Rząd wszechmogący

Okładka książki Rząd wszechmogący Ludwig von Mises
Okładka książki Rząd wszechmogący
Ludwig von Mises Wydawnictwo: Instytut Ludwiga von Misesa Seria: Biblioteka Myśli Wolnościowej historia
historia
Biblioteka Myśli Wolnościowej
Omnipotent Government: The Rise of the Total State and Total War
Instytut Ludwiga von Misesa
2018-10-17
2018-10-17
Mateusz Guzikowski
Totalitaryzm Systemy polityczne

Okładka książki Wstęp do austriackiej szkoły ekonomii. Wybór tekstów Dominick T. Armentano, Jörg Guido Hülsmann, Peter Klein, Mateusz Machaj, Carl Menger, Ludwig von Mises, Robert Murphy, Llewellyn Rockwell, Murray Newton Rothbard, praca zbiorowa
Wstęp do austr... Dominick T. Armenta...
Okładka książki Marksizm. Krytyka Ludwig von Mises, Murray Newton Rothbard, Eugen von Böhm-Bawerk
Marksizm. Krytyka Ludwig von Mises, M...

Jedna z lepszych, ciekawszych i bardziej wartościowych książek jak wpadła w moje ręce w ostatnich miesiącach.

Jeśli ktoś lubi połączenie historii, ekonomii, stosunków międzynarodowych i polityki, to książka raczej nie może się nie spodobać.

Czy nazizm narodził się w Niemczech w 1933 r.? W jaki sposób mniejszość może narzucić poglądy większości? Kiedy jest dobry czas na powrót do pieniądza opartego na parytecie złota? Czy jest jakaś szansa na uniknięcie wojen w przyszłości? - Tego typu tematy podejmuje autor. A jest zaledwie malutki ułamek!

Pomimo tego, że od wydania książki minęło prawie 80 lat, jej przesłanie ciągle jest aktualne. Mises skrupulatnie rozprawia się z ideami, które w znacznym stopniu przyczyniły się do dojścia do władzy przez nazistów i komunistów.
Nie jest to lektura łatwa w odbiorze, jednak warto po nią sięgnąć.

Nie jest to lektura łatwa w odbiorze, jednak warto po nią sięgnąć.

Nie podzielam silnego entuzjazmu pozostałych recenzujących. Może to kwestia mojego ograniczonego zainteresowania historią, a może problem z bardzo specyficznym wnioskowaniem Misesa.

Całość jest dobra, ale mnie osobiście nużyła. Prawdopodobnie kwestia preferencji, bo wiele innych dzieł Misesa pochłaniałem bez najmniejszego kłopotu.

Książka rozczarowuje; szczególnie wieńczący ją projekt pokojowego uporządkowania spraw w Europie (kompletnie utopijny i szczerze mówiąc dość zabawny, chyba nieświadomie).

To chyba najlepsza z książek Misesa. Nie traci nic na aktualności, obnaża mechanizmy totalitarnego zawłaszczania świata; rzeczywistości naszych pojęć, naszej wyobraźni, wartości, na końcu świata rzeczy.
Mises przestrzega przed spaczeniem patriotyzmu, na przykładzie choćby marksistów opisuje jak poprzez podsycanie konfliktów i niechęci stabilne społeczeństo przekształciło się w poszlachtowane grupy rewolucyjne.
Ta książka to nie manifest, ani nie podręcznik, jednak wypada, naprawdę wypada by każdy polityk przeczytał raz w roku przynajmniej.

Ta ksiazka od pierwszego wejrzenia (tytul i zdjecie) zachwycila mnie. Po przeczytaniu moja ocena nie zmienila sie nawet troche. Znakomita ksiazka, ktora nigdy nie straci daty waznosci. Zawartosc ksiazki przedstawiona w bardzo przystepny sposob, nawet dla czytelnikow dopiero poznajacych tego wybitnego ekonomiste.

Niby napisana kilkadziesiąt lat temu, a jednak brzmi jakby napisano ją kilka lat temu. To wrażenie jest chyba najlepszą rekomendacją do zapoznania się z tą pozycją, jak i innymi dziełami Misesa

• Ekonomia
  • Historyczne
  • Do kupienia
  • Chcę kupić

Dodaj cytat z książki Rząd wszechmogący