Opowieść wigilijna

literatura dziecięca
2003-01-01
Michał Filipczuk
Wigilia skąpstwo przemiana

Książka, którą trzeba przeczytać - niesamowita i mówiąca o podstawach życia. Niezwykła.

"Opowieść wigilijna" Karola Dickensa - każdy ją czytał lub przynajmniej o niej słyszał. Przesłanie tej książki jest niezwykle głębokie i niestety niezmiennie aktualne. Nie trzeba nam duchów, które pokażą nam nasze złe postępowanie, bo świadomie czy podświadomie człowiek wie, kiedy czyni źle, a kiedy dobrze. Niestety nasza przemiana zazwyczaj nie jest taka jak u Ebenezera...

"Opowieść wigilijna" to lektura z podstawówki, którą postanowiłam sobie odświeżyć.
Doceniłam ją już wtedy ;)
Niesamowity klimat świąt Bożego Narodzenia i przemiana głównego bohatera to elementy, które sprawiają, że książka jest ponadczasowa.
Bardzo mądre przesłanie... o tym, że nie jest ważne to ile mamy, tylko czy potrafimy się tym cieszyć i dzielić z innymi.
Teraz...

Była moją lekturą, więc gdyby nie to, nie przeczytałabym tej książki. Wydanie filmowe było lepsze

Opowieść wigilijną zna każdy, powstało wiele filmów nią inspirowanych, co roku są powtarzane w okolicy świąt Bożego Narodzenia. Tym razem postanowiłam sięgnąć po oryginał, w audiobooku. To krótka opowieść, ale bardzo dobrze się słuchało. Mimo iż od jej powstania minęło już ponad 100 lat przedstawiona historia jest bardzo uniwersalna.

bez tej ksiażki nie ma świąt.

Dla mnie nie ma Świąt bez Opowieści Wigilijnej. Co roku musi być.

Dla niektórych nie ma świąt Bożego Narodzenia bez "Kevina samego w domu", dla mnie ich nieodłącznym elementem od lat jest "Opowieść wigilijna", czy to w wersji literackiej, czy też którejś z jej licznych filmowych adaptacji. Nie inaczej było w roku 2020, choć tym razem zdecydowałam się zmierzyć się z nią w języku angielskim, a to nieco wydłużyło lekturę.

Nie jest to zatem...

Znam tę historię od dawna, często oglądałam w święta film, a także czytałam ją w gimnazjum jako lekturę. Tym razem dzięki bratu sięgnęłam po opcję Czytamy w Oryginale i widziałam, w opiniach, że nie ja jedyna. Ciekawa sprawa - można uczyć się języka przy jednoczesnej frajdzie z czytania pouczającej opowieści. A jak to wygląda? Na jednej stronie mamy tekst po angielsku, a na...

MOJE NOTATKI, PROSZĘ NIE CZYTAĆ:
- "Ostatnie piętnaście minut nieznośnie mu się dłużyły i kilkakrotnie był niemal pewien, że zdrzemnął się i przespał...";
- "Nozdrza jego chwytały tysiące woni, każda zaś wskrzeszała w jego pamięci tysiące myśli, nadziei, radości i smutków - dawno, dawno zapomnianych";
- cytat: "Oto jest sprawiedliwość ludzka! (...) Pogardzamy ubóstwem,...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Dyskusje