Naznaczeni śmiercią

Okładka książki Naznaczeni śmiercią Veronica Roth
Nominacja w plebiscycie 2017
Okładka książki Naznaczeni śmiercią
Veronica Roth Wydawnictwo: Jaguar Cykl: Naznaczeni śmiercią (tom 1) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Naznaczeni śmiercią (tom 1)
Carve the Mark
Jaguar
Data 1. wydania:
Zuzanna Byczek
galaktyka literatura amerykańska literatura fantasy miłość niebezpieczeństwo nienawiść obsesja powieść amerykańska uczucie walka o przetrwanie walka o władzę walka o życie
Inne

Oficjalne recenzje i

Daj się porwać w galaktyczny nurt

Link do recenzji

1161 164 88

Całkiem fajna lektura, choć zupełnie inna od "Niezgodnej". Chętnie bym przeczytała kolejny tom.

Trochę wymęczone czytanie, ale dotrwane do końca.
Całościowo nie porwała ani trochę - ot książka taka sama jak szary tłum. Jedynie z tą różnicą, że zamiast "ziemskich królestw" mamy "kosmiczne państwa".
Wydaje mi się, że problemem tej książki (jak dla mnie głównym) to fakt, że jest ona przeładowana momentami szczegółami - autorka wzięła chyba sobie za punkt honoru pokazanie wszystkim jak potrafi być skrupulatna. Efekt niestety jest odwrotny od zamierzonego - po pewnym czasie ma się tego dosyć i czuje znużenie.
Ponad to sama fabuła, jak i główni/poboczni bohaterowie są...nijacy. Mocno schematyczni, bardzo tajemniczo przechodzący przemianę charakterów czy toków postępowania.
Sam oczywisty wątek romantyczny jest drętwy - kompletnie się go nie czuje. Niesamowicie płaska relacja oparta...w sumie nawet nie wiem na czym. Ich jakieś wzajemne uczucia narodziły się tak nagle, że nie dało się wyczuć kiedy zakończył się ten okres poznawania się i pojawienie się zauroczenia.
Zakończenie odpala niepotrzebnie kolejne wątki, gdzie pozostałe tak naprawdę wciąż trwają - jaki ma sens dodanie kolejnych trzech wątków do istniejących co najmniej 3-4? Naprawdę idzie się zagubić w tym wszystkim, a autorka wcale nie ułatwia multumem nazw, imion, przedmiotów - ech...
Sięgnę po drugą część cyklu, gdyż okazuje się, że będzie to ostatni akt tej serii. I to chyba jest jedyny powód dla którego mam zamiar to uczynić.

Trochę wymęczone czytanie, ale dotrwane do końca.

Bardzo fajna książka. Nie jest doskonała (według mnie), ale fanom gatunku polecam. Przez bardzo ładne wydanie Jaguara szybko i przyjemnie się czyta. Na pewno sięgnę po druga część i inne książki autorki 🥰

Ciężko się wdrożyć w świat Akosa i Cyry, dość dobra, ale nie powiedziałabym, że jest to wybitne dzieło.

Bez rewelacji.
Po "Niezgodnej", którą uwielbiam, spodziewałam się czegoś lepszego.
Przeczytałam, lecz z pewnością nie wrócę, nie będę czekać na ciąg dalszy, a także nie polecę nikomu.

Bez rewelacji.
Po "Niezgodnej", którą uwielbiam, spodziewałam się czegoś lepszego.

Przyznam, że wrzucona w ten przedziwny świat z początku nie umiałam się odnaleźć. Autorka tochę tu utrudniła sprawę, nie przedstawiając powoli czytelnikowi zawiłości wykreowanej rzeczywistości, a raczej brutalnie każąc mu się dostosować. Masa nazwę, inne miary, jakieś odległe planety... to chyba był największy minus tej książki. Nie dziwie się, jak mnie zdeterminowani ode mnie czytelnicy rzuciliby książką po 50 stronach i nie wrócili.
Niemniej, warto było przez to przebrnąć, bo następnego dnia odbyłam cudowną przygodę przez 500 stron niezwykłej historii Cyry i Akosa.

