Młokos i diabeł / Cierpienie złamanego serca

Okładka książki Młokos i diabeł / Cierpienie złamanego serca Boris Akunin
Okładka książki Młokos i diabeł / Cierpienie złamanego serca
Boris Akunin Wydawnictwo: Replika Cykl: Bruderszaft ze śmiercią (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Bruderszaft ze śmiercią (tom 1)
Младенец и черт / Мука разбитого с
Replika
2015-11-28
2015-11-28
Piotr Fast
akunin kryminał

Bruderszaft ze śmiercią
To cykl powieści szpiegowskich, których akcja dzieje się na przełomie XIX i XX wieku. Mocną stroną cyklu i ciekawym rozwiązaniem jest przyjęcie konwencji powieści-filmu. Treść podzielona jest na wydarzenia, które oddzielone zostały za pomocą napisów w formie ramek, jak w niemym filmie. Niewątpliwymi atutami są tu również: bogactwo ilustracji, wartka akcja, humor, wyraziste postacie, barwnie opisane realia życia w carskiej Rosji na początku XX wieku. Fabuła to głównie akcje szpiegowskie, czyli rywalizacja między wywiadami niemieckim i rosyjskim, nieporozumienia, intrygi, ale też wątki romantyczne, a wszystko to rozgrywające się w szybkim tempie, nie pozwalającym na znużenie. Akcja jest dopracowana pod względem historii i intryg. Powieść serwuje nam wachlarz ludzkich typów, nakreślonych wiarygodnie i interesująco. Każdy tom cyklu zawiera dwie mikropowieści.
Młokos i diabeł
Carska Rosja w przededniu I Wojny Światowej. Bohaterami tej części są: sztabsrotmistrz książę Kozłowski, Młokos - czyli Aleksiej Romanow, artysta-matematyk, student oraz Diabeł - czyli kapitan Josef von Teofeles, niemiecki agent wywiadu. Alosza przypadkiem wplątuję się w akcję agentów rosyjskiego kontrwywiadu, nieszczęśliwie umożliwiając ucieczkę niemieckiemu szpiegowi. Chcąc niejako odkupić swoją „winę”, angażuje się w pościg za tytułowym diabłem, zostając z czasem cennym współpracownikiem księcia Kozłowskiego.
Cierpienie złamanego serca
Akcja powieści przenosi się do Szwajcarii, gdzie działa przebiegły i zapobiegliwy Pan Sommer, który handluje ważnym informacjami, planami i dokumentami, niezwykle istotnymi w obliczu toczących się przygotowań wojennych. Strony konfliktu chętnie korzystają z jego usług, a informacje otrzymuj ten, kto zapłaci więcej. Do szwajcarskiego kurortu wyrusza grupa rosyjskich kontrwywiadowców, wcielających się w artystów estradowo-cyrkowych, których zadaniem będzie zneutralizowanie handlarza i zdobycie kluczowych dla wywiadu wojskowego dokumentów.

Podsumowując, powieść B. Akunina, to dobra rozrywka i wciągająca akcja. To także dowód na to, że dobra literatura nie musi być trudna, wydumana i wymagająca, a zachowanie rozrywkowego, miejscami zabawnego charakteru treści, nie sprawia, że traci ona swoje literackie walory. Jednak uprzedzić muszę, że język i sposób narracji jest charakterystyczny dla tego autora, dlatego nie każdemu może odpowiadać.

Bruderszaft ze śmiercią

Na półkach: , , , , , ,

„Młokos i diabeł” to interesujące otwarcie cyklu szpiegowskich kryminałów, w których wyjątkowo za tło obrano realia I a nie II wojny światowej. „Cierpienie złamanego serca” dobrze kontynuują zapoczątkowane wątki i nawet jeśli na chwilę porzucony został jeden z nich, to możemy się spodziewać, że jeszcze odegra swoją rolę. „Bruderszaft ze śmiercią” zaczął się bardzo obiecująco i mam nadzieję, że kolejne odsłony serii nie zawiodą oczekiwań.

