Mendel Gdański

36 min.
Żydzi antysemityzm Warszawa

Okładka książki Na jagody Maria Konopnicka, Katarzyna Minasowicz
Ocena 6,0
Na jagody Maria Konopnicka, K...
Okładka książki Zabawianki Agnieszka Frączek, Danuta Gellnerowa, Maria Konopnicka, Joanna Papuzińska, Marcin Przewoźniak, Małgorzata Strzałkowska, Julian Tuwim
Ocena 9,7
Zabawianki Agnieszka Frączek,&...
Okładka książki Wybór nowel Maria Konopnicka, Bolesław Prus, Henryk Sienkiewicz
Ocena 7,8
Wybór nowel Maria Konopnicka, B...

Ostatnio Google Doodle obchodziło 180 rocznicę urodzin Marii Konopnickiej. Stwierdziłem, że najlepiej uczcić to wydarzenie czytając jeden z utworów autorki. Wybór padł na krótki utwór "Mendel Gdański".

Powstała pod koniec XIX wieku nowela to wnikliwa wiwisekcja i odpowiedź autorki na pojawiającą się falę antysemityzmu na ziemiach polskich. Relacje Polaków i Żydów oględnie mówiąc, nigdy nie należały do najłatwiejszych. Tytułowy bohater uważa się za polskiego Żyda, choć w oczach społeczności, w której żyje, nie jest uznawany za pełnoprawnego Polaka. Warto pamiętać, że "Mendel Gdański" powstał w momencie, kiedy Polski nie było na żadnej z map świata, a jej struktura etniczna nie była tak homogeniczna jak dziś.

Z dzisiejszej perspektywy nieco dziwi naiwne podejście do życia głównego bohatera, który na koniec stwierdza, że stracił "serce dla Gdańska". Uogólnianie i przypisywanie całym grupom społecznym poszczególnych cech jest absurdalne. Równocześnie Polacy dokonujący pogromu mogliby kierować się podobnymi motywacjami, bo kiedyś zostali przez jakiegoś Żyda oszukani, bądź skrzywdzeni.

"Mendel Gdański" to obrazek z życia przedstawiciela najbardziej doświadczonej grupy narodowościowej w XX. wieku - Żydów. Nowela wpisuje się w jedno z haseł pozytywistycznych - "Asymilacji Żydów". Obrazek skupia się wokół rozmowy Mendla z zegarmistrzem, która ma na celu wyjaśnienie i obalenie stereotypu mówiącego o Żydach jako o "obcym elemencie" narodu. Mendel mówi, że nie jest obcy, a zegarmistrz mówi, że będą "bić obcych". Następnego dnia stary Żyd traci serce dla Polski, bo unika większych konsekwencji z powodu napaści tłumu tylko dzięki determinacji znających go sąsiadów.

Krótka, ale wybitnie wartościowa nowela.
Po cichu marzę, aby żaden utwór nie kończył się taką sentencją lub aby takie przemyślenia bohaterów były tylko fikcją literacką.

Krótka, ale wybitnie wartościowa nowela.

Bardzo dużo bólu jest w tej nowelce

Bardzo dużo bólu jest w tej nowelce

Bardzo dobrze tłumaczy bezsens ksenofobii i antysemityzmu, otwiera oczy.

Bardzo dobrze tłumaczy bezsens ksenofobii i antysemityzmu, otwiera oczy.

Niezwykła i bardzo przejmująca, niestety wciąż zbyt aktualna. Maria Konopnicka w swojej noweli pokazuje wiele uczuć - miłość do samego siebie, gorycz niesprawiedliwości, smutek straty i wiele, wiele odwagi.
Rozmowa Mendela z zegramistrzem oraz monolog głównego bohatera poruszył mnie swoją prawdziwością i jednoczesną prostotą. A postawa studenta ściska za serce i daje nadzieję.
Ostatnie słowa, które padają w książce należą do tytułowego bohatera i są to jedne z najsmutniejszych słów jakie kiedykolwiek czytałam.

Oh my, jaka to słąba ksiażka była...

Przeczytałem trochę książek w młodości :) .

Oh my, jaka to słąba ksiażka była...

Przeczytałem trochę książek w młodości :) .

,,Mendel Gdański" czytało mi się bardzo szybko ,a książka okazała się w porządku.

Przejmująca historia o lokalnym patriotyzmie i o gnębieniu ludzi tylko ze względu na ich wiarę. Uważam, że jest to pozycja obowiązkowa dla każdego człowieka, a przede wszystkim dla osób, które postrzegają wartość ludzi tylko na podstawie tego co wyznają. Naprawdę warto przeczytać, krótkie, przyjemne i bardzo mądre.

Bardzo mądra nowela, niestety przerażająco aktualna.

Bardzo mądra nowela, niestety przerażająco aktualna.