie pamiętam bardziej seksistowskiego i szowinistycznego tekstu. Każda strona roi się od przedmiotowego traktowania kobiet. Szczytem umiejętności językowych autorki jest fragment: "„Wchodzisz do dowolnego klubu w Pattayi, a oni tam mają tancerki, które strzelają piłeczkami pingpongowymi z cipki. – Przykucnął, żeby zademonstrować, a jego towarzyszki wybuchły piskliwym śmiechem. – Mówię absolutnie poważnie. Znam faceta, któremu taka piłeczka prawie wybiła oko. Zapytajcie mojego kolegę, on wam o tym opowie – powiedział, chwytając Lenny’ego pod ramię.”
I to napisała kobieta??? Serio???
Wiem, że literatura ma czasami szokować, ale jeśli owe zabiegi językowe mają służyć tylko dokładniejszemu sportretowaniu środowiska, gdzie rozgrywa się akcje to wydaje mi się, że ten cel można osiągnąć bez naruszania granicy dobrego smaku i to w tak ordynarny sposób.

"Patrioci" to trzypokoleniowa saga w której na tle współczesnej rzeczywistości zostały zestawione ze sobą względnie odległe czasy epoki kapitalizmu, wielkiego kryzysu i początków komunizmu w Związku Radzieckim.

W 1934 Florence Fein, młoda żydówka pochodząca z amerykańskiego Brooklynu, zostaje uwiedziona komunistycznymi ideami i w poszukiwaniu lepszego życia postanawia rzucić wszystko i przenieść się do Związku Radzieckiego. Z czasem okazuje się, że młoda bohaterka nie do końca zdawała sobie sprawę z motywów, które nią kierują i wpada w sam środek ponuro- brutalnej komunistycznej machiny z której nie ma już wyjścia. Po wielu latach syn bohaterki, Julian, powraca do Rosji z zamiarem odkrycia w tajnych archiwach nieznanych faktów o swojej rodzinie, wplątując się okazyjnie w sposób nie do końca przez siebie zawiniony w sprawę, w której ofiarą pada nie kto inny jak jego syn, Lenny.

Jak widać ta historia ma wiele wątków więc wymaga czasu, zaangażowania i skupienia. Tutaj każdy ruch bohaterów ma znaczenie, bo dotyka relacji, nadziei, oczekiwań oraz błędów, których - być może- udałoby się uniknąć. Odkrywanie tajemnicy głównej bohaterki dawkowane jest stopniowo i z umiarem, co w efekcie jeszcze bardziej intensyfikuje ciekawość czytelnika i powoduje szybsze przewracania kartek, żeby jak najszybciej dowiedzieć się prawdy. A jaka ona będzie, można się przekonać tylko i wyłącznie podejmując się przeczytania tej fascynującej historii.

Historia osobliwa, ciekawa i porywająca ale ma też jeden, poważny minus. Moja wiedza na temat czasów stalinowskich może i nie sięga w kosmos ale przeczytałam na ten temat dość, żeby zauważyć, że wątki dotyczące metod przesłuchań i "łamania" oporów oskarżonych o szpiegostwo sprawiają wrażenie zniekształconych i uproszczonych ("ugrzecznione" przesłuchania, gierki słowne z NKWD). To pierwsza rzecz. Druga... Jeśli dobrze się orientuję, to antysemityzm zawsze był w Rosji silnie obecny. A tutaj mamy sytuację w której młoda Florence, żydowskiego pochodzenia obejmuje dość wysokie stanowisko w międzynarodowej firmie handlowej. "Gryzą" mi się te fakty w tej lekturze i -niestety- zaburza mi właściwy odbiór niektórych fragmentów książki.

Nie mniej jednak, autorce udało się przyciągnąć moje zainteresowanie i myślę, że ta powieść w dzisiejszych czasach ma niezwykle aktualne znaczenie. Wystarczy popatrzeć na widoczny przyczynek do drugiej "zimnej wojny".
Czyżby historia zatoczyła koło... ?

W powieści Sany Krasikov znajdziemy doskonale odwzorowany obraz epoki stalinowskiej. zakłamany, opresyjny ustrój, oparty na wzajemnej nieufności. Narastający w ZSRR– co paradoksalne – w czasach pokoju terror, a względne bezpieczeństwo w czasach wojny (!). Detale historyczne, w tym wątek żydowski. Propagandę radziecką, z której teraz Rosja czerpie najlepsze wzorce. Mniej znaczący wątek poboczny pokazuje Rosję współczesną, z 2008 roku i nie jest to również obrazek budujący: przeżarty korupcją kraj, rządzony przez oligarchów, którym udało się położyć łapy na złożach gazu i ropy. Jest też trochę gorzkich słów pod adresem polityki FDR.