Jestem zadowolony. Polecono mi autora opisującego rzeczywistość caratu. Plus ciekawa akcja.

Cykl "Bruderszaft ze śmiercią" autorstwa Borisa Akunina to dziesięć historii opowiadających o pracy i rywalizacji wywiadu rosyjskiego z, głównie, wywiadem niemieckim podczas I wojny światowej. To co w nim wyjątkowe to konwencja powieści-filmu. Zastanawiacie się jak to możliwe? Wspaniały pisarz to wspaniałe pomysły.

Wydawnictwo Replika podzieliło ten cykl na 5 tomów, w każdym po dwie historie. Zacząć najlepiej od początku, więc przyjrzymy się opowieściom zatytułowanym "Młokos i diabeł" oraz "Cierpienie złamanego serca".

O czym?
Fabuła "Młokosa i diabła" to czas przed wybuchem wojny. Zamach na arcyksięcia stał się faktem i Europę zaczyna ogarniać niepokój. Ludzie czują, że misterna siatka sojuszy wciągnie po kolei wszystkie państwa do nadchodzącego konfliktu. Praca wywiadowcza, która do tej pory była w Rosji niedoceniana, zyskuje na znaczeniu.
Jeden z pracowników Kancelarii Gwardyjskiej jest podejrzewany o kontakty z obcymi agentami. Pracownicy kontrwywiadu szykują zasadzkę. W nieodpowiednim miejscy, w nieodpowiednim czasie znajdzie się młody student, Alosza. Chcąc, nie chcą zostaje zaangażowany w pościg za niemieckim agentem i odgrywa w nim nie lada rolę.

W "Cierpieniu złamanego serca" wojna rozlewa się na kontynencie. Neutralna Szwajcaria jest ostatnim przyczółkiem, w którym chowają się i bawią arystokraci. Kwitnie tam giełda tajemnic. Przedsiębiorczy Sommer, pod przykrywką legalnej działalności, handluje informacjami. Ma szpiegów w każdym zakątku Europy i potrafi zdobyć wszelkie plany czy dokumenty. Rządy państw chętnie korzystają z jego usług. Sommer nie sprzyja żadnej ze stron, ten kto płaci dostaje informacje. Niestety wywiadu rosyjskiego nie stać na jego usługi. Do kurortu San Placido wyrusza grupa artystów, którzy mają za zadanie wykraść dane i zneutralizować handlarza.

"Bruderszaft ze śmiercią" to książka przygodowo-rozrywkowa.
Każda z historii to jedno zadanie, przed którym stanęły rosyjskie służby wywiadowcze. Generałowie i inne mądre głowy wymyśliły plan, ale, jak to w życiu bywa, kiedy przyszło do działania trzeba było improwizować. Są to historie nieco szalone, w których bohaterowie będą musieli wykazać się nie lada sprytem, a nawet kunsztem aktorskim. Co zrobić, kiedy do wykonania zadania potrzebna jest kobieta, a w całej Rosji nie ma ani jednej kobiety- agenta? Jak poradzić sobie z przeciwnikiem, kiedy zgubiło się magazynek od pistoletu? Jak znaleźć szpiega pośród zawodników i kibiców na meczu piłki nożnej? Oto kilka dylematów, z którymi przyjdzie się zmierzyć bohaterom tego cyklu.

O co chodzi ze wspomnianą powieścią-filmem?
Książka jest wspaniale wydana. Bogactwo ilustracji (Igor Sakurow i Denis Gordeev) oraz podział tekstu w formie ramek, jak w niemym filmie (np. "A tymczasem w parku", "Trzy dni później" itp.),daje efekt... oglądania starego filmu.
Dla mnie było to bardzo oryginalne i niezapomniane przeżycie. Nie jestem przyzwyczajona, że warstwa graficzna książki ma aż tak duże znaczenie w odbiorze. Czasami wydawcy pokuszą o się o kilka ozdobników np. przy numerze rozdziału i to wszystko. Tutaj otrzymałam zarówno ucztę słowa, jak i ucztę dla wzroku. Brakowało tylko zapachu cygar i prochu unoszących się z kartek książki. A może, dzięki takiej ilości bodźców wyobraźnia zrobiła swoje ;).

