Moskal

Oficjalne recenzje i

Cyrograf podpisz!

Link do recenzji

1956 175 77

Pierwsza połowa znakomita, później autor chyba niezbyt miał pomysł jak rozwiązać akcję. Dużo bezmyślnej brutalności i okrucieństw które wiele nie wnosiły poza tym, że były. Za to zakończenie bardzo udane.

Znowu Gołkowski lecz tym razem nie Stalowe Szczury lecz zupełnie inna opowieść. Człowiek i jego pióro które zmienia głównego bohatera w bezduszną postać złaknioną władzy. Do połowy książka podobała mi się bardzo. Opisy sytuacji w Polsce na przełomie lat 80 i 90 były na prawdę dobre i spostrzeżenia głównego bohatera podobne do moich. Gdy główny bohater wyprowadza się z Polski książka jakoś zlewa się w jedność i już dla mnie nie było tak ciekawie. Ogólnie książka bardzo psychologiczna i pokazuje co może zdziałać władza w człowieku.

szybka, miejscami nawet za szybka dlatego 7 a nie 8

szybka, miejscami nawet za szybka dlatego 7 a nie 8

Żal dziewcząt.

Żal dziewcząt.

Duży problem mam z tą książką.

Duży problem mam z tą książką.

Niewiele pozycji Autora mi się podobało. Tą polecam, a przynajmniej pierwszą część, której akcja dzieje ję na przełomie lat 80/90 w Polsce. Kto wtedy był nastolatkiem+ ten doceni.

Michał Gołkowski to jeden z pisarzy, których książki kupuję w ciemno. Świetny cykl "Stalowe Szczury", "Komornik" czy losy Zahreda sprawiły, że ich twórca dość szybko awansował do grona moich ulubionych autorów. Kiedy zaczynałem czytać "Moskala" nie wiedziałem o czym tak książką będzie. Nie znałem opisu z tyłu okładki ani recenzji tej pozycji. Muszę przyznać jedno: Gołkowski po raz kolejny mnie zaskoczył. "Moskal" to podróż w czasie do lat 90'tych. Do czasu gdzie raczkujący w Polsce kapitalizm z jednej strony rodził fortuny ale z drugiej był przyczyną upadku niejednego człowieka. "Moskal" to opowieść o transformacji prostego, żyjącego "od pierwszego do pierwszego" ojca rodziny do człowieka zupełnie nie przypominającego tego bohatera poznanego na pierwszych stronach powieści. Wątek fantastyczny jest tutaj z jednej strony siła sprawczą całej historii ale z drugiej nie dominuje. Przewija się gdzieś w tle, ledwo dostrzegalny jednak bez niego nic by nie mogło się stać. Książka ciekawa i wciągająca.

„Moskal” to opowieść gangsterska o Arturze, człowieku popadającym coraz bardziej w uzależnienie od nietypowego narkotyku - władzy. I choć opowieść ma ogromny potencjał, to styl, jaki wybrał autor na jej przedstawienie sprawia, że jest to niestety książka z cyklu: przeczytaj i zapomnij. Emocje łączące czytelnika z bohaterami, świetnie utworzone na początku lektury, wraz z biegiem wydarzeń znikają i później są wzbudzane już tylko przez opisy brutalnych porachunków gangsterów.

M. Gołkowski ma naprawdę lekkie pióro i jego kunszt pisarski widać bardzo dobrze w pierwszych rozdziałach, gdzie plastyczny język i świetnie nakreślone elementy świata (od opisów przestrzeni, przez drobne szczegóły rzeczywistości PRL-u, aż po wyraźnie zarysowanych bohaterów i relacji, jakie ich łączą) tworzą spójną i przede wszystkim interesującą całość. Niestety, w „Moskalu” autor zdecydował się na rwany sposób prowadzenia fabuły: kolejne rozdziały często są oddzielone od siebie latami, w trakcie których zmieniają się wyraźnie zarówno realia, jak i sami bohaterowie. Przez taką decyzję zostaje nam odebrana możliwość obserwowania przemian w bohaterach, towarzyszenia im przez ich trudności, a dzięki temu i głębsze zrozumienie motywacji, jakie kryją się za ich działaniami. Zamiast tego otrzymujemy postacie, które „z dnia na dzień” zupełnie zmieniają swoje podejście, a przez to zaczynają wydawać się obce. W każdym kolejnym rozdziale akcja coraz bardziej przyspiesza, „połykając” między rozdziałami coraz większe odstępy czasu, przez co problem ten staje się coraz poważniejszy. Kolejną konsekwencją tego typu prowadzenia fabuły jest brak odpowiedniego czasu na wprowadzenie nowych bohaterów, przez co postaci otaczające Artura szybko zamieniają się w ciąg bliźniaczo podobnych imion i nazwisk, co nie tyle powoduje zagubienie w historii, co po prostu sprawia, że czytelnik staje się obojętny na ich los. Dodatkowo przez szybki bieg fabuły autor musiał zrezygnować ze szczegółowego zarysowania rzeczywistości otaczającej Artura, jak i postawy samego głównego bohatera, co w pierwszych rozdziałach stanowiło największą siłę książki.

Niestety „Moskal” jest książką o niesamowicie zmarnowanym potencjale: zarówno jeśli chodzi o umiejętności autora (których próbkę możemy odkryć w pierwszych rozdziałach), jak i w samej historii.

Wciaga jak bagno od pierwszej strony,czyta się rewelacyjnie. Każda strona czy zakończenie aktu sprawia,że zamiast odlożyć na nastepny dzień - czytasz dalej z jedna myślą - co dalej? Co dalej?
Powiem jedno - 'kup pan pióro'

Powiem jedno - 'kup pan pióro'

Była to pierwsza przeczytana w całości książka po dłuższej przerwie. Standardowo, jak do każdej książki, byłem sceptycznie nastawiony lecz miło się zaskoczyłem. Sposób narracji, bohaterowie czy akcja były rewelacyjne. Jedynym mankamentem był epilog. Po tej pozycji mam zamiar sięgnąć po inne dzieła Gołkowskiego.

Video

Video