S.Q.U.A.T. Eksperyment

Okładka książki S.Q.U.A.T. Eksperyment Konrad Kuśmirak
Okładka książki S.Q.U.A.T. Eksperyment
Konrad Kuśmirak Wydawnictwo: Czwarta Strona Cykl: S.Q.U.A.T. (tom 2) fantasy, science fiction
S.Q.U.A.T. (tom 2)
Czwarta Strona
2016-08-17
2016-08-17
postapo postapokalipsa stalker metro2033

Trochę za dużo chaosu i odwoływania się do pierwszego tomu, chociaż autor lepiej radzi sobie z tekstem - widać postęp. Trochę razi ogólna koncepcja - że wszędzie wokół jest coraz lepiej, tylko uu nas króluje po staropolsku warcholstwo. Nie do końca zgodziłabym się z takim rozwojem wydarzeń - ale oczywiście to pomysł autora.

S.Q.U.A.T Eksperyment jak najbardziej trzyma poziom swojej poprzedniczki.Z zakończenia wnioskuję ,że będzie tom 3. I dobrze,bo nawet zżyłem się z postaciami Konrada Kuśmiraka . Podoba mi się postać Leny i jej różowej przyjaciółki (duet w stylu "Thelmy i Louise"). W tym tomie było trochę mniej Kamyka,jednak dzięki temu mogliśmy skupić się na innych wątkach(których jest nie mało) tej powieści.Kawał dobrego post-apo i mimo że trochę już ich przeczytałem ,ta jest dość oryginalna.I tyle...

Na pewno ma dwa duże plusy: wciąga i szybko się ją czyta. Można ją przeczytać w ciągu jednego dnia i czytać zapominając o jedzeniu, piciu i innych ważniejszych sprawach.

Nie znam pierwszego tomu cyklu S.Q.U.A.T., przez co na początku miałam problem z zrozumieniem wydarzeń, czy też wypadków. Jednak później było trochę wyjaśnień odnośnie Rozbłysku, wojny, co pozwoliło mi zrozumieć ten świat.

Wydaje mi się, że gdzieś już spotkałam się z pomysłem, że postapokaliptyczna planeta nie jest przyjaznym miejscem dla ludzi, którzy chcieliby normalnie sobie żyć. Nie wiem, chyba w jakimś filmie był taki pomysł. W takim świecie rządziła anarchia i nikt nie mógł czuć się bezpiecznie. Tak właśnie jest w tej książce. Lecz poza niebezpiecznymi ludźmi, anarchią i niezbyt fajnym życiem są też dziwne eksperymenty oraz paranormalne umiejętności... i mutanty, choć o tych ostatnich tylko się słyszy, bo ani jednego nie udało mi się spotkać w książce.

W powieści są cztery główne wątki, które się ze sobą łączą, się przeplatają. Mamy dziewczynę o imieniu Lena i Dzikusa (wątek nr 1),Kamyka, który jest przemytnikiem (wątek nr 2) oraz żołnierzy GROM i tajemniczego, eksperymentującego lekarza (wątek nr 3) i Maksymiliana vs Cierń i inni wrogowie (wątek nr 4). Moimi ulubionymi była historia Leny, Dzikusa i Kamyka.

Ciekawy to świat, w którym państwa przestają istnieć. By żyć trzeba umieć przetrwać. Świat, w którym nikomu lepiej nie ufać, bo nigdy nie wiesz kto, jakie ma zamiary. Ciekawy, ale i straszny.

Fabuła: zło złem pogania. Dużo zła, nienawiści, walki o skrawek ziemi. Nieprzyjazne to miejsce dla osób niewinnych chcących spokojnie żyć. Przeważnie każdy bohater jest negatywny (mniej lub bardziej). Nikt nie chce powrotu do tego, co było przed Rozbłyskiem. Nikt nie chce państwa, władzy, praw. Lepsza anarchia i wybór pomiędzy mniejszym złem.

Ogromnie zdziwił mnie fakt, że inne państwa jakoś sobie radzą, próbują utworzyć nowe państwa, granice, władze. W Polce zaś cały czas króluje walka o dobra, ziemie, władze. Nikt w Polce nie chce walczyć o państwo. Nikt w kraju nie chce, by ten kraj jednak znów zaistniał. Trochę smutna wizja.

Muszę przyznać, iż ostatnio polubiłam klimaty postapokalityczne. Szczególnie takie jak ta. Czyli ciekawe wizje przyszłości postapokalitycznej, przy których czytelnik nie czuje strachu. Przy niektórych rozdziałach "Metro 2033" bałam się. A przy książce "S.Q.U.A.T. Eksperyment" w ogóle strachu nie czułam. Raczej coraz bardziej się wciągałam w świat, w którym na pewno nie chciałabym żyć, ale o kolejnych wydarzeniach, w których udział brali bohaterowie, bardzo chętnie poznawałam.