Podsumowanie
Muszę się przyznać, że jest to moje pierwsze spotkanie z książką autorstwa Borisa Akunina, więc żaden ze mnie ekspert. Jednak zaczynam rozumieć, dlaczego zdobył on tak wielką sławę. Boris Akunin udowadnia, że dobra literatura nie musi być skomplikowana i patetyczna. Można zachować rozrywkowy charakter, nie tracąc na literackich walorach.

Wydawnictwo Replika podzieliło ten cykl na 5 tomów, w...

Na półkach: , , , , , , ,

Lubię sięgać po książki nowych dla mnie autorów. Nigdy nie wiem, czego tak naprawdę się spodziewać. I tak było właśnie z książką Borisa Akunina. Nie chodzi tylko o fabułę czy styl samego autora, ale również o formę wydania tej pozycji...

Link do pełnej recenzji: http://wielokropek.com/2020/07/mlokos-i-diabel-cierpienie-zlamanego-serca-recenzja/

Link do bloga: https://wielokropek.com/
Link do instagrama: https://www.instagram.com/wielo_kropek/
Link do facebooka: https://www.facebook.com/wkropek/

Link do bloga:...

Seria Bruderszaft ze śmiercią Borisa Akuina, rosyjskiego pisarza gruzińskiego pochodzenia, zainteresowała mnie z dwóch powodów. Po pierwsze bardzo byłam ciekawa, z „czym się je” tę szumnie reklamowaną eksperymentalną konwencję „powieści-filmu”. No i jeszcze pomyślałam, że już trochę czasu minęło od momentu, kiedy miałam w rękach książkę z I Wojną Światową w tle, więc warto przypomnieć sobie tę atmosferę w Europie po zamachu z 1914 roku. Dlatego też z wielką ciekawością sięgnęłam po pierwsze dwa opowiadania cyklu pod tytułem Młokos i diabeł oraz Cierpienie złamanego serca.

Młokos i diabeł.
Aleksiej Parysowicz Romanow, wielce utalentowany śpiewak i student matematyki, chcąc zaimponować kobiecie, wplątuje się w wywiadowczą aferę między rosyjskim i niemieckim kontrwywiadem. Czy wraz z Sztabsrotmistrzem Kozłowskim uda się im odzyskać skradziony plan dyslokacji wojsk carskich i uniknąć kompromitacji carskiego kontrwywiadu?

Cierpienie złamanego serca.
Listopad 1914. Sierżant Aleksiej Parysowicz Romanow, którego serce właśnie „rozpadło się na kawałki” postanawia podjąć się trudnej misji i wraz z Sztabsrotmistrzem Kozłowskim wyrusza do szwajcarskiego kurortu San Placido. Tam z grupką agentów będzie starał się zneutralizować „sprzedawcę tajemnic”.

Doskonały humor i narracja.
Sięgając po pierwsze dwa opowiadania serii, prawdę mówiąc nie spodziewałam się fanfar. Miało to być po prostu zwykłe „czytadło” z nutką szpiegowską w tle. Jakie było moje zaskoczenie, gdy pierwsze opowiadanie po prostu „wchłonęłam” i od razu chciałam więcej. Wszystko przez to, iż czegoś tak lekkiego, a jednocześnie dynamicznego z pomysłem i humorem było mi trzeba. :)

Efektownie opisane realia życia na początku XX wieku, te całe akcje szpiegowskie, nieporozumienia i intrygi, to było coś ciekawego i w jakiś sposób innego. Do tego bohaterowie mieli swój specyficzny „smaczek”, dzięki czemu opowiadania zyskały nietuzinkowy charakter i przede wszystkim humor. Humor, który czasami wręcz powalał i był doskonałym spoiwem wielu sytuacji.

