Mock. Ludzkie zoo

Marek Krajewski Wydawnictwo: Znak Cykl: Eberhard Mock (tom 7) Seria: Czarny kryminał kryminał, sensacja, thriller
Znak
literatura polska
Eberhard Mock (tom 7)
kryminał, sensacja, thriller
Czarny kryminał
literatura polska

"Mock. Ludzkie ZOO" to powieść, przez którą przedzierałam się dość długo, co podczas czytania utworów Krajewskiego jest jednak dla mnie dość nietypowe. I początkowo nie wiedziałam, o co mi chodzi, czego się czepiam i co mi tu nie gra. Bo po prawdzie, jeśli ktoś nie czytał innych części serii o Mocku, to ta powieść będzie dla niego po prostu świetnym retro kryminałem. Jest...

Polecam dobry kryminał.

Kiedy akcja toczy się na naszym kontynencie to książka powala mroczną atmosferą i stosunkowo prostą intrygą, z nutą klimatów horrorowych. Nawet przez chwilę uznałem, że to najlepszy kawałek literatury spod palców Krajewskiego. Kiedy nasz bohater ląduje w Afryce nie jest już tak dobrze i dlatego ocena końcowa to takie 6,49 gwiazdki.

I na tej książce zakończę serię. Autorowi dziękuję za poprzednie części, spędzanie wolnego czasu na szwendaniu się po Breslau to była prawdziwa przyjemność.

Proza Marka Krajewskiego w pewnym sensie mnie już kupiła. Tak totalnie. Może i nie rozpływam się nad jego książkami jak nad najlepszymi dziełami, ale nie ulega wątpliwości, że autor potrafi mnie przekonać do siebie. Te wspaniałe opisy Wrocławia z pierwszej połowy XX wieku, nacisk na przedstawienie ówczesnej inteligencji w kontraście z biedotą oraz pracą policji! Piękne....

Jestem bardzo rozczarowany tą pozycją. Moim zdaniem najgorsza książka o Eberhardzie Mocku - nie wiem czy w języku niemieckim odmienia się nazwiska męskie kończące się na spółgłoskę, jaką przeczytałem. Nawet gorsza niż "Głowa Minotaura" - tak wiem, od tej książki zaczyna się seria o komisarzu Popielskim.
Książka z serii przeczytana=odstawiona. Tragedia. Bije się z myślami...

Miałam problemy z wystawieniem oceny końcowej.
Lubię kryminały pana Krajewskiego- za klimat, za drobiazgowe opisy Breslau. Tutaj jednak coś zazgrzytało, coś poszło nie tak.

Początkowe rozdziały to Krajewski w najlepszym wydaniu. Jest Breslau, jest zagadka kryminalna, jest mroczny klimat i są wyraziści bohaterowie. Tę część czyta się dobrze. Potem jednak- tak mniej więcej...

Słabiutkie to, po przeczytaniu Mocka który trzymał poziom ten tom chyba najsłabszy w dorobku Autora.

Krajewski "popełnił" książkę. W mojej ocenie najgorszą, jakie czytałam dotąd, a które wyszły spod jego pióra.

Owszem, jest wiernie oddany topograficznie przedwojenny Wrocław, są ekwilibrystyki myślowe o naturze filozoficznej, odwołania do wiecznych poetów greckich, starożytne sentencje. Jednym słowem wszystko, czym Krajewski mnie rozkochał.

Ale tylko to. Reszta to...

Dyskusje

1 076