rozwiń zwiń

Wedle zasług

Okładka książki Wedle zasług
Sławomir Nieściur Wydawnictwo: Fabryka Słów Seria: Fabryczna Zona fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Fabryczna Zona
Fabryka Słów
2016-09-09
2016-09-09
Zona Stalker Fabryczna Zona postapo postradiacja

Jest rok 2006. Dwoje myśliwych przeczesuje zonę w poszukiwaniu Czarnobylskich wilków, wszystko idzie w miarę gładko do czasu gdy przychodzi im powrót do bazy.
Nagle stają to oni stają się zwierzyną a ich dawni kompani ich myśliwymi.

Wstęp zachęca, Motyw zemsty? Wyrównanie starych rachunków? Tajne eksperymenty? Powód zdrady kompanów?
Tylko akcja nagle przeskakuje do roku 2016 i zanim dostaniemy coś z powyższych wątków przyjdzie nam poznać nowe twarze. Nowych bohaterów i ich historie, Przez długi czas będziemy śledzić bieżące wydarzenia i zanim połączymy je w jedną spójną całość, lektura dobiegnie końca.
"Wedle zasług" ciężko mi polecić jako samodzielną lekturę.
Nieściur pisze dobre dialogi, dobrą akcję ale historii brakuje zakończenia.
Są lepsze pozycje które potrafią zamknąć rozdział opowiadania w jednym tomie. Sławomirowi brakuje tego rozdziału. Przez co po lekturze odczuwam pewne braki.
Polecam "Bagno Szaleńców" lub powieść Jacka KLossa

Nagle stają to oni stają się zwierzyną a ich dawni kompani ich myśliwymi.

Tylko akcja nagle przeskakuje do roku...

Powtórzę to, co wielu poprzedników napisało, chaos, chaos i jeszcze trochę chaosu. Bohaterowie może i mają swoje osobowości, cechy itd, ale często nie wiadomo kto jest kim i czyją historię aktualnie autor opisuje oraz o co w tym wszystkim ostatecznie chodzi. Nie pomaga w tym zbyt poszarpana i podzielona narracja oraz mnóstwo dialogów, a zbyt mało opisów Zony, które to wychodzą autorowi najlepiej i są bardzo zbliżone do świata z gier.
Ostatecznie jednak, dla fana uniwersum, pozycja warta przeczytania mimo ww. minusów.

Moim zdaniem książka jest przeciętna, dziwnie zawiła. Ma pare momentów w których można się uśmiechnąć. Niestety postacie nie wybrzmiały, większość mi się zlała, były nijakie, często niepotrzebne, nic nie wnoszące. Polecam ze względu na: przygody i postać Waruchina; opowieść o burerze.

Ogromnym plusem jest to, że nie jest to STALKER. Nieściur wniósł do uniwersum swoje pomysły - i cała historia na tym ogromnie zyskała. Oczywiście polecam!

"Wedle zasług" przedstawia początki Zony w sposób, w jaki chyba żaden fan S.T.A.L.K.E.R.A się nie spodziewa. Koncepcja genezy powstawia strefy przedstawiona przez autora zasługuje na wyróżnienie. Jest zaskakująca ale z drugiej strony... wschodni Słowianie lubią mocne trunki... po mocnych trunkach czasami człowiek żałuje...

Dobrze wrócić do ZONY, coś mnie ciągnie w je objęcia. Czy ja też jestem mutantem?
Fajny pomysł z grzebaniem w genomach i powstawaniem nowych mutacji. Za wszystko odpowiadają ludzie i ich chore umysły. Nie liczą się ofiary, ważne jest osiągniecie zamierzonego efektu. A ci, który mieli być ofiarami nie zapomną, będą szukać i ścigać aż osiągną upragnioną zemstę.

Inna, bardzo ciekawa perspektywa Zony. Gdyby nie pewne zawiłości tekstu i wkradający się gdzieniegdzie chaos - byłaby 10. Warto sięgnąć!

Jak na książkę z serii Fabryczna Zona to jest to bardzo dobra pozycja! Choć ciut odbiega od komputerowego Stalkera, to jednak czuć te klimaty. Dobrze przedstawiona opowieść, której dalszą historię poznamy w kolejnej części.

więcej na: https://elzbietarogalska.blogspot.com/2019/09/ksiazka-wedle-zasug-sawomira-niesciura.html

Idealnie wykreowany dla mentalności rosyjskiego wojska. W trakcie czytania poznajemy bohaterów, zwłaszcza ich rys psychologiczny.Książka przedstawia do czego może doprowadzić ignorowanie natury przez człowieka oraz wzmacnianie pozycji technologii i chemii.

Byłem w Zonie z Miszką. Poznawałem ją ze Ślepym. Z lekkim znudzeniem obserwowałem poczynania Sołdata. Niestety, cykl Nieściura mnie rozczarował. Plus za pomysł na przedstawienie Zony z innej perspektywy. Minus za chaotyczne, niewzbudzające pozytywnych emocji jej opisanie. Po dwóch tomach jestem na nie, pozostaje zmierzyć się z trzecim.

Sławomir Nieściur Wedle zasług Zobacz więcej