Pogromca grzeszników

Okładka książki Pogromca grzeszników
Grzegorz Kalinowski Wydawnictwo: Muza Cykl: Kornel Strasburger (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Kornel Strasburger (tom 1)
Muza
2017-10-25
2017-10-25
korupcja kryminał lata 30. XX w. literatura polska półświatek prostytutka seryjny zabójca szantaż śledztwo Warszawa
Inne

Patronaty LC

Mogą Ciebie zainteresować

Papierosy, papierosy... Mam nadzieję, że nie zachoruję na raka płuc - tyle ich było w tej książce. Poza tym czytało się dość przyjemnie i spodobały się mi powiązane wątki z Heniem

Autor zabiera nas w podróż do nieistniejącej już Warszawy. Ciekawy opis żydowskich gangów i umiejętnie wplecione autentyczne wydarzenia i postacie w literacką fikcję.

No proszę: bardzo dobry początek serii kryminałów retro! Na razie się przyglądam: po przeczytaniu pierwszej pozycji zapowiada się naprawdę dobrze.
Może nieco zbyt dużo postaci, jak na jedną opowieść, zbyt dużo rozpoczętych wątków - ale nie ma co wybrzydzać: nie nudziłem się przy tej lekturze, to na pewno.
Mam nadzieję, że dalej będzie jeszcze lepiej.

Mam nadzieję, że dalej będzie jeszcze lepiej.

Muszę powiedzieć że zaskakująco …. Niezła. Kryminał w stylu retro dla wielbicieli/ sympatyków przedwojennej Warszawy. Co prawda czytając nie mogłam uciec od lekkich skojarzeń z „Królem” Twardocha ale może to przez podobny klimat historii. Aczkolwiek trzeba przyznać że tutaj trup się sieje bardzo gęsto i nasi bohaterowie zarówno z policji jak i prasy mają pełne ręce roboty. Jeszcze nie wyjaśnią jednej zagadki a już kolejny nieboszczyk czeka. W tej historii sporo się dzieje a i finał nie jest wcale taki oczywisty. Całkiem udanym tłem dla prowadzonej akcji jest opis życia stolicy w latach 30tych. Co prawda bardziej życia szemranego światka. Do tego odpowiednio zaprezentowany język czy też gwara jaką się wtedy posługiwano. Jedno tylko co mnie zaskoczyło, z jednej strony akcja naprawdę toczy się sprawnie, człowiek jest ciekawy co tam dalej będzie ale jednocześnie miałam wrażenie że za cholerę nie mogę skończyć tej książki jakbym ciągle przekładała tę samą stronę i nie było widać końca….już podejrzewałam że coś mi się zrypało na wskaźniku czytnika ale w końcu udało mi się skończyć lekturę

Do przeczytania zainspirował mnie serial Młody Piłsudzki.Był tam rok 1905.A tu,też się zaczyna tym rokiem.Potem mamy rok 1930.A tu giną prostytutki.Mamy handel żywym towarem.
Długie rozmowy przy głębszym i zakąską.
Kryminał retro wysokiego formatu.
Czy ta się lekko,dobrze.Choć książka chwilami jest mroczna.Świetnie oddaje tamte czasy.
Bardzo dobre opisy Żydów z lat 30.

Długie rozmowy przy głębszym i zakąską.
Kryminał retro wysokiego formatu.
Bardzo dobre opisy Żydów z lat 30.

To moja pierwsza przeczytana książka Grzegorza Kalinowskiego i spore rozczarowanie. Mnóstwo niepotrzebnych wstawek i objaśnień o nieistotnych rzeczach, nie mających znaczenia dla treści. Do napisania kryminału retro nie wystarczy plan i książka adresowa Warszawy z lat 30. XX wieku. Na dodatek wpisuje się w jej historię fakty, które wydarzyły się 80 lat później - tu przykładem jest choćby plac pięciu rogów, którego nazwa została ukuta dopiero kilka lat temu. Równie dobrze Strasburger ze Stolarczykiem mogliby sprawdzać DNA przestępców, może szybciej rozwiązaliby tę kryminalną zagadkę.

Klimatyczne miejsce, klimatyczny czas. Do tego dobra fabuła z dreszczykiem na deser.

"Warszawo kochana, Warszawo
Tyś treścią mych marzeń, mych snów
Radosnych przechodniów twych law..."

"Warszawo kochana, Warszawo
Tyś treścią mych marzeń, mych snów
Radosnych przechodniów twych law..."

Uwielbiam trylogię o Heńku genialna.Lubię retro kryminały.Natomiast sama powieść jak i główny bohater kompletnie mnie nie uwiedli.Autora stać na dużo więcej.

Autor zabiera nas w podróż do przedwojennej Warszawy. Poznajemy polsko-żydowski światek przestępczy oraz raczkujące burdele.
Nasz główny bohater, aspirant Kornel Strassburger za wszelką cenę chce znaleźć złoczyńcę, który popełniał zbrodnie na prostytutkach i alfonsach.
Autor umiejętnie zabiera nas w tamte czasy co da się odczuć, a co najważniejsze starannie oddziela prawdziwe fakty od fikcji.
Wszystko wydaje się ładnie i pięknie opisane, prawda?
No cóż każda książka ma swoje plusy i minusy.
Brakowało mi w tej książce czytelniczej niepewności, za dużo bohaterów spowodowało, że po 10 stronach zapominałam kto kim jest.
Gdyby książka zawierała mniej zbędnych objaśnień możliwe, że byłaby fajniejsza.
Momentami po prostu byłam znudzona.
Muszę jednak przyznać, że mniej więcej w połowie książki wszystko zaczynało nabierać barw i sensu.

Jest to zdecydowanie kryminał i tego nie da się odjąć.
Ale jest to kryminał retro, który nie każdy czytelnik lubi.
Słyszałam wiele dobrych opinii na temat kryminałów retro na które mam wielką ochotę ale chyba zaczęłam od złej powieści.

Będę z Wami szczera.
Tej pozycji brakuje emocji, na które ja liczyłam.
A Wam moi drodzy proponuje sprawdzić czy może jednak Wam spodoba się ta książka.

Grzegorz Kalinowski Pogromca grzeszników Zobacz więcej