Mendel Gdański

Ossolineum
Żydzi antysemityzm Warszawa
klasyka
Żydzi antysemityzm Warszawa

Przerażająca historia o nietolerancji, antysemityzmie i szkodliwości stereotypów.
Ze wspaniałym morałem wyciskającym łzy z oczu.

Na półkach: , , , ,

Już trzeci raz czytana, omawiana na prawie każdym etapie edukacji. Wywołuje zawsze te same emocje, jednak przy każdym czytaniu zwracam szczególną uwagę na coś innego. Zaskakujące jest to, jak wiele można wynieść z tak małego czytadełka.

Krótkie, treściwie i uderzające opowiadanie. O tolerancji, o swojskości, o braku zrozumienia, o życiu.

Szokuje. Smuci. Przeraża. Ale co najważniejsze: oby nas czegoś nauczyła. Historia krótka, ale pełna treści i warta przeczytania.

Krótka i przyjemna lektura przedstawiająca jeden z problemów dawnej polski, zgodna z pozytywistycznym nurtem.

Lekarstwo na ksenofobie.

Dobra do tematu antysemityzmu.
Krótkie ale specyficzne.
Wpada w pamięć.

Choć nowela ma już trochę lat to jest przerażajaco aktualna. Zdecydowanie warto poświecić chwilkę na przeczytanie, bardzo wzruszająca i po prostu piękna!

Problem nieudanej asymilacji społeczności żydowskiej w XIX-wiecznej Polsce do dzisiaj wywołuje kontrowersyjne reakcje, często błędnie uznawane za temat tabu. Sprawę tę już w pozytywizmie starała się przedstawić Maria Konopnicka w swej książce "Mendel Gdański", w której krytycznie przedstawiła jeden z postulatów polskiego pozytywizmu w zderzeniu z brutalną...

Wybór pism

Dyskusje