Coś jest w tym porównaniu Patriotów do Doktora Żywago – to opowieść o ideałach, które zamieniły się w brutalną rzeczywistość, o życiu zniszczonym przez opresyjny system. Jest to również powieść wielowątkowa, wielowarstwowa, poruszająca saga rodzinna rozpisana na trzy głosy. Poza wątkiem Flory mamy również opowieść jej syna, Juliana, któremu w latach 70-tych wreszcie udało wyrwać się z ZSRR i który usiłuje zrozumieć co kierowało jego matką. Wreszcie wątek syna Juliana, powracającego do Moskwy, by robić tam biznes. Historia zatacza koło. W przypadku Rosji jest to jakieś zaklęte koło, z którego trudno się wyrwać.

Utknąłem gdzieś w połowie i nie planuje powracać. Spodziewałem się czegoś innego a to takie bardziej "Przeminęło z wiatrem".

Od ponad czterech lat - to jest od czasu, kiedy przeczytałem powieść "Dżentelmen w Moskwie" Amora Towlesa - wyczekiwałem książki, która wzruszy mnie na tak wielu poziomach, jak tamta. W przypadku "Patriotów" Sany Krasikov nie była to miłość od pierwszego wejrzenia, ale kiedy podchwyciłem formułę opowiadanej historii i nawiązałem wyjątkowy kontakt emocjonalny z postaciami, książka pochłonęła mnie bez reszty i poruszyła do głębi. "Patrioci" to bez dwóch zdań arcydzieło.

Historia rozgrywa się na dwóch płaszczyznach czasowych - a w zasadzie z dwóch perspektyw, bo właściwych przestrzeni czasowych jest więcej... Pierwsza "linia czasowa", to okres przedednia II Wojny Światowej w stalinowskiej Rosji, w której wskutek zrządzenia wielu okoliczności a później działania NKWD uwięziona zostaje młoda Amerykanka żydowskiego pochodzenia, Florence. Drugi wątek - nierozerwalnie i z każdym rozdziałem ściślej splatającym się z pierwszym, jest historia jej syna Juliana, dobrze prosperującego biznesmena, którego sprawy rodzinne sprowadzają do Moskwy A.D. 2008...

I choć pierwszy z wątków, ukazujący życie Florence w Rosji, która zmuszona zostaje do podejmowania (okupionych gehenną psychiczną a z czasem fizyczną) czynów i decyzji moralnie dwuznacznych a czasem wręcz nikczemnych - choć motywowanych dobrem rodziny i podyktowanych manipulacją NKWD - był tym, do którego wracałem chętniej, z czasem, kiedy coraz ściślej zazębiał się on z historią Juliana, dzięki której zyskiwałem nową perspektywę - czasem zgodną z prawdą / czasem ją fałszującą - tego, jakich doli i niedoli doświadczyła jego matka, w coraz silniejszym i bardziej zaciekłym ucisku stalinowskich inwigilatorów i oprawców, i ta część opowieści pochłaniała mnie w nie mniejszym stopniu.

Książka znakomita, która w zaskakujący sposób obrazuje epokę - a w zasadzie zestawia ze sobą dwie epoki - w Rosji, życie w społeczeństwie zastraszonym i manipulowanym, indoktrynację oraz przede wszystkim realistycznie i niepowierzchownie portretuje ludzi zmuszonych do wyrzeczenia się empatii i przyzwoitości, które składają na ołtarzu praw i zasad narzuconych im przez ustrój i jego bezdusznych funkcjonariuszy. Polecam gorąco!

Niesamowita, cudowna, brak słów poprostu wybitna

Niesamowita, cudowna, brak słów poprostu wybitna

"Patrioci" to bardzo dobra i pokażna historia międzypokoleniowa. Powieść jest miejscami nierówna, niektóre rozdziały mocno wciągają, a po jakimś czasie tempo spada. Męczyłam się z tą lekturą przez jakiś czas, lecz ostatecznie jestem z niej zadowolona.
Dobrze się nadaje na wydłużające się wieczory do herbatki.

Dobrze się nadaje na wydłużające się wieczory do herbatki.

Bardzo trudno jest mi napisać opinię na temat tej książki, ponieważ męczyłam ją jakieś 3 miesiące. Dosłownie. Jednakże nie dlatego, że jest źle napisana. Wręcz przeciwnie, czyta się ją bardzo dobrze (jak się już po nią sięgnie). Ale niestety, kompletnie nie interesowało mnie, jak potoczą się losy głównych bohaterów. Być może jest to spowodowane tym, że jest to kolejna książka o podobnej tematyce, jaką w ostatnim czasie czytałam i temat mi się przejadł? Nie wiem... generalnie polecam, ale jest to dosyć ciężka lektura.

Powieść mnie rozczarowała. Temat bardzo ciekawy, ale ujęty w dosyć nudny sposób. Ledwo przebrnęłam.

Trzy pokolenia rodziny Brink gdzie każdy z przedstawicieli próbuje znaleźć swoje miejsce na ziemi. Pomimo tego,iż wierzy w idealizm, ma sprecyzowane bardzo przekonania, doświadczenie życiowe pokazuje, że nic nie jest czarno - białe. Niespełnione marzenia, trudna rzeczywistość, wybory od których czasem zależy czyjeś życie przedstawione na tle Stanów Zjednoczonych i powstającego Związku Radzieckiego poczynając od lat trzydziestych XX wieku. Naprawdę warto by po nią sięgnąć.

Video

Video