rozwińzwiń

Marksizm. Krytyka

Okładka książki Marksizm. Krytyka Ludwig von Mises, Murray Newton Rothbard, Eugen von Böhm-Bawerk
Okładka książki Marksizm. Krytyka
Ludwig von MisesMurray Newton Rothbard Wydawnictwo: Instytut Ludwiga von Misesa popularnonaukowa
248 str. 4 godz. 8 min.
Kategoria:
popularnonaukowa
Tytuł oryginału:
Zum Abschlus Des Marxschen Systems
Wydawnictwo:
Instytut Ludwiga von Misesa
Data wydania:
2016-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2016-01-01
Liczba stron:
248
Czas czytania
4 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
9788365086020
Tłumacz:
Jan Lewiński, Marcin Zieliński
Tagi:
libertarianizm anarchokapitalizm kapitalizm marksizm
Średnia ocen

7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Wstęp do austriackiej szkoły ekonomii. Wybór tekstów Dominick T. Armentano, Jörg Guido Hülsmann, Peter Klein, Mateusz Machaj, Carl Menger, Ludwig von Mises, Robert Murphy, Llewellyn Rockwell, Murray Newton Rothbard, praca zbiorowa
Ocena 6,6
Wstęp do austr... Dominick T. Armenta...
Okładka książki Wstęp do libertarianizmu. Wybór tekstów Stephen P. Halbrook, Henry Hazlitt, Jesús Huerta de Soto, Jörg Guido Hülsmann, Stephan Kinsella, Ludwig von Mises, Robert Murphy, Llewellyn Rockwell, Wilhelm Röpke, Murray Newton Rothbard, James Sadowsky, praca zbiorowa
Ocena 6,4
Wstęp do liber... Stephen P. Halbrook...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
26 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
349
89

Na półkach:

Książkę należy szczególnie polecić współczesnym lewitującym lewicowcom, którzy z wielkim upodobaniem usiłują w twórczości Marksa znaleźć odpowiedzi na aktualne problemy świata. Może przynajmniej niektórzy z nich przejrzą na oczy po lekturze, choć nie jestem tutaj zbyt wielkim optymistą. Dla mnie najbardziej ciekawa była część 3cia, czyli krótka historia ruchów komunistycznych począwszy od czasów średniowiecznych. W przystępny sposób ukazuje jak podobne były to w zasadzie przedsięwzięcia i do czego bez wyjątku doprowadzały.

Książkę należy szczególnie polecić współczesnym lewitującym lewicowcom, którzy z wielkim upodobaniem usiłują w twórczości Marksa znaleźć odpowiedzi na aktualne problemy świata. Może przynajmniej niektórzy z nich przejrzą na oczy po lekturze, choć nie jestem tutaj zbyt wielkim optymistą. Dla mnie najbardziej ciekawa była część 3cia, czyli krótka historia ruchów...

więcej Pokaż mimo to

avatar
73
25

Na półkach: ,

Książka bardzo istotna, ważna. Gdyby była nawet obowiązkową lub zalecaną lekturą na ekonomicznych i politologicznych kierunkach studiów w postkomunistycznej i komunizującej Europie, to nie byłoby w tym przesady. Ale pytanie ekonomiczne o przyczynę upadku absurdalnego systemu ekonomicznego pod ciężarem własnego absurdu nie jest w niej pytaniem najistotniejszym. Książka dotyka głębiej leżącego problemu: dlaczego człowiek uzurpujący sobie prawo do bycia człowiekiem-bogiem może dokonywać bez poczucia dyskomfortu moralnego zbrodni na innych ludziach? Chyba żadna jeszcze książka, tak jak i ta, nie udziela definitywnej odpowiedzi, ale pytanie o zbrodniczy kompleks człowieka-boga jest w niej postawione.

Książka bardzo istotna, ważna. Gdyby była nawet obowiązkową lub zalecaną lekturą na ekonomicznych i politologicznych kierunkach studiów w postkomunistycznej i komunizującej Europie, to nie byłoby w tym przesady. Ale pytanie ekonomiczne o przyczynę upadku absurdalnego systemu ekonomicznego pod ciężarem własnego absurdu nie jest w niej pytaniem najistotniejszym. Książka...

więcej Pokaż mimo to

avatar
218
142

Na półkach: , ,

Książka "Marksizm. Krytyka" jest zbiorem trzech prac różnych autorów powiązanych z austriacką szkołą ekonomii. Każda z nich jest poświęcona na opisie i krytyce innego aspektu marksizmu.

Pierwszą pracą jest książka "Karol Marks i koniec jego systemu" - Eugena von Böhm-Bawerka. Autor dokonuje w niej ekonomicznej analizy najdonioślejszego dzieła Marksa - Kapitału. Autor analizuje w niej laborystyczną teorię wartości Marksa, pokazując, że jej uzasadnienie jest bardzo słabe i opiera się na dialektycznych sztuczkach. Bez tej teorii cała skomplikowana marksistowska analiza gospodarki rozsypuje się jak domek z kart. Sama analiza Marksa zawiera też wiele sprzeczności. Ta część jest najtrudniejsza w czytaniu.

