Nocny recepcjonista

Okładka książki Nocny recepcjonista John le Carré
Okładka książki Nocny recepcjonista
John le Carré Wydawnictwo: Sonia Draga Ekranizacje: Nocny recepcjonista (2016) kryminał, sensacja, thriller
The Night Manager
Paweł Korombel
Ekranizacje:
Nocny recepcjonista (2016)
Paweł Korombel

Kiedy pieniądz stał się bogiem

Książka trochę różni się od filmu ale zmiany są do przyjęcia. W książce jest więcej rozgrywek zakulisowych. Tytułowy nocny recepcjonista to były żołnierz szpiegujący handlarza bronią. Akcja może nie pędzi na złamanie karku, ale intryga jest wciągająca. Dobrze stworzone postacie dopełniają całości. Szczególnie główni bohaterowie Roper i Pine - przeciwnicy którym kibicujemy. Czasem miałam problem, który jest dla mnie ciekawszy. No i całe zaplecze operacji "Pijawka", intrygi, korupcja, strefy wpływów. Znakomicie mi się czytało.

Książka epizodycznie bardzo ciekawa, to jak zbliża się Johnathan do roppera, jakie informacje dostaje od Burra i jak jest kierowany, jest wciągające. Niestety backstory jest rozwleczone, rozwleczone są też urzędnicze sprawy wywiadu i pojedynki między zwolennikami czystego wywiadu z jego przeciwnikami... Serial zdecydowanie ciekawszy

Powtarzał się nie bedę: nikt nie pisze jak Le Carre. W swoim gatunku jest jedyny, nieznośnie perfekcyjny. Tym razem dostajemy historię szpiega/agenta w całości. Od tworzenia legendy, po....STOP!!! nie będzie spoilerowania ( głupie słowo: spojler to cześć samochodu, ew. samolotu; co ma wspólnego z książka???/. tak myśle, że nic. Ale niech będzie.... A ksiązka/historia jest z nieba wzięta. Szpiegowsko/agenckiej literatury. Absolutnie. No. Raczej

Żołnierz zwiadu bezpośredniego

Mimo pokusy, jaką stanowi serial „Nocny recepcjonista” z gwiazdorską obsadą, warto sięgnąć najpierw po książkę Johna Le Carre – by później z tylko większą przyjemnością delektować się jej adaptacją.
(...)

Całość recenzji w magazynie Esensja:

„Gościłem kiedyś na jachcie bardzo bogatego człowieka” – wyjaśnia autor w posłowiu – „ i obserwowałem, jak rządzi z niego całym światem”.

Żołnierz zwiadu bezpośredniego

(...)

Całość recenzji w magazynie Esensja:

„Gościłem kiedyś na jachcie bardzo bogatego...

Po lekturze wielu lekkich kryminałów w końcu trafiłam na coś szlachetniejszego w gatunku. Wróciłam po latach do pana Le Carré po lekturze Tinker Tailor Soldier Spy, która wydawała mi się dość ciężką lekturą do pociągu na trasie Warszawa-Wrocław. Jednakże w drodze powrotnej nie mogłam się oderwać od każdej strony. I na Nocnym Recepcjoniście się nie zawiodłam. Kolejna pozycja która wciąga jak wir, daje do myślenia a jednocześnie nie męczy. Kawał dobrej akcji, polityki i szpiegów na każdym kroku. Stanowczo lektura dla wymagających trochę więcej akcji niż "zabiligoiuciekł". Poza tym polecam serial! Hiddlestone i Laurie genialni w roli głównych przeciwników.

Książka jak książka, ale serial na jej podstawie jest naprawdę super!

Książka jak książka, ale serial na jej podstawie jest naprawdę super!

Doskonała. Trzymająca w napięciu, pełna zwrotów akcji i emocji. POLECAM!

Doskonała. Trzymająca w napięciu, pełna zwrotów akcji i emocji. POLECAM!

Niestety książka gorsza od filmu. Nie trawię stylu Le Carre..a

Niestety książka gorsza od filmu. Nie trawię stylu Le Carre..a

Książki nie czytałam, bo styl pisarza bardzo mnie męczy ale serial świetny.

Książki nie czytałam, bo styl pisarza bardzo mnie męczy ale serial świetny.

Kolejna bardzo dobra książka szpiegowska mistrza tego gatunku. Zaskakujące intrygi i zwroty akcji.

• 2017

John le Carré Nocny recepcjonista Zobacz więcej