Najnowsze artykuły
- ArtykułyCzytamy w weekend. 20 września 2024LubimyCzytać202
- Artykuły„Niektórzy chcą postępować właściwie, a inni nie” – rozmowa z autorką powieści „Prawda czy wyzwanie”BarbaraDorosz1
- ArtykułyUwaga, konkurs! Do wygrania książki „Śnieżka musi umrzeć“ Nele NeuhausLubimyCzytać15
- ArtykułyKonkurs: Wygraj bilety na film „Rzeczy niezbędne” z Katarzyną Warnke i Dagmarą DomińczykLubimyCzytać5
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Michał Piwoszczuk
1
7,7/10
Pisze książki: powieść historyczna
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
7,7/10średnia ocena książek autora
3 przeczytało książki autora
5 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Najnowsze opinie o książkach autora
1. Pułk Czołgów 1918-1920 Michał Piwoszczuk
7,7
Moje wydanie jest wydawnictwa Cztery Strony.
Ta nie za duża pod względem formatu, licząca nieco ponad 200 stron książeczka to prawdziwa kopalnia informacji na temat użycia czołgów podczas wojny polsko-bolszewickiej. Niestety jest to temat nagminnie pomijany w naszej historiografii i naszym obrazie walk tej wojny a czołgi Renault FT stanowiły niejako straż ogniową tej wojny. Zresztą z przyczyn technicznych nie nadawały się one zbytnio do tej roli. Czemu - były powolne, w terenie trudnym osiągały prędkość jazdy 2-3 km/h, przez co nawet piechota niezbyt spiesznym marszem bezproblemowo się od nich odrywała albo wyprzedzała. Dodatkowo ówczesne samochody ciężarowe były mocno ograniczone jeśli idzie o możliwości transportowe i w zasadzie uwiązane do lepszych dróg a tym samym i czołgi.
No ale po kolei - książka zaczyna się od opisu formowania pułku jeszcze we Francji, przedstawieniu kadry etc. Następnie mamy transport do łodzi i opis działań poszczególnych kompanii pułku na różnych odcinakach frontu. Następnie bitwa warszawska, przenosiny do Lwowa, zmiany organizacyjne i zakończenie - lista poległych i odznaczonych. Każdy bój pododdziałów pułku opisany jest też wedle tego samego schematu - opis sytuacji i pozycji wyjściowych, cele i zadania pododdziałów czołgów i cele ogólne, przebieg działania, ewakuacja etc. Każda akcja kończy się też wspomnieniem wyróżniających się żołnierzy.
Warto dodać, że autor był dowódcą kompanii czołgów FT w tej wojnie i wie o czym pisze generalnie. Jedynym mankamentem pracy jest brak map, poza jedną nad wyraz ogólną i niezbyt czytelną.