Początek wszystkiego

Data 1. wydania:
2013-01-01
Aga Zano
Aga Zano początek Robyn Schneider

To tak wciąga, że nie umiałam się oderwać ani razu. Historia początkowo wydawała się jak typowa młodzieżowa romantyczna ale gdy czytałam więcej i więcej i więcej okazało się, że książka jest głębsza niż się tego po niej spodziewałam. Na ostatnich stronach poleciała mi łza z powodu Coopera. Miałam nadzieję, że skończy się ta historia happy endem ale niestety tak nie było. Nie powiem, że się ostatnim stronami bardzo zdziwiłam. Nie spodziewałam się takiego obrotu zdarzeń. Ale ogólnie bardzo polecam każdemu.

Co to początek?
Każda tragedia, która spotyka nas w życiu, większa czy mniejsza, jest zjawiskiem bardzo subiektywnym. To nasza własna, osobista katastrofa – nasz mały koniec świata. Tyle, że jeżeli potrafimy dobrze patrzeć zobaczymy coś bardzo pokrzepiającego – każdy mały koniec świata jest nowym początkiem.
Właśnie to pragnie udowodnić nam Robyn Schneider w swojej książce Początek wszystkiego.

To było moje pierwsze spotkanie z tą autorką. Zdecydowałam się na tę książkę w ramach styczniowego wyzwania lubimy czytać. Czy zauważyłam nowy początek?

Główny bohater to Ezra Faulkner – młody chłopak, szkolna sportowa gwiazda, którego splot niefortunnych wydarzeń zamienia w… nie do końca sprawnego chłopaczka szukającego swojego miejsca na świecie i w szkolnej hierarchii. To właśnie Ezra jest naszym narratorem i to z nim przeżywamy wzloty i upadki, a lepiej powiedzieć jego wielką przemianę.
Gdy Ezra, wciąż kaleki, wraca do szkoły jest przerażony tym jak zostanie odebrany przez dawnych przyjaciół oraz wszystkich innych. Już pierwszego dnia poznajemy jego stosunki z dawną paczką, ale… również z przyjacielem z dzieciństwa, który z dumnie podniesioną głową pojawia się w jego życiu. Toby też przeżył własną małą Disnaylandową tragedię, więc łatwiej zrozumieć mu przyjaciela (dawnego czy prawdziwego? - pozostawię wam do rozstrzygnięcia przy czytaniu).
Ale to nie Toby jest wskaźnikiem zmian i najważniejszym elementem wokół którego zaczyna kręcić się „nowe życie” Ezry.
W szkole pojawia się nowa uczennica – nieszablonowa i specyficzna Cassidy Thorpe. Dziewczyna owiana tajemnicą i… dziwacznością. Trudno jej nie polubić, choć uprawia gry i gierki, które mogą namieszać w głowie…
Nie chcę pisać zbyt wiele, by nie zdradzać fabuły. Nasi bohaterowie razem trafiają do kółka debat. Można się zdziwić jak bardzo pasują do reszty – której ciężko nie lubić…
Co do bohaterów.
Podobało mi się, jak autorka przedstawiła poszczególne grupy bohaterów w książce. Polubiłam nową grupę Ezry i Cassidy – uwielbiałam zabawnego Toby’ego, uroczą Phoebe, denerwującego Luke oraz Ambreya i Sama. Ale całkiem przyjemnie było mi czytać o interakcjach Ezry (choć nie zawsze były one dla niego do końca satysfakcjonujące) z jego dawną – sportową grupą, która o dziwo… tak – nadal uważała go za swojego.
Najpiękniejsze było jednak to, że to Ezra dojrzewał – to on uczył się wybierać, gdzie czuje się dobrze, uczył się wsłuchiwać w siebie…
Co do Ezry i Cassidy – ich związek – zapewne nie miał być zaskoczeniem, jednak cała reszta już była. Spodziewałam się masy słodyczy, ze szczęśliwym zakończeniem. Właściwie, dostałam po prostu to co mogła dać rzeczywistość. Dwoje młodych ludzi, którzy przez chwile są dla siebie najważniejsi, nadają sens kolejnym krokom i idą dalej. W przypadku Ezry jestem tego pewna, a Cassie? No cóż. Cieszyłam się, że między nimi tak się to skończyło. Po tym co się wydarzyło, nie wyobrażałam sobie inaczej.
Za to fajnie przedstawione mechanizmy ludzkiej psychiki, szukanie sposobów funkcjonowania oraz inni ludzie i relacje z nimi w tle – ich siła i znaczenie dla naszego rozwoju.
Początek wszystkiego to tak naprawdę cała masa dramatycznych, małych końców świata, małych ludzkich tragedii. Po nich jednak nadchodzi nowy dzień, w którym trzeba żyć, ponieważ to nowy początek wszystkiego.