No i jeszcze te ilustracje na końcu książki i te, które przypominały klatki filmowe. Nie tylko świetny pomysł, ale także świetne wypunktowanie wydarzeń, które zainspirowały autora do napisania niektórych scen.

Podsumowując. Jeżeli macie ochotę na coś lekkiego, z fajnym pomysłem, świetnie nakreślonymi bohaterami, rosyjskim humorem i dynamiczną akcją, to czas przyjrzeć się serii Borisa Akunina pod tytułem Bruderszaft ze śmiercią. Pierwsze dwa opowiadania Młokos i diabeł oraz Cierpienie złamanego serca wciągają i myślę, że będą miłym dodatkiem w czasie „plażingu” czy też podróży.

Polecam!

„Młokos i diabeł” oraz „Cierpienia złamanego serca” Borisa Akunina otwierają cykl dziesięciu szpiegowskich opowieści, które trzymają w napięciu, ale też niezmiennie bawią. Dodatkowym atutem jest szata graficzna – liczne ilustracje utrzymane są konwencji niemego filmu, co na pewno dodatkowo urozmaica lekturę.

Akcja zaczyna się tuż przed wybuchem pierwszej wojny światowej.
Sztabsrotmistrz Kozłowski jest łowcą szpiegów, jednak ma więcej zapału niż doświadczenia, więc jego poczynania nieraz kończą się niepowodzeniem.
Gdy nagle oficer dostaje polecenie szybkiego rozbicia niemieckiej siatki szpiegowskiej, wpada w panikę. No bo jak wykryć i jeszcze pokonać wroga, który od dawna działa „metodami naukowymi, po niemiecku, zasadniczo”?

Jakby tego było mało, Kozłowski ma zakompleksionego przełożonego, który – mimo iż jest generałem – w przeciwieństwie do podwładnego, nie może pochwalić się książęcym tytułem.

Na szczęście na drodze niewydarzonego łowcy staje student Alosza Romanow, który okazuje się pomocny i sprytny, chociaż trzeba przyznać, że czasem po prostu los mu sprzyja.

Obaj mężczyźni stanowią niesamowity duet, tym bardziej, że Kozłowski stawia sobie za punkt honoru nie tylko rozbicie szpiegowskiej siatki, ale i przekazanie Aleksiejowi wiedzy na temat kobiet i miłości, gdyż uważa się za znawcę tematu. Nietrudno domyślić się, że rodzi to wiele humorystycznych sytuacji.

Siła szpiegowskich opowieści Akunina w dużej mierze polega właśnie na niesamowitym, przednim humorze, który ujawnia się i w dialogach, i w narracji.
Opisy relacji między agentami, afer wywiadowczych i zasadzek, a także charakteru bohaterów to prawdziwy majstersztyk.

Przy okazji autor daje się poznać jako mistrz satyry społecznej – odmalowana przez niego epoka jest pełna absurdów i sytuacji spod znaku „i śmieszno, i straszno”. Pod tym względem trudno nie doszukać się nawiązań do prozy klasyków i mistrzów, czyli Czechowa, Gogola, Bułhakowa.
Jeśli ktoś lubi takie klimaty, to „Bruderszaft ze śmiercią” na pewno przypadnie mu do gustu.

Całość czyta się szybko i z wielką przyjemnością. A także z nieschodzącym z twarzy uśmiechem, bo rozbraja nie tylko humor zawarty w tekście – bardzo zabawne i celne są ilustracje oraz ich opisy.

Polecam z czystym sumieniem 😀

Akcja zaczyna się tuż przed wybuchem pierwszej wojny...

W skład pierwszego tomu cyklu wchodzą dwie mikropowieści: „Młokos i diabeł” oraz „Cierpienie złamanego serca”. Głównym bohaterem tych historii jest młody student matematyki i utalentowany śpiewak, Aleksiej Parysowicz Romanow.

W „Młokosie i diable” Aleksiej na skutek nieszczęśliwego zbiegu okoliczności jest wplątany w walkę pomiędzy cesarskim szpiegiem a kontrwywiadem rosyjskim. Zostaje skradziony plan dyslokacji wojsk carskich a Aleksiej czując się winnym całej sytuacji postanawia pomóc odzyskać utracony dokument.

„Cierpienie złamanego serca” opisuje dalsze losy poznanego wcześniej młodzieńca. Tym razem musi udać się w misji do Szwajcarii gdzie znajduje się archiwum z informacjami, których poznanie może odmienić losy wojny.

Po książce Akunina nie spodziewałem się niczego szczególnego. Miała to być kolejna książka do przeczytania i zapomnienia. Jednak pierwszy tom „Bruderszaftu ze śmiercią” pochłonął mnie do tego stopnia, że ciężko było mi oderwać się od lektury. Akcja (zwłaszcza pierwszego tomu) z każdą stroną nabiera większego tempa i nie męczy przy tym czytelnika. Samego Aleksieja nie sposób nie polubić. Z jednej strony młody, roztargniony marzyciel, nie wiedzący zbyt wiele o życiu; z drugiej wytrwały, gotów do poświęceń i wręcz heroicznych czynów.

Myślę, że większość z nas przyzwyczajona jest do wizerunku Rosji Carów jako do bezwzględnego i krwawego zaborcy, gdzie życie toczy się w szarości i depresji. Nie neguję tego, że nasza Ojczyzna wycierpiała wiele z rąk tego Imperium, ale należy pamiętać o tym, że Rosja była państwem konkurującym pod względem kultury chociażby z Francją i gdyby nie rewolucja Lenina to myślę, że prześcignęłaby pod tym względem państwa Zachodu. Akunin prezentuje Rosję z 1914 roku jakiej nie znaliśmy. Kluby piłkarskie gdzie grają oficerowie, spotkania na których słychać muzykę fortepianową, organizacje cyklistów w identycznych strojach oraz pojawiające się na ulicach automobile sprawiają, że ten brutalnie zamordowany świat ożywa na kartach powieści. Mając nawet szczątkową wiedzę historyczną ciężko nie zauważyć tragizmu i beznadziei sytuacji, w której znaleźli się bohaterowie i nie pokusić się na chwilę zamyślenia i refleksji.

Na chwilę refleksji zasługuje również wizyta Aleksieja w Szwajcarii. Podczas gdy w brutalnej wojnie pozycyjnej tysiącami umierają żołnierze a cywile cierpią głód, to pod płaszczykiem neutralności organizowane są przyjęcia, na których bawią się elity.

„Bruderszaft ze śmiercią” to również eksperyment Akunina, który chciał stworzyć „powieść-film”. Po części udało się to dzięki świetnym ilustracją przypominającym klatki filmowe z początków kina. Jednak nie jest to nic co zapoczątkowałoby nowy trend.

Pierwszy tom cyklu „Bruderszaft ze śmiercią” pozytywnie mnie zaskoczył. Wartka akcja, ciekawe czasy i nietuzinkowi bohaterowie sprawili, że nie mogłem oderwać się od lektury. Z pewnością sięgnę po kolejne tomy opisujące rywalizację pomiędzy wywiadami rosyjskim i niemieckim.

feminadomi.blogspot.com
Cykl "Bruderszaft ze śmiercią" składa się z 5 tomów, które przenoszą nas do carskiej Rosji, w której jesteśmy świadkami - w przededniu I wojny światowej - rywalizacji, czy raczej porachunków pomiędzy wywiadem niemieckim i rosyjskim, w które zostaje wplątany student Alosza. Bohaterowie są bardzo ciekawie nakreśleni, brakuje natomiast lepszego i bardziej dokładnego tła. Jeżeli lubicie niewymagające powieści szpiegowskie, z nutką humoru to z pewnością przypadnie Wam do gustu 😉 Nie jest to opowieść nieodkładalna, czy bardzo wciągająca, to raczej taka powiastka do pociągu, czy autobusu, aby podróż szybciej minęła. Zdjęcia zawarte w książce są jej miłym dodatkiem.

