Balladyna

Okładka książki Balladyna
Juliusz Słowacki Wydawnictwo: Wilga Seria: Lektury [Wilga] utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
Lektury [Wilga]
Wilga
2021-07-28
1947-01-01
balladyna dramat lektura szkolna

Książkę przeczytałem jako lekturę do szkoły, więc oczywiście na początku byłem średnio nastawiony wobec "Balladyny". W miarę jak czytałem kolejne akty i sceny coraz bardziej przekonywałem się do książki. Akcja jest bardzo ciekawa i intrygująca, lecz nie wiem, czy poleciłbym do przeczytania jako nie-lekturę.

Strasznie trudno mi się ją czytało i nie nadążałam za tym co się dzieje przez tak częste przejścia pomiędzy kilkoma wątkami w fabule.

Lektura. czytałam wcześniej

Lektura. czytałam wcześniej

Książka wzbudza bardzo silne emocje smutku i gniewu

polecam

Książka wzbudza bardzo silne emocje smutku i gniewu

polecam

Jedyny fajny kawałek tego koleżki, taki w sumie kryminał, czy może horror. Jedyna wada, że napisane wierszem, ale poza tym wszystko w deseczkę.
A tak na poważnie, to wraz z upływem lat muszę stwierdzić, że ten utwór zachował świeżość jako jedyny z dramatycznego dorobku tamtej epoki literatury polskiej. Jest znakomicie skonstruowany, ma też nastrój i dowcip. Znakomity pomysł by główną postacia uczynić kobietę, która niczym Katarzyna Wielka zapada na żądzę władzy, stawia Słowackiego do dyspozycji badaczy gender i feminizmu w literaturze. A przede wszystkim genialna scena zbierania malin służy jako tło wszystkich kolejnych scen - zdaje mi się, ciągle ją widzę gdzieś w głębi, aż po słowa "kól-kobita zabita". Zatem - lepsze to niż cały dramatyczny Mickiewicz i nie-boski Krasiński. Nie wiem czy to jednak wystarczy, żebyśmy to czytali dobrowolnie, kiedy nas nie zmusza obowiązek szkolny czy zawodowy (kiedy np. jesteśmy aktorami w teatrze).

Dwie córki wdowy – Balladyna i Alina – były kandydatkami na żonę Kirkora. Nie potrafił on wybrać, więc wdowa zaproponowała, żeby wziął tę, którą pierwsza napełni dzbanek malinami. Dziewczęta ruszyły zbierać maliny. Balladyna, o sercu z kamienia, nie mogła przecież dopuścić do wygranej Aliny, więc dokonała złego, oj bardzo złego... Doszła więc do władzy ,,po trupach". Bóg wkrótce osądził ją sprawiedliwie.
Było to trochę straszne, choć niezłe. Los Balladyny jest na pewno przestrogą dla tych, którzy, jak ona, dążą po trupach do celu, myśląc, że ich sprawiedliwość nie dotknie.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Stylistycznie wypadła genialnie, fabularnie.. tu było gorzej. Zbyt chaotycznie, czasem i nielogicznie. Jednak wydaje mi się, że warto do tej książki podejść jak do zwykłej książki pisanej w epoce romantyzmu i nie oczekiwać cudów - wtedy czyta się ją owiele lepiej.

Książka bardzo przewidywalna. Na początku była ciekawa a potem tak się znudziła. Wydarzenia były przewidywalne,
ale wątek z tym piorunem był najlepszy. To po prostu tępe, niezwiązane z niczym zakończenie. Książka pod pewnymi aspektami ciekawa a w większości przewidywalna

Polecam.

Polecam.

Na początku byłem średnio nastawiony, jednak bardzo się zaskoczyłem. Książka jest na prawdę ciekawa i wciągająca. Bardzo szybko się ją czyta, jest dobrze napisana. Jest jedną z lepszych lektur szkolnych. Na prawdę bardzo polecam!