Mendel Gdański

Żydzi antysemityzm Warszawa
klasyka
Żydzi antysemityzm Warszawa

Na półkach: , , , , ,

„Mendel Gdański” to krótka i smutna nowela, poruszająca problem antysemityzmu w XIX-wiecznej Warszawie. Pokazuje ona jak bezsensowne i szkodliwe jest doszukiwanie się różnego rodzaju obcych, w oparciu o tak w gruncie rzeczy nieistotne cechy jak chociażby etniczność czy wyznanie. Jednocześnie prezentuje jednak bohaterstwo. Pokazuje, że są też ludzie gotowi stanąć w obronie...

Bardzo mnie zabolała.

Przerażająca historia o nietolerancji, antysemityzmie i szkodliwości stereotypów.
Ze wspaniałym morałem wyciskającym łzy z oczu.

Na półkach: , , , ,

Już trzeci raz czytana, omawiana na prawie każdym etapie edukacji. Wywołuje zawsze te same emocje, jednak przy każdym czytaniu zwracam szczególną uwagę na coś innego. Zaskakujące jest to, jak wiele można wynieść z tak małego czytadełka.

Krótkie, treściwie i uderzające opowiadanie. O tolerancji, o swojskości, o braku zrozumienia, o życiu.

Szokuje. Smuci. Przeraża. Ale co najważniejsze: oby nas czegoś nauczyła. Historia krótka, ale pełna treści i warta przeczytania.

Krótka i przyjemna lektura przedstawiająca jeden z problemów dawnej polski, zgodna z pozytywistycznym nurtem.

Lekarstwo na ksenofobie.

Dobra do tematu antysemityzmu.
Krótkie ale specyficzne.
Wpada w pamięć.

Choć nowela ma już trochę lat to jest przerażajaco aktualna. Zdecydowanie warto poświecić chwilkę na przeczytanie, bardzo wzruszająca i po prostu piękna!

Dyskusje

13 082