Aleja samobójców

Mariusz CzubajMarek Krajewski Wydawnictwo: W.A.B. Cykl: Jarosław Pater (tom 1) Seria: Mroczna Seria kryminał, sensacja, thriller
2015-05-01
Mroczna Seria
kryminał morderstwa zabójca trójmiasto śledztwo polska

Okładka książki Róże cmentarne Mariusz Czubaj, Marek Krajewski
6,5
Róże cmentarne Mariusz Czubaj, Mar...

2002 ocen

W sumie cieszę się, że skończyłem się męczyć. ;)

Na wstępie zaznaczę, że miałem do czynienia z audiobookiem, ale postaram się oddzielić w mojej opinii ocenę książki od opinii o wydaniu audio.
Ale do rzeczy.

Powiedziały mi jaskółki, że niedobre są spółki. Każdy ze współautorów tej powieści ma w swoim portfolio znacznie lepsze książki niż ta.

Główny bohater -...

Książkę czyta się ciężko. Niby jest akcja, niby jest pomysł, ale brak tego czegoś, co jest w książkach o Popielskim i Mocku. Jeżeli ktoś zaczyna przygodę z bohaterami M Krajewskiego - zdecydowanie odradzam tą pozycję na pierwszą randkę.

Upalne lato 2004, trwa mundial, w domu spokojnej starości brutalne morderstwo i zaginięcie. Do tego ABW tuszuje sprawę. Dlaczego? W pozornie spokojnym domu spokojnej starości drzemią demony. Socjopatyczny policjant postanawia na własną rękę prowadzić śledztwo.

Moje pierwsze spotkanie z Krajewskim i Czubajem w duecie jak i każdym z osobna. Przyznam że jestem tym spotkaniem...

"Aleja samobójców" to dobry kryminał w specyficznym stylu. Mocny, dosadny, mroczny i poniekąd depresyjny. Nie zabraknie w nim patologicznego społeczeństwa, brudu i niesprawiedliwości, a nasi bohaterowie codziennie stykają się z nierównościami i deprawacją. W tej książce ukazany jest świat, który powoli małymi krokami zbliża się ku upadkowi, ku czystemu złu, gdzie wszystko...

Nie jest to zdecydowanie wybitny polski kryminał. Nierówny, nie budujący napięcia. Nie... Do przeczytania - jeżeli ktoś lubi twórczość Czubaja i Krajewskiego - bardziej w formie "odfajkowania" na liście, bo nie zostanie raczej w pamięci...

"Aleja Samobójców" to rasowy kryminał. Mamy tutaj typowego dla gatunku głównego bohatera: twardego policjanta, który niejedno już widział. Dodatkowo jest rozwodnikiem po przejściach, uzależnionym od zakładów sportowych, gry w rzutki i pokera. To doświadczony śledczy, który pracy podporzadkował każdy aspekt swojego życia. Jednak w gruncie rzeczy to porządny facet, którego...

Pytaniem, które mnie, w przypadku tej książki, nurtuje, jest to, jak się pisze kryminał we dwoje? Pojęcia nie mam. Niemniej i pozycje Czubaja i Krajewskiego cenię, wspólna w moim odczuciu nie pokazała pełni ich możliwości.
Zaletą jest dla mnie to, że książka nie epatuje przemocą, nie o to chodzi w kryminale. Cała akcja jest ciekawie zbudowana, zagadka inteligentnie...

Na półkach: , , , , , , , ,

Książka nawet mi się podobała pomimo braku profesjonalnego lektora. Książka byłaby jeszcze lepsza gdyby była czytana przez profesjonalnego lektora, a nie przez samych autorów, których głosy mnie drażniły i rozpraszały. Główny bohater... raczej nie przemówił do mnie. Denerwował mnie jego charakter. Pod koniec książka zaczęła mnie lekko nudzić ale i tak sięgnę po kolejną część.

Ciekawy kryminał z interesującym głównym bohaterem.

Lubię i cenię Krajewskiego. Ale ta książka, pospołu pisana z Czubajem, ewidentnie mu nie wyszła. Niby jest w niej wszystko, co być powinno, ale -

- rozwiązanie niezaskakujące, banalne, oczekiwane;
- narracja rozlazła, niespójna, niepotrzebnie krygująca się na lekkość; jest równie fałszywa jak rzekome sms-sy od młodzieży, o ktorych w książce;
= bohater jest kompilacją...

2 705
    1 128