Folwark zwierzęcy

Inne

Opinie [1 393]

Wybitna, wciąż boleśnie aktualna

Dobra lektura szkolna.

Pomysł alegorii genialny, język fantastyczny, morał zawsze na czasie. George Orwell w wielkiej formie.

Sama metafora zagrożenia komunizmem o Marksa, przez rewolucje po czystki i dyktaturę jest łatwa do rozszyfrowania. Podobnie jest z konkluzją, jednak i tak - mimo wiedzy - książka robi piorunujące wrażenie, szczególnie kiedy idea zatacza koło i zaczyna asymilować to wszystko, z czym dotychczas walczyła. Prawie wszystko w tej książce ma swoje odniesienie w sowieckiej...

Dokładnie podsumowuje mechanizmy rewolucyjne i jak szybko pozwalamy zabierać sobie dopiero co odzyskaną wolność. Pięknie pokazuje też różne podejścia ludzi w społeczeństwie i reakcje na wydarzenia polityczne. M.in. indywidualistyczna, dbająca o swoje dobro Kotka; intelektualistyczny i bierny osioł Benjamin; zawsze pracowity i uległy Boxer; tęskniąca za starym porządkiem...

Jak bajki Ezopa, głęboka analiza społeczna. Genialna puenta.

Piękna książka wyśmiewająca komunizm. Mimo iż ma prawie sto lat - ciągle bardzo aktualna, a może i szczególnie aktualna w Polsce. Bardzo króciutka, idealna na jeden wieczór. Serdecznie polecam!!

Myślę, że to książka ponadczasowa, wielowymiarowa, dająca czytelnikowi szeroki wachlarz interpretacji i odniesienia do czasów, w których dane mu było egzystować.

Genialna książka! Jedna wielka przenośnia dająca do myślenia. Mimo upływu lat ciągnę aktualna, wybitna lektura!

Zamiast sierpa i młota - białe kopyto i róg. Zamiast Stalina - knur Napoleon, który jako jedyny nie przywarł pyskiem do ziemi, kiedy ludzie wysadzili wiatrak. Mocarny koń Boxer - przodownik pracy socjalistycznej, który jako niezdatny w końcu do pracy zostaje wysłany na ubój dla ogólnego pożytku. Kruk Mojżesz, który szybuje wysoko w przestworzach i opowiada bajki o...

37 074
    8 704