1. Pułk Czołgów 1918-1920

powieść historyczna
Napoleon V
2015-01-01
2015-01-01

Moje wydanie jest wydawnictwa Cztery Strony.
Ta nie za duża pod względem formatu, licząca nieco ponad 200 stron książeczka to prawdziwa kopalnia informacji na temat użycia czołgów podczas wojny polsko-bolszewickiej. Niestety jest to temat nagminnie pomijany w naszej historiografii i naszym obrazie walk tej wojny a czołgi Renault FT stanowiły niejako straż ogniową tej wojny. Zresztą z przyczyn technicznych nie nadawały się one zbytnio do tej roli. Czemu - były powolne, w terenie trudnym osiągały prędkość jazdy 2-3 km/h, przez co nawet piechota niezbyt spiesznym marszem bezproblemowo się od nich odrywała albo wyprzedzała. Dodatkowo ówczesne samochody ciężarowe były mocno ograniczone jeśli idzie o możliwości transportowe i w zasadzie uwiązane do lepszych dróg a tym samym i czołgi.
No ale po kolei - książka zaczyna się od opisu formowania pułku jeszcze we Francji, przedstawieniu kadry etc. Następnie mamy transport do łodzi i opis działań poszczególnych kompanii pułku na różnych odcinakach frontu. Następnie bitwa warszawska, przenosiny do Lwowa, zmiany organizacyjne i zakończenie - lista poległych i odznaczonych. Każdy bój pododdziałów pułku opisany jest też wedle tego samego schematu - opis sytuacji i pozycji wyjściowych, cele i zadania pododdziałów czołgów i cele ogólne, przebieg działania, ewakuacja etc. Każda akcja kończy się też wspomnieniem wyróżniających się żołnierzy.
Warto dodać, że autor był dowódcą kompanii czołgów FT w tej wojnie i wie o czym pisze generalnie. Jedynym mankamentem pracy jest brak map, poza jedną nad wyraz ogólną i niezbyt czytelną.

Moje wydanie jest wydawnictwa Cztery Strony.

Dodaj cytat z książki 1. Pułk Czołgów 1918-1920