Medaliony

Zofia Nałkowska Wydawnictwo: Zielona Sowa Seria: Arcydzieła Literatury Polskiej literatura piękna
Zielona Sowa
opowiadania II wojna światowa faszyzm behawioryzm Instytut anatomiczny Doktor Spanner
literatura piękna
Arcydzieła Literatury Polskiej

"Ludzie ludziom..." Przejmujące opowiadania. Znamienny tytuł zbioru. Kiedy sobie wyobrazić, że to się działo... Brak słów.

Mocna książka, którą po prostu należy przeczytać. Nie da się tego opisać.

Wstrząsająca, aż szkoda, że prawdziwa...

Naprawdę ciężką ocenić tę książkę. Fakty i tylko fakty. Wspomnienia bez cienia komentarza, bez cienia realiów. Spisane dokładnie tak, jak opowiedziane i zapamiętane. Język absolutnie ascetyczny, miejscami aż niepokojący. Stopień okrucieństwa opisanych zdarzeń historycznych przy spokoju narracji daje do myślenia. Myślę, że warto przeczytać, ale lepiej najpierw mieć jakieś...

Dobra, mocna i bardzo poruszająca pozycja, którą powinien przeczytać każdy. Nie jest to miła i lekka książka, ale zebrane w niej historie bardzo zapadają w pamięć.

Jedna z najlepszych książek jakie czytałam. Wspaniałe reportaże opisujące czasy II wojny światowej. Przedstawiają grozę tamtych czasów. Czytając opowiadania czytelnik ma aż ciarki. Na mnie zrobiła ogromne wrażenie. Ukazuje jaki los zgotowali innym ludziom ludzie.

Książka Medaliony Zofii Nałkowskiej zawsze pojawiały się w moich planach czytelniczych i miałem przeczytać, ale zawsze coś innego trafiało się na ich miejsce. Aż wreszcie przyszła pora, kiedy sięgnąłem po małą i cieniutką książeczkę z ciekawością i chęcią przeczytania, bo tematyka jaką porusza zainteresowała mnie.

Autorka postanowiła przybliżyć nam czas drugiej wojny...

Za dzieciaka kazano przeczytać, więc sie kombinowało, żeby znać odpowiedzi na pytania.

Po kilkunastu latach przeczytałem tę pozycję jeszcze raz. I z całą pewnością już jej nie zapomnę.

Osobiście uważam, że "Medaliony" nie powinny podlegać jakiejkolwiek ocenie, wręcz przeciwnie. Dla mnie są świadectwem niewyobrażalnej tragedii i horroru, nad którym należy pochylić się w zadumie i poznać bez wydawania jakichkolwiek opinii co i jak Nałkowska opisała.

Przeczytana ponownie po 15 latach robi nieporównywalnie większe wrażenie niż czytana w liceum.

Bolesne,...

za 'polskie obozy'