Kobiety Maorysów

Kauri (tom 2)
literatura piękna
Anna Makowiecka-Siudut
rodzina porwanie przyszłość

Dobra książka, ale pierwszy tom dużo lepszy.

W 2 tomie poznajemy losy Violet oraz Matariki. Dwie młode kobiety, z różnych środowisk połączy jeden cel- prawo wyborcze dla kobiet. Ksiazka jest dość obszerna- liczy ponad 700 str, mamy szczegółowe opisy przyrody, kultury maorysow oraz życie codzienne w Nowej Zelandii. Książkę czyta się szybko i przyjemnie, polecam na nudne wieczory.

Ciąg dalszy losów bohaterów “Złota Maorysów” zaoferował mi dokładnie tyle samo przyjemności, co i zdziwienia połączonego z koniecznością lekkiego mrużenia oczu w co poniektórych fragmentach. Z jednej strony bowiem Sarah Lark opowiada o Nowej Zelandii tak, że nie sposób się nie wkręcić w historię tego kraju, ale z drugiej przesadza, a nawet idzie na zbyt dużą łatwiznę.

Oto...

Sarah Lark ma talent, ale szkoda, że nieustannie się powtarza. To, co było świeże i porywające w Sadze Nowozelandzkiej, w Kauri stają się kalką. A to wielka strata.

"Kobiety Maorysów" w zasadzie są strasznie "rozwleczone", na zbyt wiele stron, na zbyt wiele szczegółów. Ważne wydarzenia historyczne, o których pojawienie się zadbała autorka, są wspierane przez fikcję,...

Druga część cyklu Kauri niestety nie jest już taka porywająca jak pierwsza. Autorka zdecydowanie poszła na ilość a nie jakość. Połowę książki zajmują opisy obyczajów i wierzeń Maorysów. Walka o prawa kobiet i ludności rdzennej do głosowania w Nowej Zelandii. Uważam, że książka objętościowo mniejsza zdecydowanie by zyskała. A tak strasznie się dłużyła i była nudna.

To już 4 z pozycji tej autorki i chyba najciężej mi szła - z przerwami. Najgorsza pierwsza połowa, potem już wciągająca.

Z pewnością autorka rzetelnie wykonała tę część pracy, która dotyczy przedstawienia tła historycznego oraz społecznego wydarzeń. Tak dobrze, że momentami miałam wrażenie, że mam w ręku "Germinala" Zoli. Niestety dzieje się to kosztem tempa akcji i powieść staje się momentami ciężka w odbiorze.

W drugim tomie sagi Kauri towarzyszymy głównie Matariki, córce Lizzie i Michaela, której biologicznym ojcem jest Kahu Heke oraz Violet, córce pijaka i hazardzisty, której losy splatają się z rodziną Kathleen i Petera. Jeśli myśleliśmy, że w poprzednim tomie Kathleen ma przechlapane, to w przypadku Violet sytuacja była dużo gorsza. Przyznam, że męczy mnie już powoli schemat...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Nie można odmówić autorce dbałości o szczegóły, rzetelnego odmalowania realiów tamtych lat i to jest niewątpliwie wartość tej powieści. Poza tym pierwsza połowa....wiała nudą. Byłam bliska odłożenia. Akcja rozkręciła się w drugiej połowie, dlatego powieść jest nierówna i nie można jej jednoznacznie określić jako byle jakiej i słabej w całości. Jest jednak zdecydowanie mniej...

Kolejne pokolenie, kolejne problemy, nowe postacie, trochę więcej polityki- ale wciąż ta sama egzotyka i ciekawe rozwiązywanie wątków- polecam gorąco:)

Dyskusje

• 2016
  • 2018
  • Chcę w prezencie
  • Z historią w tle
  • 2020
więcej mniej

Dodaj cytat z książki Kobiety Maorysów