Kobiety Maorysów

Okładka książki Kobiety Maorysów
Sarah Lark Wydawnictwo: Sonia Draga Cykl: Kauri (tom 2) literatura piękna
Data 1. wydania:
2011-02-14
Anna Makowiecka-Siudut
rodzina porwanie przyszłość

Minęło kilka lat od wydarzeń, które rozegrały się w poprzedniej części ,,Złocie Maorysów". Bohaterowie znaleźli swoje miejsce na ziemi, zapanował spokój i równowaga w ich życiu. Cóż.. jak widać tylko chwilowa bo na pierwszy plan wysuwa się kolejne pokolenie, które chce zasmakować życia w jego najbardziej dramatycznej, pierwotnej formie. Do dzieci Lizzie, Michaela, Kathleen...

Jak zawsze genialne i warte przeczytania. Polecam

Dobra książka, ale pierwszy tom dużo lepszy.

W 2 tomie poznajemy losy Violet oraz Matariki. Dwie młode kobiety, z różnych środowisk połączy jeden cel- prawo wyborcze dla kobiet. Ksiazka jest dość obszerna- liczy ponad 700 str, mamy szczegółowe opisy przyrody, kultury maorysow oraz życie codzienne w Nowej Zelandii. Książkę czyta się szybko i przyjemnie, polecam na nudne wieczory.

Ciąg dalszy losów bohaterów “Złota Maorysów” zaoferował mi dokładnie tyle samo przyjemności, co i zdziwienia połączonego z koniecznością lekkiego mrużenia oczu w co poniektórych fragmentach. Z jednej strony bowiem Sarah Lark opowiada o Nowej Zelandii tak, że nie sposób się nie wkręcić w historię tego kraju, ale z drugiej przesadza, a nawet idzie na zbyt dużą łatwiznę.

Oto...

Sarah Lark ma talent, ale szkoda, że nieustannie się powtarza. To, co było świeże i porywające w Sadze Nowozelandzkiej, w Kauri stają się kalką. A to wielka strata.

"Kobiety Maorysów" w zasadzie są strasznie "rozwleczone", na zbyt wiele stron, na zbyt wiele szczegółów. Ważne wydarzenia historyczne, o których pojawienie się zadbała autorka, są wspierane przez fikcję,...

Druga część cyklu Kauri niestety nie jest już taka porywająca jak pierwsza. Autorka zdecydowanie poszła na ilość a nie jakość. Połowę książki zajmują opisy obyczajów i wierzeń Maorysów. Walka o prawa kobiet i ludności rdzennej do głosowania w Nowej Zelandii. Uważam, że książka objętościowo mniejsza zdecydowanie by zyskała. A tak strasznie się dłużyła i była nudna.

To już 4 z pozycji tej autorki i chyba najciężej mi szła - z przerwami. Najgorsza pierwsza połowa, potem już wciągająca.

Z pewnością autorka rzetelnie wykonała tę część pracy, która dotyczy przedstawienia tła historycznego oraz społecznego wydarzeń. Tak dobrze, że momentami miałam wrażenie, że mam w ręku "Germinala" Zoli. Niestety dzieje się to kosztem tempa akcji i powieść staje się momentami ciężka w odbiorze.

W drugim tomie sagi Kauri towarzyszymy głównie Matariki, córce Lizzie i Michaela, której biologicznym ojcem jest Kahu Heke oraz Violet, córce pijaka i hazardzisty, której losy splatają się z rodziną Kathleen i Petera. Jeśli myśleliśmy, że w poprzednim tomie Kathleen ma przechlapane, to w przypadku Violet sytuacja była dużo gorsza. Przyznam, że męczy mnie już powoli schemat...

• 2016
  • 2018
  • Chcę w prezencie
  • 2022
  • Z historią w tle

Dodaj cytat z książki Kobiety Maorysów