W "S.Q.U.A.T. Eksperyment" jest wiele nieprawdopodobnych, nierzeczywistych wydarzeń. Dużo sensacji, ciekawych zwrotów akcji. Chciałabym zobaczyć film na podstawie tej książki, bo mógłby być niezły, sprawić, że przez 2 godziny człowiek nie oderwałby się od telewizora.

Z całą pewnością mogę powiedzieć, że książka mi się podobała. Była akcja, były ciekawe wątki, byli bohaterowie, którzy mają swoje plany, marzenia. Każdy z bohaterów miał swoje za uszami, bo musiał mieć, by przetrwać w świecie stworzonym przez pana Konrada Kuśmiraka.

Podsumowując: książkę polecam. Fan postapokalitycznych klimatów się nie zanudzi. Ale też osoby, które lubią, gdy ciągle coś się dzieje będą zadowoleni z lektury, w której brak prawa jest jakby prawem. Ale lepiej jest poznać najpierw tom pierwszy, bo na początku tej lektury może zaistnieć problem zrozumienia pewnych wątków oraz ogólnie tego uniwersum.

SQUAT Eksperyment to kontynuacja powieści SQUAT, chociaż napisana w zupełnie inny sposób. Pierwszy tom przypomina trochę książki stalkerskie Michała Gołkowskiego. Na pewno ma swój niepowtarzalny klimat. Druga część to rasowa postapokaliptyczna przygodówka, łącząca ze sobą wiele wątków poznanych w SQUATcie. Trochę niejasności się wyjaśniło, trochę autor chyba zostawił sobie na trzeci tom. Według mnie trójka powinna zamknąć cykl. Dalsze rozwlekanie tej opowieści może skończyć się klapą. Jak na razie jest nieźle, podoba mi się taki styl pisania.

Wydany prawie rok temu „S.Q.U.A.T.” wzbudził dość mieszane uczucia: jednych zachwycił dobrze oddanym postapokaliptycznym klimatem, brutalnością, okrucieństwem świata przedstawionego bez żadnych upiększeń, innych zniechęcił postacią głównego bohatera. Część druga, „Eksperyment”, w założeniu miała zejść jeszcze stopień niżej: w miarę pogarszania się sytuacji Polski po Rozbłysku nękanej wojną, chorobami i głodem, ludzkość wyzbywa się uczuć na korzyść czystej woli przetrwania. Nie brakło jednak ludzi, którzy w zaistniałej sytuacji odnaleźli się doskonale, prowadząc własne, często niegodziwe interesy. Zobaczmy więc, ile z tych założeń udało się zrealizować i jak szokujące będzie to, co przygotował dla czytelnika autor w drugim tomie swojego cyklu.

Cały tekst na stronie: https://www.konwenty-poludniowe.pl/recenzje/ksiazki/1388-recenzja-ksiazki-konrad-kusmirak-s-q-u-a-t-eksperyment

Nie dam więcej gwiazdek, bo byłbym niesprawiedliwy...
W sumie książka niezła, ale musiałem po rozpoczęciu wrócić do pierwszego tomu - jakoś tak nie byłem w stanie z marszu wejść do świata po Rozbłysku. Oczywiście mnóstwo zła i przemocy, wszyscy naokoło jacyś tacy bardziej poukładani, jeno w Polsce bezprawie i bandytyzm niebotycznych rozmiarów. Tak się zastanawiałem, że przy tych opisywanych rzeziach osad i skupisk ludzkich, to na tym terenie nie powinno już istnieć życie inne niż watahy i ich burdele. No, jeszcze przemytnicy, którzy właściwie nie wiadomo co przemycają, bo zawsze wydawało mi się, że przemyca się coś co jest zakazane, a jak nie ma władzy i nic zakazane nie jest, to co przemycać? Mocno zagmatwana fabuła, zbyt sensacyjna i zbyt nierzeczywista jak dla mnie. Telepatia i pancerne pociągi, a nawet wyrzutnie rakiet balistycznych, które chce odpalić grupka entuzjastów (nie są w stanie otworzyć drzwi zasilanych elektrycznie, bo nie znają się na elektryce, a wyślą atomówkę? - komuś się wydaje, że to wystarczy nacisnąć czerwony guzik i ziuuuu?). Za dużo i zbyt - jakoś tak - bez sensu to wszystko. Postapo, ale mi się nie do końca podoba...

Nie dam więcej gwiazdek, bo byłbym niesprawiedliwy...

Wiecie jaka to tragedia dostać bloka czytelniczego na 4 tygodnie? I to w połowie czytania jakiejś książki? Ja na ten przykład wiem. Przez brak czasu i zaparcia brnąłem przez drugi S.Q.U.A.T. ponad miesiąc z czego drugą połowę łyknąłem w dzień.

A jaki jest Eksperyment? Na pewno inny niż poprzedni tom. Tutaj mamy historię wielu bohaterów, którzy mieli swą rolę wcześniej jak i tu. Poprzednio najbardziej liczyła się historia Kamyka. Z jednej strony dobrą decyzją było ukazać szerzej innych bohaterów a z drugiej smutno mi bez szaleńczych, prostackich wybryków Kamyka, tylko na wyłączność czytelnika.