Szkoda tylko, że rozdziały Akosa były w narracji 3-osobowej, nawet nie dlatego, że zaburza to mój ogląd świata (w końcu wszystko musi być tak samo), a raczej dlatego, że mniej poznajemy jego emocje. Dary bohaterów są niezwykłe i przynajmniej te najbardziej znaczące postacie w powieści są ciekawie i dobrze wykreowane. Cały pomysł jest tak wielowątkowy, że ciężko go streścić, jednak, jest to historia o niezwykłej osobie, która po całym życiu w bólu postanawia się postawić i coś z tym zrobić, walczyć o coś innego niż tylko swoje przetrwanie od jednego dnia do następnego.

Znajdziecie tu bardzo przyjemny, chociaż dopiero lekko zarysowany wątek romantyczny, nawet bym się pokusiła o stwierdzenie, że enemies to lovers, jednak jest on wątkiem pobocznym do powolnej rewolucji, która dzieje się w Shotet, głównie za sprawą bojowej Cyry. Tak jak zazwyczaj nie przepadam za głównymi bohaterkami (ze względu np. na naiwność lub dziecinność), tak tutaj Cyra jest naprawdę twardą sztuką, która robi wszystko, by przetrwać w okrutnym świecie, w jakim przyszło jej żyć.

Ogólnie? To nie jest jakaś wyjątkowa łatwa powieść jeśli idzie o świat, w którym się toczy, ale jeśli tylko lubicie trochę galaktyki w tle, niezwykły lud i galaktyczną wojnę w ofercie, to warto będzie się zagłębić w "Naznaczonych śmiercią". Zapewniam, że przeżyjecie każdy los i dar bohaterów jak swój własny.

Po wielu sprzecznych opiniach zdecydowałam się sięgnąć po tą pozycję i sama ocenić. I tak jak uważam że koncepcja świata, motyw przypisywania przeznaczeń, losów i nurtów jest ciekawym i oryginalnym pomysłem, to jakość opowiedzenia historii już nie jest tak wspaniała. Mamy tu delikatny wątek romantyczny ale mam wrażenie że został on wpleciony na siłę by (w co jest typowe dla autorki) pokazać że miłość zmienia na lepsze i koi ból (tutaj, nawet dosłownie). I mimo ciekawej fabuły to książka mi się strasznie dłużyła i nie zachęcała do szybkiego skończenia.

Książka zaciekawiła mnie z racji tego, że kilka lat temu czytałam trylogię "Niezgodna" tej autorki. Akcja przebiegała w miarę sprawnie, wykreowany świat był ciekawy i przedstawiony w interesujący sposób. Pierwsza część przekonała mnie, by sięgnąć po drugi tom z serii.

Już dawno aż tak bardzo nie męczyłam żadnej książki. Dobrnęłam do końca bez przerwy, od rozdziału do rozdziału, dając tej książce szansę na zmianę mojej opinii. Tak się niestety nie stało. W pewnym momencie nawet nie rozumiałam jaki jest cały sens i cel opowiadanej historii. Wizja i opis świata stworzonego przez Roth były bardzo obiecujące, ale akcja była nijaka. Relacje między bohaterami oraz ich wewnętrzne emocje również. "Nijaka" myślę, że to odpowiednie słowo, jakim podsumowałabym tą historię.

Sięgnęłam po ta książkę z ciekawością ze względu na autorkę. Jako, że Niezgodną obejrzałam jako film, a strasznie nie lubię czytać kiedy wiem mniej więcej o czym książka będzie opowiadać) .
Jestem pod ogromnym wrażeniem. Nie będę ukrywać, że uwielbiam książki fantasy z wątkiem romantycznym, dlatego ta pozycja była jak dla mnie idealna. Zdziwił mnie tylko fakt, że działy Cyry były w formie pierwszoosobowej, natomiast Akosa w trzecio, co jednak nie utrudniało czytania, a nawet urozmaicało. Początek był dla mnie wymagający ze względu na rozbudowany świat przedstawiony, jednakże od razu mnie on pochłonął. Bez wahania sięgam po kolejną część i szczerze polecam.