Drugą częścią książki są spisane wykłady Ludwiga von Misesa - "Marksizm zdemaskowany. Od iluzji do klęski". Był to cykl dziewięciu wykładów poświęconych marksizmowi, socjalizmowi i kapitalizmowi. Według mnie ze względu na formę jest to najsłabsza część książki. Mises nie dokonuje w niej jakiś komplikowanych analiz a jedynie udziela ogólnych wykładów w tej dziedzinie. Dotyczą one głównie marksowskiej wizji społeczeństwa oraz podstaw ekonomii.

Ostatnią częścią jest praca Murraya Rothbarda - "Karol Marks - komunista jako religijny eschatolog". Większość tej pracy jest poświęcona opisowi średniowiecznych komunistycznych rewolucjonistów, którzy wielokrotnie wzniecali powstania i wprowadzali socjalizm. Średniowieczni komuniści próbowali ustanowić na ziemi raj bez własności prywatnej(często także z wolną miłością lub wielożeństwem). Zazwyczaj ich przywódcy przedstawiali się jako boscy prorocy albo sam Chrystus i obiecywali, że wkrótce "skończy" się historia i nastanie królestwo niebieskie na ziemi. Rothbard w tej pracy pokazuje, że religijna wiara w "koniec" historii i raj na ziemi pozostała we współczesnych, ateistycznych komunistach. Według mnie jest to najciekawsza część.

Książkę mogę polecić, z zastrzeżeniem że każda część ma inna poziom i różnie się ją czyta.

Książka "Marksizm. Krytyka" jest zbiorem trzech prac różnych autorów powiązanych z austriacką szkołą ekonomii. Każda z nich jest poświęcona na opisie i krytyce innego aspektu marksizmu.

Pierwszą pracą jest książka "Karol Marks i koniec jego systemu" - Eugena von Böhm-Bawerka. Autor dokonuje w niej ekonomicznej analizy najdonioślejszego dzieła Marksa - Kapitału. Autor...

więcej Pokaż mimo to

avatar
96
83

Na półkach: ,

Świetna praca trzech austriackich ekonomistów, całościowo podważająca autorytet Marksa i jego teorii. Książkę czytało się z niesłychaną przyjemnością, głównie ze względu na błyskotliwość autorów i ich wkład w polemikę z wiecznie odradzającą się doktryną komunistyczną. Niektóre informacje były dla mnie zaskakujące pomimo, że już czytałem kilka prac zwolenników i przeciwników komunizmu, a są to głównie ujęcia historyczne. Cholernie mocno polecam ostatnią część książki, czyli tą napisaną przez Rothbarda.

Co jest warte odnotowania, a czego z pewnością przeciwnicy Austriackiej Szkoły Ekonomii nie spostrzegli, to obiektywność w ocenie doktryny marksizmu. Nie ma tutaj wycieczek personalnych, nie ma przytyków i stwierdzeń a priori. Zamiast tego jest twarda analiza materiału związanego z tym ruchem ideologicznym, która czytającego nie powinna pozostawić w próżni bez ostatecznego werdyktu. Nie wszystkie części trzymają jednak ten sam poziom. Duży wkład Bohm-Bawerka w odkrywanie logicznych zaprzeczeń i błędów doktryny socjalistycznej oraz intelektualnie porównywalna część Rothbarda z zakresu historycznych i religijnych źródeł komunizmu w działalności Marksa wyraźnie odstają od nagranych i spisanych wykładów Misesa. Ta część, w mojej ocenie najsłabsza, wydaje się trochę chaotyczna i niespójna, co może być po prostu konsekwencją prowadzenia długiego monologu. Zdecydowanie bardziej wolę Misesa "piszącego".

Warto sięgnąć po recenzowany tytuł i zapoznać się z istotnym, głęboko przemyślanym spojrzeniem na omawianą materię. Niektórzy doznają olśnienia, inni kiwną głową mając w końcu przed sobą potwierdzenie własnych przemyśleń, a jeszcze inni się zbulwersują (i zapewne nie przeczytają do końca, "bo to Rothbard, czyli ten co traktuje dzieci jako własność i w ogóle ble") trącąc w kąt twardo oprawioną książką. Marksowi, ważnej postaci XIX wieku, należy się rzeczowa i krytyczna ocena jego dorobku intelektualnego, dlatego gorąco zachęcam do przeczytania.

Świetna praca trzech austriackich ekonomistów, całościowo podważająca autorytet Marksa i jego teorii. Książkę czytało się z niesłychaną przyjemnością, głównie ze względu na błyskotliwość autorów i ich wkład w polemikę z wiecznie odradzającą się doktryną komunistyczną. Niektóre informacje były dla mnie zaskakujące pomimo, że już czytałem kilka prac zwolenników i przeciwników...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Chcę przeczytać
  124
 • Przeczytane
  29
 • Posiadam
  15
 • Teraz czytam
  5
 • Ekonomia
  4
 • 2019
  2
 • Polityka
  1
 • 0 Filozofia psychologia
  1
 • Program wiedzy społecznej
  1
 • Do wypożyczenia/kupienia
  1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Marksizm. Krytyka


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne