Tajemnica Diabelskiego Kręgu

Okładka książki Tajemnica Diabelskiego Kręgu
Anna Kańtoch Wydawnictwo: Uroboros Cykl: Tajemnica diabelskiego kręgu (tom 1) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Tajemnica diabelskiego kręgu (tom 1)
Uroboros
2013-11-06
2013-11-06
literatura polska anioły PRL wydawnictwo Uroboros

Okładka książki Tarnowskie Góry Fantastycznie 3 Anna Askaldowicz, Witold Jabłoński, Anna Kańtoch, Anna Krztoń, Paweł Kwiatek, Kazimierz Kyrcz jr, Marta Magdalena Lasik, Marcin Rusnak, Wit Szostak, Anna Maria Wybraniec, Agnieszka Włoka, Zeter Zelke
Ocena 8,1
Tarnowskie Gór... Anna Askaldowicz, W...
Okładka książki Harde Baśnie Ewa Białołęcka, Krystyna Chodorowska, Agnieszka Hałas, Anna Hrycyszyn, Aneta Jadowska, Aleksandra Janusz, Anna Kańtoch, Marta Kisiel, Magdalena Kubasiewicz, Anna Nieznaj, Martyna Raduchowska, Milena Wójtowicz, Aleksandra Zielińska
Ocena 6,9
Harde Baśnie Ewa Białołęcka, Kry...

Na półkach: , , , ,

„Tajemnica diabelskiego kręgu” to książka z tego specyficznego gatunku fantastyki, który celuje w nie do końca określoną grupę odbiorców – to coś pomiędzy opowieścią dla dzieci a spragnionych odskoczni od codzienności dorosłych. Nie brakuje krwi, przerażających potworów i pomysłów rodem z koszmaru (a nawet nawiązań do niezbyt sympatycznych wydarzeń z realiów powojennej Polski), jednak bohaterami są nastolatkowie, którym bliżej do czasów dzieciństwa, niż do dorosłości, a cała akcja jest odrobinę naiwna i ewidentnie skonstruowana pod gust młodszego czytelnika. Myślę jednak, że jest to książka, przy której każdy – młodszy czy starszy – miło spędzi czas.

Pierwszym miłym zaskoczeniem było to, w jakich realiach czasowych toczy się akcja książki – PRL nie jest popularnym wyborem, jeśli chodzi o fantastykę młodzieżową, jednak „Tajemnicy diabelskiego kręgu” z pewnością ten wybór nie zaszkodził. Choć dorosłemu czytelnikowi czytanie od pierwszych stron o UB ścigającym anioły, które w nie do końca wyjaśnionych okolicznościach nagle pojawiły się na ziemi, może z początku wydawać się nieco niekomfortowe, warto popatrzeć na tę historię z przymrużeniem oka – moim zdaniem autorka umiejętnie wykorzystała narzędzia, jakie dał jej wybór czasów PRL, by przedstawić opowieść tak, jak widziała ją w swojej wyobraźni, nie tylko w przypadku wątku ściganych aniołów.

Fabuła „Tajemnicy diabelskiego kręgu jest”… Szalona, to chyba odpowiednie słowo, by ją opisać. Czytelnik już od samego początku zostaje wrzucony prosto w wir wydarzeń, by stopniowo, strona po stronie odkrywać przyczyny i skutki zastanego stanu rzeczy. Główna bohaterka, trzynastoletnia Nina, to typowa protagonistka książki przygodowej dla młodzieży – odrobinę zbyt inteligentna i dojrzała, jak na swój wiek, dzielnie stawia czoło wszystkim przeszkodom i problemom oraz rozwiązuje wszystkie zagadki, jakie pojawiają się na jej drodze. To ten typ bohaterki, który niektórym – szczególnie starszym - może się wydać irytujący, ale ostatecznie jest potrzebny do tego, by odpowiednio poprowadzić akcję książki. W końcu co to za przygodówka bez nastoletniego bohatera, przed którym nie umknie najmniejszy szczegół i który nie stanie na wysokości każdego zadania? Gdy byłam młodsza, tacy bohaterowie zawsze mi imponowali – myślę, że również Nina mogłaby zaimponować czytelnikom w swoim wieku i stać się dobrym wzorcem do naśladowania.

Rozwiązanie tajemnicy, a więc zakończenie książki nieco mnie rozczarowało – odpowiedzi na piętrzące się przez ponad 500 stron pytania okazały się, jak dla mnie, mało finezyjne, a inspiracje innymi historiami trochę zbyt wyraźne. Jednak cóż się dziwić – cała akcja „Tajemnicy diabelskiego kręgu” to naprawdę wybuchowa mieszanka wątków religijnych, paranormalnych, science-fiction, kryminalnych i prawdopodobnie wszystkich innych, jakie mogą przyjść przy wymienianiu do głowy. Dla dorosłego czytelnika może to być trochę za dużo, jednak taki mix, choć trochę naiwny, potrafi naprawdę skutecznie oderwać od problemów dnia codziennego, natomiast wydaje mi się, że młodszy czytelnik będzie nim po prostu zafascynowany. Historia zakończyła się w sposób dający jasno do zrozumienia, że pojawi się następna część – z resztą, czytając ją i recenzując w 2022 roku doskonale wiem o tym, że się pojawiła, i to nie jedna, a dwie – zatem jestem ciekawa, jakie jeszcze szalone przygody spotkają Ninę i chętnie się o tym przekonam.

Trochę jestem już chyba za stara na tego typu literaturę, ale mimo wszystko doczytałam do końca. Może nawet sięgnę po kolejne części, mimo że momentami bohaterowie książki mnie mocno irytowali.

Akcja zaczęła się naprawdę szybko, bo w momencie, gdy poznajemy Ninę, jest ona w drodze do miejscowości, do której wysłały ją anioły. Bardzo spodobało mi się to, że autorka od razu przeszła do konkretów, a wszystko, co musieliśmy wiedzieć o przeszłości bohaterki, pojawia się w retrospekcjach. Muszę przyznać, że "Tajemnica diabelskiego kręgu" była dla mnie dość niezwykła. Niby pojawiło się w niej kilka motywów, które znałam już z mnóstwa innych powieści, a jednak w wielu momentach czułam, że książka Kańtoch jest naprawdę oryginalna i ciekawa. Akcja powieści dzieje się w PRL-u. Tak, dobrze słyszeliście, FANTASTYKA MŁODZIEŻOWA, KTÓREJ AKCJA DZIEJE SIĘ W PRL-u. Zupełnie się tego nie spodziewałam, jednak moje zaskoczenie było pozytywne. Nina, główna bohaterka, to dziewczyna, która jest naprawdę inteligentna (moim zdaniem nawet ponadprzeciętnie w stosunku do wieku). Było kilku bohaterów, którzy nieco mnie irytowali, jednak było też wielu takich, których naprawdę polubiłam. Książka była napisana naprawdę dobrze, ale przez długi czas trudno było mi przyzwyczaić się do stylu autorki. Żałuję, że nie przeczytałam "Tajemnicy diabelskiego kręgu" kilka lat temu, gdy byłam jeszcze rówieśniczką Niny, bo jestem pewna, że pokochałabym tę książkę całym sercem. Teraz, była ona dla mnie całkiem dobra, ale bez większego zachwytu. Choć książka Kańtoch nie trafia na półkę moich ulubieńców, mogę powiedzieć, że bawiłam się całkiem dobrze, a autorka pozytywnie mnie zaskoczyła.

Ksiażka na pewno jest długa, czasami trudna w czytaniu przez ciągnący sie rozwoj akcji. Rozdzialy są dlugie co tez nie jest na plus, jednak mi przypadla to gustu.

Na półkach: , , , , , ,

Kilka lat po II wojnie światowej. Na świecie pojawiły się anioły, które są tępione przez komunistów. Trzynastoletnia Nina została wybrana przez jednego z nich. Ma wyruszyć do starego klasztoru w małej wiosce, w którym dowie się, czemu to właśnie ona jest inna i lepsza od innych dzieci. Na miejscu czekają na nią jednak inni rówieśnicy, obecny tam anioł nie chce zdradzić, o co dokładnie chodzi, a wokół zaczynają dziać się dziwne rzeczy.