Ogólnie jestem zadowolona, że sięgnęłam po tę pozycję! To nie był zmarnowany czas. Niektóre sytuacje mogły wydawać mi się trochę naciągane, przerysowane albo dodane na siłę, ale to literatura młodzieżowa. Jak wiadomo – młodzież przeżywa wszystko bardziej, silniej i na swój własny sposób spogląda na otaczający świat.

Podobało mi się.
Całkiem dobra młodzieżówka.
Polecam

Co to początek?
Właśnie to pragnie udowodnić nam Robyn Schneider w swojej książce...

Jak tytuł wskazuje jest to początek wszystkiego. Książka mi bardzo przypadła w gusta ponieważ jest kierowana do osób w wieku nastoletnim w którym się obecnie znajduje. Ma wątek miłości , zagadki ,pasji z której musiał zrezygnować główny bohater z przyczyn niezależnych od niego . Spotkał dziewczynę w której się szaleńczo zakochał i ona była bardzo tajemnicza. Próbował wszelkich sposobów by trafić do jej serca ,gdy się udało niestety wyszła na jaw coś czego chłopak nie chciał wiedzieć
Z tego co zauważyłam była to książka w której poraz pierwszy się spotkałam z brakiem tzw.: ,,happy endu" ponieważ główni bohaterowie nie są razem jak w typowych książkach z kategorii romansu ale jak wspomniałam u góry bardzo mi się spodobała. Jak i sama fabuła ,tak czcionka i wszelkie narracje tak jak i punkty widzenia.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Główny bohater miał nietypowe imię Ezra 🤔, w książce wymieniana jest pewna marka odzieży Abercrombie (koszulkę tej firmy nosił główny bohater), której założycielem w rzeczywistości był niejaki Ezra Fitch. Przypadek? Czy coś pomyliłam... 🤔 I tak jak przeczytałam również w innej opinii, reszta imion bohaterów jest jakby zapożyczona z pewnego amerykańskiego serialu "Słodkie kłamstewka" (Ezra, Lucas, Toby)...

Po tak wielu opiniach o tej autorce spodziewałam się czegoś o wiele lepszego. Trzy razy chciałam rzucić te książkę. Trójkę daje tylko za to, że Ezra i Cassie nie byli razem na koniec, bo gdyby byli, ocena byłaby niższa.

fajna ale troche mi się nie spodobało50 ostatnich stron

fajna ale troche mi się nie spodobało50 ostatnich stron

Zapraszam na moją recenzję na YouTube.

Zapraszam na moją recenzję na YouTube.

Pokaż mimo to video - opinia

Nieważne jak idealne byłoby życie, wystarczy jedno nieprzewidziane zdarzenie i owo poukładany świat burzy się niczym domek z kart. Dla Ezry Faulknera oznaczało to koniec sportowej kariery, koniec bycia szkolną gwiazdą, utratę przyjaciół i najładniejszej dziewczyny. Z powypadkowej rozpaczy wyrwał go dopiero przyjaciel z dzieciństwa, wstąpienie do kółka debatanckiego i ona - Cassidy Thorpe, która wprowadza go do zupełnie innego, dotąd nieznanego mu świata.

Bardzo przyjemna, lekka powieść, do wchłonięcia w jeden dłuższy wieczór. Ot, typowa młodzieżówka.

Zawiodłam się. Liczyłam na ciekawszą fabułę, a tymczasem jedyne co mnie zaciekawiło to trochę niespodziewane zakończenie, nic więcej.

Moim zdaniem nic wyjątkowego. Książka nudna i przewidywalna :(

Moim zdaniem nic wyjątkowego. Książka nudna i przewidywalna :(