Mecz

Kolejny świetny kryminał autora. Druga część cyklu o Zbigniewie Kaczmarku, chociaż chronologicznie wcześniejsza.
Wartka akcja, barwne postacie, świetny język i znakomicie odmalowane realia przedwojennego Poznania. W moim prywatnym rankingu autor pnie się coraz wyżej.

Dla mnie, lepsza od pierwszej części.
Poznań roku 1938... kolejna sprawa kryminalna komisarza Kaczmarka...kolejne nawiązanie do historii...( do pierwszej części też).

Dla mnie, lepsza od pierwszej części.

Do przeczytania/przesłuchania. W moim przpadku lektor zrobił swoje na plus. Lekko, bezboleśnie. Ot takie czytadło. Główny bohater trochę jakby płaski, a w seriach kryminalnych dobrze byłoby by wzbudzał w czytelniku nieco więcej emocji. Gdyby nie świat Poznania, który znam, książka otrzymała by zapewne nieco niższą notę. Dla Poznaniaków polecam, innym może nie przypaść do gustu.

Zapraszam po audioobooki na mojego chomika Antek731
Tylko profesjonalni lektorzy całe pliki

Zapraszam po audioobooki na mojego chomika Antek731
Tylko profesjonalni lektorzy całe pliki

Marek Krajewski zapoczątkował modę na pisanie retro kryminałów osadzonych w klimacie rodzinnych miast (patrz przygody Eberharda Mocka w Breslau). Piotr Bojarski podąża jego śladem wymyślając postać detektywa Zbigniewa Kaczmarka prowadzącego śledztwo w przedwojennym Poznaniu. Za umieszczenie akcji w trochę jakby zapomnianej przez literaturę popularną stolicy Wielkopolski należy się autorowi duży plus. Intryga kryminalna też niczego sobie, zwłaszcza, że dotyka pewnych zapomnianych trochę epizodów przedwojennej historii naszego kraju. Szkoda tylko, że główny bohater nieco na siłę kreowany jest na gbura, co na dłuższą metę irytuje, bo i tak daleko mu do kolegi po fachu z Breslau. Poznańska gwara użyta w książce razi pewną sztucznością i wydaje się jakby tam była wciśnięta na siłę.
Mimo wszystko warto sięgnąć po ten kryminał, bo to ,, całkiem fifna knipa" i ma ten ,,dynks", co go czytelnik połyka.

Wciąga na całego, lepsza nawet od pierwszej części.

Wciąga na całego, lepsza nawet od pierwszej części.

Lekki historyczny kryminał.
Druga część przygód komisarza Zbigniewa Kaczmarka.

Lekki historyczny kryminał.
Druga część przygód komisarza Zbigniewa Kaczmarka.

Kryminał w atmosferze roku 1938 w Poznaniu. Nieoczekiwanie wątek kryminalny sięga do historii obozu dla jeńców wojny z bolszewikami z 1920 roku, obozu założonego w Strzałkowie i mało znanych faktów z historii młodego państwa polskiego po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku. Poznań w przededniu II wojny światowej, wizyta sowieckiej drużyny piłkarskiej w kapitalistycznym polskim mieście, sympatie sportowe i antypatie narodowościowe, w tym wszystkim trop prowadzący do działań polskiego wywiadu to lektura naprawdę ciekawa, także za sprawą trochę gruboskórnego komisarza Kaczmarka.Po lekturze Meczu chciałabym przeczytać kolejny tom cyklu zatytułowany Pętla.

Książka lekka, przyjemna. Z nutką kryminalną, wywołała u mnie emocje, głównie dlatego, że często przechadzam się rejonami, którymi chadzają bohaterowie książki.
Bardzo szybko się czyta i polecam, bo nie zmarnujecie swojego czasu.
Szczególnie mieszkańcom Poznania.

Bardzo szybko się czyta i polecam, bo nie zmarnujecie swojego czasu.
Szczególnie mieszkańcom Poznania.

W tym roku w krotkim czasie spedzilem az trzy weekendy w Poznaniu. Wczesniej jedynie w delegacji odwiedzilem to miasto i tak naprawde nie znalem tego miasta. To, ze blizej poznalem to miasto zmotywowalo mnie do przeczytania calej serii Bojarskiego "Kryptonim Posen".

Akcja ksiazki Mecz toczy sie w latach trzydziestych za czasow Drugiej Rzeczpospolitej. Autor w swietny sposob oddaje klimat tamtych czasow. Wstawki z gwara poznanska uwazam za dosc wartosciowe, za cos co dodatkowo wzbogaca ksiazke. Watek pilkarski jest fascynujacy. Mamy mozliwosc poznac to, ze Druga Rzeczpospolita miala swoja bogata tradycje pilkarska, o czym swiadcza wielkie kluby pilkarskie opisane w ksiazce, Warta oraz Kolejorz.

Czytajac ksiazke odnosze wrazeni, ze Druga Rzeczpospolita byla mimo wszystka ostoja wolnosci w tej czesci Europy. W drugiej polowie lat trzydziestych bylismy otoczeni mocarstwami w ktorych panowala surowa dyktatura. W swietny sposob opisany jest klimat przyjezdnej druzyny pilkarskiej ze Zwiazku Swoeckiego. Szczegolnie do ciekawa jest postac trenera tej druzyny, ktorego osobowosc w dosc wyrazny sposob demonstruje nam, jakich ludzi kreowaly totalitarne dyktatury, takie jak Zwiazek Sowiecki.

Ta ksiazka to idealne polaczenie przyjemnego z pozytecznym. Poznajemy klimat Drugiej Rzeczpospolitej. Dowiadujemy sie o malo znanych faktach historycznych, jak na przyklad o obozie jenieckim w Strzalkowie. Przyznam, ze fakt istnienia tego obozu nie byl mi znany. Z drugiej strony calosc przeplatana jest watkiem kryminalnym majacym dosc ciekawy final.

Piotr Bojarski Mecz Zobacz więcej

Video