Grimm City. Wilk!

Okładka książki Grimm City. Wilk! Jakub Ćwiek Patronat LC
Nominacja w plebiscycie 2016
Okładka książki Grimm City. Wilk!
Jakub Ćwiek Wydawnictwo: Sine Qua Non Cykl: Grimm City (tom 1) Seria: Imaginatio [SQN] fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Inne

Oficjalne recenzje i

Baśń w klimacie noir

1472 60 133

Książka niezwykle klimatyczna, ale jednak dość przeciętna. Niczym mnie nie zaskoczyła, nie przykuła też mojej uwagi i nie zawładnęła moją duszą. Jak na pierwsze spotkanie wypada średnio, ale jestem zaintrygowana i na pewno przeczytam drugi tom i być może sięgnę po inne książki autora, bo pióro ma przyjemne :)

Niesamowicie klimatyczna historia. Porządny kryminał noir, ciężki, brudny i mroczny, z wplecionymi w niego motywami z baśni i bajek – jednak to jak one są wplecione! Ćwiek świetnie bawi się ich konceptami i nawiązuje do nich, super wyłapywało się te wszystkie smaczki. Odkrywanie tego świata, poznawanie jego bohaterów i ich często trudnych sytuacji... czyta się to jednocześnie przyjemnie i ciężko. Na pewno jednak jest to oryginalna i nietuzinkowa pozycja, z ciekawą fabułą i kilkoma zaskakującymi zwrotami akcji (a do tego pięknie wydana, taki plus dla okładkowych srok).

Książki Ćwieka zawsze mnie denerwowały, pomysły tak jakby stworzone dla mnie, ale wykonanie odrzucało. Po przeczytaniu kliku miałam wrażenie, że autor po prostu inaczej pisać nie potrafi (taki ma styl i już), więc Grimm City przyjemnie mnie zaskoczyło.
Sama książka to kryminał dziejący się w mrocznym mieście wyrosłym na ciel olbrzyma, a bajki braci Grimm są tu religią. Nie ma tu nic z cukierkowości za to są morderstwa, porachunki gangów, przekupni policjanci i brutalna sprawiedliwość a w samym środku nauczyciel muzyki.

"Grimm City" Jakuba Ćwieka to książkowa wariacja gatunkowa, tak jakby wziąć dwa kompletnie nie pasujące do siebie kawałki klocków i złączyć je na siłę. W książce mamy co chwila mamy nawiązania do baśni braci Grimm, a jednak nie jest to historia tak kolorowa jak baśnie, które każdy z nas czytał w dzieciństwie. Fikcyjne miasto Grimm City to miejsce pełne smutku, ponurości i przestępczości. Niespełnione marzenia ? To w tym mieście codzienność. Na duży plus zasługuje pomysł wykreowania miasta, które jest zbudowane na ciele olbrzyma, który został zgładzony przez ludzi. Nazewnictwo lokacji jest tu właśnie powiązane z częściami ciała zgładzonego olbrzyma i tak na przykład mamy "Pępek" czy "Podgardle". Jest to rasowy kryminał, aczkolwiek opowiedziany niespiesznie, miejscami z przydługimi opisami, które nie posuwają akcji do przodu. Autor poświęca sporo czasu na dokładny opis lokalizacji tego ponurego miasta, może być to plus lub minus. Mi osobiście się to podobało, ponieważ można się bardziej wkręcić wykreowaną fikcyjną rzeczywistość. Rozwiązanie zagadki trochę wyjęte z rękawa, ale ogólnie książkę uważam za udaną i chętnie sięgnę po tom drugi za jakiś czas.

Ciekawa pozycja. Zaczęłam dawno temu od "Kłamcy", póżniej dłuższa przerwa i "Chłopcy", a teraz miasto Grimm. Klimat jak z filmów o Batmanie. Przygnębiająco, ciężko, lepko... Ćwiek w zupełnie innym wydaniu. Nic tu nue jest oczywiste. Czyta się raczej spokojnie. Ciężko mi określić jak. Dość intrygujące doznanie.

Niestety nie wciągnęła mnie lektura. Po przeczytaniu strony łapałem się na tym iż nie pamiętam co właśnie przeczytałem. Bohaterowie nijacy, nie wzbudzali mojej sympati i nie zależało mi na Ich losie. Takie jakieś to miałkie wszystko było.

Jestem zaskoczona ... i to pozytywnie zaskoczona przez Pana Jakuba. Świetnie poprowadzona historia, czasami dość zagmatwana, ale nie zmienia to faktu, że interesująca i chcę więcej i więcej historii z Miasta Grimm.

Kryminał noir w ciekawie wykreowanym świecie. Szkoda tylko, że każda kobieta jest opisywana jako towar

Ciekawa, przyjemna lektura. Od książka do poczytania dla typowego relaksu.

Ciekawa, przyjemna lektura. Od książka do poczytania dla typowego relaksu.

Podejście do tego autora nr 2, pomijając powtórne wracanie do prób czytania „Chłopców”. I wyszło średnio na jeża. Przegadany, zwykły kryminał – nic specjalnego. Zmęczyłam tę pozycję i cieszę się, że przesłuchałam w wersji audio i nie zdecydowałam się na kupno książki.