Wigilijne psy i inne opowieści

Łukasz Orbitowski Wydawnictwo: Sine Qua Non fantastyka, fantasy, science fiction
2016-02-17
literatura polska opowiadania

Recenzje oficjalnych recenzentów i

Witaj w strefie mroku

6 Link do recenzji

Bardzo to wszystko nierówne. Nie tylko pomiędzy poszczególnymi opowiadaniami, ale i w obrębie jednego tekstu. Światy na pewno specyficzne, a więc nie dla każdego. I to nie jest akurat zarzut. Inna kwestia to jednak brak odpowiedzi po lekturze na podstawowe pytania: po co? dlaczego? co zostało? Niestety niewiele. By ze względu na sympatię dla autora nie powiedzieć - nic....

Gdybym po ten zbiór opowiadań sięgnęła zanim przeczytałam "Inną duszę"- mogłoby mnie to do prozy Orbitowskiego zniechęcić. Na szczęście się tak nie stało.
"Inna dusza" była moim odkryciem 2018 roku. Kiedy więc zobaczyłam w biblioteczce koleżanki tomik opowiadań Orbitowskiego bez chwili wahania (czy przeczytania tekstu z tyłu okładki), książkę od niej pożyczyłam i jeszcze...

Zbiór opowiadań ogólnie... dobry. Jak to w antologii, teksty są trochę nierówne. Większość spłynęła po mnie właściwie bez żadnych refleksji, niektórych rzeczy zwyczajnie nie zrozumiałam (np. zachowań bohaterów - choćby w ostatnim zachowanie głównego bohatera jest dla mnie kompletnie nieracjonalne - czy nagle cudownie wyciąganych przez nich nie wiadomo z czego wniosków),...

Uwielbiam tłuc kijem bejsbolowym swój układ percepcyjny. Orbitowski bez cukru trzeszczy grozą w kazamatach starych kamienic, a trup ściele się gęsto, jak sierpniowe kłosy. Lubię takie żniwa.

Przeczytałam bardzo dobrą antologię. Pierwszy raz podczas lektury horroru naprawdę się bałam. Jest coś prawdziwego w tych blokowiskach, starych wsiach, osiedlach i kościołach. Jakiś surowy realizm, który zmusza do refleksji, że to mogłoby wydarzyć się naprawdę. Autor we wstępie trochę się tłumaczy, że napisał to wszystko za małolata. Jak zawsze skromny i genialny.

Rozumiem, że materiał jest przekrojowy i ciężko wyznaczyć jednoznaczną ocenę na wszystkie opowiadania. Jednak jak to zazwyczaj bywa ze zbiorami opowiadań nie wszystkie trafiają nam w gusta. Jednak za samo opowiadanie o strużach nie sposób odpuścić tej książki.

Książka idealna na zapoznanie się ze stylem pisarskim Łukasza Orbitowskiego. Co prawda nie jest to ten sam Orbitowski co teraz, ale i tak warto sięgnąć po ten zbiór opowiadań. "Opowieść taksówkarska" oraz "Pan Śnieg i Pan Wiatr" według mnie najlepsze z całego zbioru.

Autor ma wysoko rozwiniętą umiejętność budowania tła i bohaterów opowieści, przez co czasami główne wątki traktowałem jako coś dodatkowego. Te zaś są dobre, a nawet bardzo dobre - podobały mi się chyba wszystkie, choć w kilku przypadkach na początku byłem znudzony ("Kacper Kłapacz"), być może dlatego, że brudne, wielkomiejskie życie to nie moje klimaty. Wiele z opowiadań...

Książka, która ma wyprowadzić czytelnika z jego strefy komfortu i to autorowi świetnie się udaje. Nie każdemu przypadnie do gustu. Jednak należy rozumieć, że autor miał w tym cel - pokazanie mrocznych przestrzeni, które nas otaczają i to udało mu się doskonale.

Dla wielbicieli Małeckiego i Carroll'a. Niestety, ja do nich nie należę

Dyskusje