Niepełka

Okładka książki Niepełka Dorota Schrammek
Okładka książki Niepełka
Dorota Schrammek Wydawnictwo: Szara Godzina Cykl: Niepełka (tom 1) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Niepełka (tom 1)
Szara Godzina
2017-03-01
2017-03-01

Kiedyś przeczytałam. Bardzo mnie urzekła Niepełka.
Teraz trafiła do mnie w postaci audiobooka,więc z radością wysłuchałam. Historia młodych ludzi ale jako starszak też przeżywam i lubię mądre przesłania z literatury czerpać. Polecam!

Kiedyś przeczytałam. Bardzo mnie urzekła Niepełka.

Literatura młodzieżowa, ale dla "starszej młodzieży" też odpowiednia.
To opowieść o niepełnosprawnej dziewczynie - Weronice, która wraz z mamą przeprowadza się do małego miasteczka. Zajmują mieszkanie po babci, mama zaczyna prowadzić sklepik z pamiątkami, a dziewczyna trafia do nowej szkoły. Ponieważ porusza się na wózku inwalidzkim - zostaje jej przydzielony opiekun. Paweł to sportowiec, kajakarz, który ma niepełnosprawną siostrę. W jego rodzinie się nie przelewa, co utrudnia mu karierę. Całkiem inaczej jest u Kingi - początkującej, ale już rozpoznawalnej piosenkarki. Ma wszystko, czego zapragnie, jest rozpieszczona i rozkapryszona, nie szanuje innych. Poniża nową koleżankę w klasie, ale i zazdrości Weronice jej talentu fotograficznego i uwagi Pawła, który jej się podoba. Charakter Kingi zostaje utemperowany trochę przez mamę, ale i znanego piosenkarza, który przyjeżdża na koncert do miasteczka. Weronika też wyciąga do niej rękę, pomimo wszystkich krzywd, których od niej zaznała.

Powieść bardzo dobrze się czyta, nie można się oderwać, a gdy się kończy to.. można płynnie przejść do drugiej części.
Książka pokazuje prawdziwy świat nastolatków, ich problemy, radości. Warto, by przeczytali ją rodzice nastolatków.

Literatura młodzieżowa, ale dla "starszej młodzieży" też odpowiednia.

Dla młodzieży od 4 klasy. Książka jest świetna. Czyta się ją jednym tchem tak, że nie chce się odłożyć. I choć książka jest dla młodzieży bardziej to dorosły też znajdzie coś dla siebie. Niepełnosprawność połączona z fotografią - piękny zamysł. Mamy tutaj również pokazane jak zachowują się nastolatki względem osoby niepełnosprawnej. Piękna historia z morałem. Polecam każdemu !!!

Główna bohaterka powieści to Weronika- niepełnosprawna nastolatka. Dziewczyna od urodzenia choruje na dziecięce porażenie mózgowe i przez chorobę porusza się na wózku inwalidzkim. „Niepełka” już dawno pogodziła się ze swoją codziennością, jednak po przeprowadzce do Trzebiatowa na nowo musi budować swój świat. Trafia do nowej klasy, w której nie wszyscy ją akceptują. Weronice najbardziej dokusza miejscowa gwiazda- Kinga, zazdrosna o sukcesy w fotografii niepełnosprawnej koleżanki. Czy Niepełka odnajdzie się w nowej rzeczywistości i zyska przyjaciół? Czy zapatrzona w siebie Kinga zrozumie, że inny nie znaczy gorszy? Warta uwagi „młodzieżówka”, która uczy, że bez względu na dolegliwości wszyscy jesteśmy tacy sami, a każdemu należy się szacunek i zrozumienie.

Zawsze dosyć sceptycznie podchodzę do każdej młodzieżówki. Lubię, kiedy porusza tematy ważne. Po ,, Niepełkę” sięgnęłam z jeszcze większą ciekawością, ponieważ sama jestem w podobnej sytuacji, co główna bohaterka.
Główną bohaterką powieści jest nastoletnia Weronika. Dziewczyna jest niepełnosprawna. Choruje na porażenie mózgowe, porusza się na wózku inwalidzkim. Nastolatka akceptuje swoją codzienność, do momentu, w którym jest zmuszona przeprowadzić się z mamą do innego miasta. A tym samym zaczyna naukę w nowej szkole. Nie każdy akceptuje Weronikę, a w szczególności szkolna ,, gwiazda” Kinga – zazdrosna o sukcesy Weroniki przyszła wokalistka. Jak Niepełka odnajdzie się w nowym środowisku? Czy sobie poradzi?
Muszę przyznać,że w temacie niepełnosprawności mam wiele do powiedzenia. Dlatego byłam dosyć uważna i krytyczna w ocenie tej powieści.
Uważam,że autorka doskonale odnalazła się w temacie. Poruszyła istotne kwestie jakimi są równość wobec społeczeństwa, poczucie odrzucenia, prawo do normalności, pewnego rodzaju lęk jaki osoba niepełnosprawna niejednokrotnie wywołuje wśród części społeczeństwa. Wszelkie kwestie medyczne czy dotyczące codzienności osoby z niepełnosprawnością dopięte na ostatni guzik i w pełni realistyczne. Co ważne, ta książka uczy i pokazuje,że wszyscy jesteśmy tacy sami bez względu na stan psychiczny, czy fizyczny: wszyscy mamy lęki, radości, smutki i marzenia. Napisana przystępnym językiem młodzieżówka, która może zaciekawić również ciut starszych czytelników. Dobra lekcja pokory i tolerancji. Gdybym mogła dodałabym ją na listę szkolnych lektur. Nie mogę się doczekać, aż sięgnę po kolejną część. Gratulacje dla autorki.
Polecam.