feminadomi.blogspot.com

Jako fan Erasta Fandorina i siostry Pelagii do autora tych serii mam stosunek gdzieś pomiędzy uwielbieniem i fanatyzmem, co zwykle skutkuje tym, że jak mam okazję sięgać po jakiś jego nowy/stary tytuł, robię to odrzucając inne nie mniej kuszące. Niektóre z jego książek czytałem po kilka razy! Ale oto odkryłem cykl, który jeszcze nie jest mi znany: "Bruderszaft ze śmiercią" to cykl 10 mini historii (wydawanych zwykle w tomach po dwie) osadzonych w czasach I wojny światowej i opowiadających o rywalizacji między wywiadami rosyjskim i niemieckim.
Mimo, że to nie Fandorin, którego tak polubiłem, z ciekawością sięgnąłem po pierwszy tom i już chciałbym, prawdę mówiąc, czytać kolejne. To co u Akunina zawsze stanowiło mocną stronę, czyli wartka akcja, odrobina humoru, wyraziste postacie,
barwnie opisane realia życia na początku XX wieku, znajdziecie również i w tym cyklu. Walka między wywiadami mocarstw, które właśnie rozpoczynają wojnę, okazuje się nie mniej intrygująca jak i sprawy kryminalne. A i bohaterów zaczynam lubić.

Aleksiej Romanow to młody chłopak, którego poznajemy jako zakochanego na zbój studenta matematyki, przypadkiem wplątanego w sprawę poszukiwania niemieckiego szpiega. Druga z postaci, która będzie nam towarzyszyć to można by rzec jego opiekun, mentor, czyli oficer wywiadu
książę Kozłowski. Ten z początku dość niechętny nachalnemu młodzieńcowi, zawracającemu mu głowę, z czasem docenia entuzjazm i nietuzinkowe pomysły chłopaka i postanawia wciągnąć go w szeregi tajnej służby Cesarstwa. Młodość i doświadczenie, łamanie zasad i trzymanie się regulaminu, lekkomyślność i poświęcenie, kochliwość i służba - ciekawie panowie się dopełniają i na naszych oczach rodzi się nie tylko współpraca, ale i przyjaźń.
Całą serię łączy pomysł, by tekstowi towarzyszył duch "powieści-filmu", pewna wizualność i choć ktoś może powiedzieć - chodzi po prostu o ilustracje, gdy przejrzycie któryś z tytułów zrozumiecie, że chodzi o ciut więcej. Wystarczy sięgnąć na koniec każdej z mini powieści i obejrzeć zdjęcia, by zobaczyć jakie wydarzenia, miejsca, inspirowały autora do konkretnych scen, choć przecież opisy ograniczane są prawie do minimum. Jak w tamtych czasach wyglądał np. mecz piłki nożnej i kibice na trybunach? Sporo tu takich smaczków. Akunin zawsze potrafił budować ciekawą intrygę, stosował szybkie zwroty akcji i choć jego powieści mogą wydawać się bardzo mniej zaskakujące niż współcześnie budowane historie, pełne mroku i zagadek, to frajda z lektury naprawdę jest spora. Lekka rozrywka w stylu retro, w której przygoda przeplata się z sensacyjnymi wydarzeniami, porywy sercowe ze zdradami, a praca dla ojczyzny wymaga czasem podejmowania się bardzo zaskakujących wyzwań - oto co znajdziemy w "Młokos i diabeł/Cierpienie złamanego serca". Samej fabuły nie będę zdradzał - będziecie mieli większą frajdę ze śledzenia kolejnych rozdziałów/scen filmowych tej historii.

• Boris Akunin
  • 2016