Przedwiośnie

klasyka
1997-01-01
837389604X
Baku Gajowiec Szklane domy

Niesamowita, wciągająca, wybitna pod każdym względem.

Od jakiegoś czasu miałam wielką ochotę wrócić do książek Stefana Żeromskiego, może dlatego, że były zmorą moich czasów licealnych. Sięgnęłam po "Przedwiośnie" pamiętając je jako najbardziej niemęczliwe.
No i? No i fragmenty ideowo zaangażowane, społeczne, polityczne zestarzały się, nic zaskakującego. Dziś są ciekawe nie z powodów literackich, ale poznawczych, dzięki nim...

Na pewno jedna z lepszych lektur. Ciekawsza historia od Ludzi Bezdomnych. Daje do myślenia

Chciałem po prostu przez nią przebrnąć, lecz ku mojemu zdziwieniu bardzo mnie wciągnęła. Nie sądziłem, że ta historia miejscami mnie wzruszy, a jednak. Dzieje ukryte pod metaforycznym tytułem pozwoliły mi zrozumieć spójność całego utworu. Zdecydowanie jedna z lepszych książek jaką miałem okazję przeczytać.

Jedna z lepszych lektur w szkole średniej. Pisana zrozumiałym językiem oraz z ciekawą historią. Polecam.

Wersja: audiobook

Och, co za niesamowita rozrywka. A spodziewałam się katastrofy, zwłaszcza po doświadczeniach z "Ludźmi bezdomnymi". Od dzisiaj lubię Żeromskiego :)

Zastanawiałam się, czy nie dać 10, ponieważ jest to pod wieloma względami prawdziwe arcydzieło. Trochę zniechęcił mnie jednak wątek Baryki i Laury, a konkretnie to, że w pewnym momencie para ta staje się wręcz nachalnie przedstawiona. Nie wiem, być może tylko ja miałam takie odczucie. Niemniej całość wybitna.

"Przedwiośnie" jest jedną z najbardziej znanych pozycji ,w bogatym dorobku Stefana Żeromskiego.Powieść ukazuje czytelnikowi wydarzenia mające ogromny wpływ ,na ostateczne ukształtowanie się państwowości Polskiej, w okresie tuż przed -jak i po odzyskaniu niepodległości przez nasz kraj .Główny bohater powieści Cezary Baryka-to młody człowiek, powracający do Polski z...

Książka, która osobiście nie podobała mi się ze względu na znaczne różnice poglądów pomiędzy mną a autorem. Niemniej jednak obiektywnie rzecz biorąc jest to wybitna pozycja: odmalowanie tła społeczno-historycznego, pogłębiona refleksja, mistrzowskie wręcz ukazanie rozmaitych niuansów ludzkich relacji, nie licząc stylu i perfekcyjnego języka literackiego.

Obowiązkowa pozycja dla każdej osoby podchodzącej do matury. Sama książka trzyma w napięciu, momentami tylko płakać, a humor nadal aktualny. Po analizie przekonujemy się o geniuszu całej tej powieści oraz tym co za nią stoi. Arcydzieło polskiej literatury

Dyskusje

27 193