Bardzo fajna książka. Muszę sobie kupić następne części :-).

Bardzo fajna książka. Muszę sobie kupić następne części :-).

DOSTAŁAM TE 3 AUDIO JAKO PREZENT URODZINKOWO-IMIENINOWY OD BABCI😍😂😘👏🏻🎈🎈🎁🎁🎉🎊 MAMA PRZYWIOZŁA JE W PIĄTEK BO JESTEM NA TURNUSIE REHABILITACYJNYM JAK NIEPEŁKA 😍😮 NATYCHMIAST OPIS PRZYKUŁ MOJĄ UWAGĘ😮😂 NIETRUDNO ZGADNĄĆ,ŻE W WERONICE WIDZĘ SIEBIE JESTEM W IDENTYCZNEJ SYTUACJI JAK GŁÓWNA BOHATERKA CYKLU, JEDNAK WERONIKA JEST ODE MNIE ODWAŻNIEJSZA 😂😂
BARDZO WCIĄGAJĄCA I POUCZAJĄCA LEKTURA, CAŁA TRYLOGIA, CUDOWNA LEKTORKA LENA SCHIMSCHEINER😂😂
POLECAM😂👏🏻👏🏻

BARDZO WCIĄGAJĄCA I...

Historia chyba bardziej dla młodzieży, niż dla dojrzałego czytelnika. Opowieść o niepełnosprawnej dziewczynie i szykanach jakie napotyka ze strony szkolnej "gwiazdy".
Niestety, zakończenie tak bardzo polukrowane, że przypomina Harlequina.

Niestety, zakończenie tak bardzo polukrowane, że przypomina Harlequina.

Wzruszyłam się czytając tę książkę. A to naprawdę rzadko mi się zdarza. Nie chciałabym mówić, że książka jest idealna i od razu dałabym jej 10/10, było kilka błędów o których za chwilkę powiem. Każdy w życiu spotyka się z problemem. Walczy z różnymi chorobami, ma trudną sytuację rodzinną. Nie zawsze udaje się wygrać. Niektórzy nie radząc sobie ze swoimi problemami popadają w depresję, ale jeszcze gorsze choroby psychiczne. Ale nasza bohaterka pokazuje, że świat trzeba widzieć przez różowe okulary.

Nasza główna bohaterka- Weronika- gdy dowiaduje się, że musi wraz z mamą przeprowadzić się do innego miasta, jest załamana. Miała tutaj swoich przyjaciół, i znajomych, a nagle zostawia wszystko. Długo nie może się pozbierać ale stara się na nowo zbudować swój świat. Poznaje kilku fajnych ludzi, ale nie długo się z nimi nie koleguje. Weronika jest uroczą i cudowną osobą o złotym sercu. Każdemu chce pomóc, a sobie tylko poprzez rehabilitacje. Uwielbia fotografować i w przyszłości chciałabym zostać zawodową fotografką. Uwielbiam tą postać. To dzięki niej można się uśmiechać czytając tę książkę. W pewnym momencie książki irytowała mnie, ale z czasem jak sprawa się rozwiązywała to wszystko było dobrze. Jednak nie wiem czemu, ale mam wrażenie, że główna bohaterka nie miała negatywnych cech. Była po prostu idealna i nieskazitelna. Ale jeśli miałabym powiedzieć tak wprost czy mi się podobała czy nie, to jak najbardziej mogę powiedzieć, że tak. Chociaż się poruszała na wózku inwalidzkim i była chora nie poddawała się, brnęła w rehabilitacje i w swoją pasję.

Fabuła i akcja nie rozciągała się w czasie, i może dlatego ta książka ma tylko 140 stron, ale każda strona niesie za sobą jakiś przekaz. Czasami mnie męczyły opisy, mogło by być ich mniej i bardziej skrócone. Jeżeli chodzi o rozmowę między bohaterami, jak na 2 gimnazjum, była dość dobrze zbudowana i nie było jakiś błędów logicznych.

Książek już tyle recenzuje, że już wiecie, że przyszedł czas na podsumowanie. Książka cudowna o świetnej fabule. Nie jakaś nudna a bardzo treściwa i dużo można było się z niej dowiedzieć i wywnioskować. Bohaterzy jakoś mnie nie irytowali i byli naprawdę świetni, znalazłam z nimi nić sympatii, szkoda tylko, że na tak krótko. Ale nie przejmujcie się, już jest drugi tom więc jeśli ktoś wyczekiwał długo to możecie śmiało kolejny czytać. A jedynie mogę powiedzieć. że książka świetna i oceniam ją 8/10. Nie dawała mi takiego jakiegoś bum, ale jak na tak króciutką książkę to jak najbardziej jestem na tak.
Więcej znajdziecie na moim blogu: https://okularnicaczyta.blogspot.com/2018/08/recenzja-ksiazki-niepeka-dorota.html

Od tej książki rozpoczęłam przygodę i miłość z książkami pani Dorotki,która trwa do dziś.Pełna ciepła ,jak zawsze dająca do myślenia i zauważenia ludzi z " ograniczeniami" ,niesamowita , cudowna..Poleciłam nastoletniej córce ,aby zapoznała się z " Niepełką " i polubiła ją tak samo jak ja :)

• Ebooki
  • 2017