Dobrych powieści dla młodzieży zawsze jest mało. Nie znam wielu takich, a jak już na takie trafiam to zwykle jest to twórczość rodzimych autorów, a nie tych z Ameryki. Tak też jest w tym przypadku. „Tajemnica diabelskiego kręgu” Anny Kańtoch jest jedną z niewielu naprawdę dobrych, znanych mi młodzieżówek. Jednocześnie mimo tego, że nic jej w gruncie rzeczy nie brakuje to… nie udało jej się mnie zaczarować.
Kańtoch doskonale radzi sobie z budowaniem klimatu. To udowodniła mi przez swoje inne książki. Nic więc dziwnego, że i w tym przypadku dostajemy dobry ogólny nastrój powieści, połączony z ciekawym settingiem. Okres powojenny dla współczesnej młodzieży jest odległym i tajemniczym czasem, dlatego osadzenie w nim dość mrocznej historii to jak najbardziej świetny pomysł. Wrzucenie do tego świata aniołów z kolei dodaje całości po prostu magii.
„Tajemnica diabelskiego kręgu” nie jest książką skomplikowaną fabularnie, ale ma wystarczająco ciekawych rozwiązań, aby nawet bardziej „zaawansowany” czytelnik nie męczył się w trakcie lektury. Nie powiem, spodziewałam się takiego rozwiązania (może to trochę przez dukajowy „Lód”) i właściwie niewiele tu było dla mnie zaskoczeń, ale w końcu powieść dla młodzieży raczej nie ma być tą najbardziej nowatorską. A że Kańtoch i tak dobrze buduje świat przedstawiony, poprawnie prowadzi całą zagadkę i dobrze trzyma czytelnika w niepewności to nastoletni czytelnik nie powinien na to narzekać.
Mój osobisty problem z tą powieścią wziął się chyba właśnie z powodu jej młodzieżowej bazy. Nina jest dobrze wykreowaną bohaterką i zachowuje się jak na 13-latkę przystało, czyli… bywa irytująca. Dodajmy do tego fakt, że wokół roi się od dzieciaków, a spora część książki mocno bazuje na ich dialogach. Przez to przynajmniej mi powieść wydawała się trochę przegadana, a skoro i tak wiedziałam, do czego to zmierza to musiałam się zmuszać, aby nie zmieniać stron bez czytania treści. Jednak o ile jest to wadą dla mnie, o tyle nie będzie to wadą dla osoby, która jest przecież targetem tej powieści.
Gdy myślę o „Tajemnicy diabelskiego kręgu” na myśl przychodzą mi dwa inne tytuły dla młodzieży. Pierwszym jest „Trylogia mgły” Zafona. Choć jego styl diametralnie różni się od tego, jak pisze Kańtoch, to obydwie te książki mają w sobie trochę horrorowego klimatu. W inny sposób owszem, ale jednak. Właściwie gdybym miała zakwalifikować tę powieść gatunkowo to powiedziałabym, że stoi ona gdzieś między grozą a urban/rural fantasy.
Drugą powieścią jest… „Banda szalonych obozowiczów” Marii Krasowskiej. Właściwie te książki mają bardzo podobną strukturę. I tu, i tu pojawiają się wyjątkowe dzieci. W obydwu przypadkach akcja ma miejsce w wakacje, w trakcie czegoś na kształt „obozu”. U Krasowskiej też było trochę dziecięcych rozmów, które nieszczególnie mnie interesowały. Ba, nawet w przypadku pierwszych stron rozdziałów jest przyjęta ta sama zasada (tj. coś w stylu: rozdział 4, w którym bohaterka odkrywa, że prawda nie była prawdą). Z tą różnicą, że Kańtoch po prostu wszystko robi lepiej. Postacie są ciekawsze i bardziej wiarygodne, mniej jest tu błędów logicznych, styl autorki jest na znacznie wyższym poziomie. Dlatego jeśli komuś podobała się książka Krasowskiej, albo szuka czegoś w tych klimatach (ale dobrego) to „Tajemnica diabelskiego kręgu” musi na jego półce się znaleźć.
Gdybym miała w tej chwili poszeregować książki Kańtoch to „Tajemnica diabelskiego kręgu” byłaby dla mnie na miejscu przedostatnim (to miejsce wciąż zajmuje „Diabeł na wieży”). Mimo tego lektura mnie w gruncie rzeczy nie nudziła i była przyjemna, a obiektywnie rzecz biorąc, to po prostu bardzo solidna i ciekawa konceptualnie powieść dla młodzieży.

Ta książka na pewno nie należy do moich ulubionych. Na początku akcja była całkiem ciekawa i przyjemnie się to czytało. Z rozdziału na rozdział jednak coraz bardziej mnie to nużyło. Akcja się przeciągała. Po pierwszej części, już nawet nie sięgnęłam po kolejne.

No bardziej dla dużo młodszych czytelników

No bardziej dla dużo młodszych czytelników

Na półkach: , , , ,

O to, że Anna Kańtoch pisać potrafi byłam spokojna, bo miałam już okazję wcześniej się o tym przekonać przy okazji lektury jej dwóch bardzo dobrych kryminałów. Jednak i tym razem - jak to zawsze u mnie bywa z młodzieżówkami - nie sięgałam po „Tajemnicę Diabelskiego Kręgu” bez obaw. Na szczęście i tym razem Kańtoch mnie nie zawiodła i jej powieść jest kompletnie pozbawiona wszystkiego tego, co w literaturze YA tak bardzo mi przeszkadza. Zamiast infantylnych bohaterów mamy młodzież dojrzalszą i rezolutniejszą od niejednego dorosłego, dialogi są nad wyraz błyskotliwe i pełne ciętych ripost, a problemów z jakimi borykają się nastoletni bohaterowie w żadnym wypadku nie można nazwać dziecinnymi i niepoważnymi.
W ogóle trudno mi rozpatrywać „Tajemnicę Diabelskiego Kręgu” jako młodzieżówkę, bo szczerze powiedziawszy z tym gatunkiem powieść łączy jedynie wiek bohaterów. Kańtoch bowiem napisała rasowy horror, który momentami potrafi nieźle przerazić i dorosłego czytelnika. Dodatkowo pomimo nagromadzenia często wykorzystywanych przez autorów grozy elementów - małe miasteczko, ponury opuszczony klasztor, w którym zbiera się niewielka grupa osób, niewytłumaczalne zjawiska - to jest to nadzwyczaj oryginalna historia. Autorka zgrabnie wystrzega się sztampowości i swoją historią zaskakuje czytelnika na każdym kroku. Wprawdzie największy twist częściowo udało mi się przewidzieć, ale ilu innych rozwiązań i poczynań postaci zupełnie się niespodziewalam!
Niesamowicie wciągająca była to historia, strony przewracały się same i tylko przy końcówce zaczęłam się lekko nudzić i trochę musiałam się zmuszać do czytania. Ale tu muszę uprzedzić, że ja w ogóle ostatnio mam problem z grubymi książkami i w 9 na 10 przypadków finałowe rozdziały czyta mi się dużo gorzej i praktycznie je wymęczam na siłę. W przypadku „Tajemnicy” odniosłam wrażenie, że końcówka była zbyt rozwlekła i przegadana, na siłę rozciągnięta i dużo lepiej wypadłaby gdyby skrócić ją o połowę.
Nieciekawe zakończenie trochę zatarło wcześniejsze bardzo dobre wrażenie z lektury i odrobinę wpłynęło negatywnie na mój całościowy odbiór książki, ale i tak jestem jak najbardziej zadowolona z czasu spędzonego z kolejną książka Kańtoch i bardzo możliwe, że kiedyś sięgnę po kolejne tomy tej trylogii.

Wciągająca.
Chociaż nie porwała mnie od pierwszych stron, to z rozdziału na rozdział zaczynała się rozkręcać, a ja coraz bardziej nie mogłam się od niej oderwać. Znowu jednak sięgnęłam po literaturę, którą wydaje mi się, że polubiłabym jeszcze bardziej, gdybym była w wieku bohaterów, te 13-15 lat, a nie 20, mimo to i tak mi się spodobała.
"Tajemnica diabelskiego kręgu" to połączenie fantastyki z historią i tajemnicą, coś a'la kryminał dla dzieci, ale również wszystko to co lubię. Nie było przesadnie fantastycznie ani słodko, wszystko na poziomie. Na prawdę polecam.

Wciągająca.
"Tajemnica diabelskiego kręgu" to...

Dawno nie zarwałam nocy dla książki, a to wiele mówi. Świetna książka zarówno dla dorosłych jak i młodzieży. Trzyma w napięciu, postacie są wielowymiarowe, akcja nie nudzi. Polecam!