Ballada o pewnej panience

Okładka książki Ballada o pewnej panience
Szczepan Twardoch Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie literatura piękna
literatura piękna
Wydawnictwo Literackie
2017-10-12
2017-10-12
literatura polska mężczyzna niebezpieczeństwo odmiana losu opowiadanie podstęp relacje międzyludzkie rywalizacja spotkanie zazdrość zbiór opowiadań

Oficjalne recenzje i

Ballady z tworzywa

Link do recenzji

1814 285 182

Jak dla mnie niektóre opowiadania były za trudne.

Warta uwagi, zwłaszcza jeśli nie miało się jeszcze do czynienia z twórczością Twardocha. Niemniej trzeba wiedzieć, że autor w swoim piśmiennictwie nie przebiera w słowach. Jest wulgarny, tworzy odrzucające historie, trochę jakby rzucał uformowanymi z wyrzutów sumienia kamieniami w czytelnika, społeczeństwo.

Jest dobrze, chociaż momentami nierówno, ale po lekturze kolejnej już pozycji od Twardocha mam następujące uwagi:
1) praktycznie każdy jego utwór który czytałam przepełniony jest tą męską goryczą, jakąś wewnętrzną żółcią, i nawet jeśli jest to zabieg celowy i można go bronić jako "charakterystyczny styl", to już za którymś razem jest zwyczajnie powtarzalny i trochę nudny
2)...

Ojej, alem się wynudził, wymęczył. Czuć, że to wczesny Twardoch. Początek dużo lepszy niż koniec.

Opowiadania Twardocha, dobre.

Wolę powieści od krótkich form, i to dotyczy również twórczości Twardocha. Ale nie żałuję poświęconego czasu tej lekturze; zaskakuje wyobraźnią i stylem.

Bardzo fajny, ale także nierówny zbiór opowiadań. Niektóre są tak dobre, że aż człowiek żałuje, że nie została stworzona z tego powieść. Inne są tak słabe, że ledwo się doczytuje do końca.
Generalnie całość mocno na plus - jeśli lubi się charakterystyczny styl Twardocha.

Personalnie to Szczepana Twardocha nie lubię. Obejrzałem i wysłuchałem z nim kilka wywiadów i bardzo drażni mnie w nim to jaki arogancki i zadufany to jest człowiek. Owszem, jest naprawdę zdolnym pisarzem ale mniemanie o sobie to on ma zdecydowanie zawyżone. Może to sodówka? Może jakiś narcystyczny kompleks boskości? Nie mnie oceniać, przestałem tego człowieka słuchać i...

Każde inne, ale jak zwykle spojone niepowtarzalnym stylem i językiem Autora.

Po Pokorze, Królu i Królestwie zbiór opowiadań nie zrobił takiego wrażenia. Jednak nie można nic zarzucić opowiadaniom, ciekawe, sięgające w głąb problemów ludzkich. Na pewno warto.

1 437
  • 2018