Wtedy mieliśmy książkę o świecie po zagładzie a teraz to tylko tło pod rozgrywki międzyludzkie. Czy gorzej? Nie, po prostu temat ugryziony z innej strony, bohaterów.

W każdym razie godna polecenia i zacna kontynuacja swej poprzedniczki.
Tak na marginesie, moje uznanie dla autora za mocne "pozbycie się" niektórych postaci :D

Aha, sorry za formę opinii ale pisanie jej na nocnej zmianie na stacji paliw (nie tej Tatka :p) wymaga dużo wysiłku aby nie bredzić, za bardzo. I jeszcze ta klawiatura smartfona...

Po Rozbłysku, który na stałe zmienił życie każdego mieszkańca ziemi, powstała zupełnie nowa społeczność. Jedni walczyli by ugrać jak najwięcej, wykorzystując obecną sytuację dla własnej korzyści. Inni poddali się na już na samym początku, a jeszcze inni próbują dostosować się do obecnych czasów na swój własny sposób. W Białym Mieście – największej twierdzy Podlasia, pojawiają się pierwsze oznaki rewolucji, która ma uwolnić mieszkańców od obecnego traktowania, przez co wojna wisi na cienkim włosku. W tym samym czasie, w podziemiach wojskowego kompleksu gdzieś w głębi lasu, doktor Sienkow pracuje nad stworzeniem oddziału super żołnierzy. Czy jedna zagłada ludzkości nie była wystarczająca? Najwidoczniej nie.

Drugi tom postapokaliptycznej wizji Konrada Kuśmiraka, to ciekawa mieszanka akcji z klimatem przypominającym pustkowia ze świata Mad Maxa. Bezprawie, przemyt i nic nieznaczące życie drugiego człowieka stała się codziennością, a wszechobecna pustynia, nowym domem. Czy kontynuacja losów Kamyka i reszty była dobrym posunięciem? Raczej tak.

Choć w pierwszym tomie Kamyk był głównym bohaterem, którego oczami przemierzaliśmy świat, tak tutaj autor postanowił wprowadzić do historii kolejnych pierwszoplanowych postaci. Mogliśmy podążać losami Dzikusa – samotnika i łowcy, Bennera – majora dowodzącym wojskowym kompleksem, w którym prowadzone były badania Sienkowa, oraz samego Kamyka, którego stosunkowo było najmniej. Było też sporo drugoplanowych postaci, ale był one wpisane w przygody tych pierwszoplanowych, przez co często mieliśmy z nimi kontakt.

Sama historia skupia się na ogólnej sytuacji wśród ludzi po Rozbłysku. Jedni, jako wolni strzelcy radzą sobie jak tylko mogą, by przetrwać, a inni jako ludzie podporządkowani władzy, jak np. mieszkańcy Białego Miasta, starają się żyć w spokoju, choć ten wydaje się coraz bardziej odległy. Wszystko się jednak z czasem komplikuje. Bufor staje się nieprzejezdny, a ludzie powoli wariują, chcąc wywołać kolejną wojnę.

W poprzednim tomie było dużo chaosu, przez co wiele wątków mi umknęło. Drugi, choć z wprowadzeniem historii z kilku perspektyw, był moim zdaniem mniej zagmatwany i przyjemniejszy w odbiorze. Uważam, że przygody wszystkich bohaterów były ciekawe i miały w sobie sporo akcji, przez co rzadko się nudziłem podczas lektury. Choć autor zaskoczył mnie iście dobrym językiem i fajnymi opisami, to mimo wszystko wciąż wkradał się delikatny chaos. Czasami gubiłem się z tym „kto, gdzie, z kim i dlaczego”, ale na całe szczęście tylko miejscami.

Poza wcześniej wspomnianym delikatnym chaosem, zauważyłem, że Konrad Kuśmirak ma problem z prowadzeniem ciekawych dialogów. Jak sama akcja i opisy były fajne, tak rozmowy pomiędzy bohaterami były nieco sztywne. Poza tymi mankamentami cała lektura była naprawdę dobra i czułem postęp w umiejętnościach literackich autora. Jako iż czeka nas kolejny tom, jestem dobrej myśli :)

Podsumowując. Komu spodobał się tom pierwszy, zdecydowanie powinien sięgnąć po kolejny. Fajna historia i opisy nie powinny znużyć żadnego czytelnika, a pustynna i postapokaliptyczna sceneria powinna pobudzić wyobraźnię.

Moja Ocena: 6/10

Po więcej, zapraszam na imradioactive.pl!

Kolejny niedoceniony autor pośród pisarzy polskich. Kontynuacja historii z postapokaliptycznego Białegostoku, gdzie....

Zapraszam: http://zojahawrylo.blogspot.com/2018/02/25-konrad-kusmirak-squat-eksperyment.html

Nudy, no i polska po upadku Niemiec i Rosji nie jest potęgą. Skandal.

Nudy, no i polska po upadku Niemiec i Rosji nie jest potęgą. Skandal.

• Fantastyka, fantasy, science fiction
  • Apo/postapo