Błyskawiczna wypłata

Okładka książki Błyskawiczna wypłata Ryszard Ćwirlej
Okładka książki Błyskawiczna wypłata
Ryszard Ćwirlej Wydawnictwo: Zysk i S-ka Cykl: Milicjanci z Poznania (tom 6) kryminał, sensacja, thriller
Milicjanci z Poznania (tom 6)
Zysk i S-ka
2014-11-10
2014-11-10
Inne

Może dlatego, że to pierwsze spotkanie z serią, ale nie wchłonęła mnie. Zabrakło mi rytmu i bohatera, któremu mogłabym kibicować. Wątek kryminalny jest dobrze wymyślony, ale fabuła nie była wciągająca.
Sceneria lat PRLu jest bardzo płytko potraktowana. Można wynieść wrażenie, że alkohol był podstawą diety, a Pewex codziennym marzeniem. Jest kilka trafnych opisów realiów, ale raczej jako dekoracje teatralne. Czasy były złożone jak każde inne, tu jest bardzo duże uproszczenie i jeżeli tło ma grać dużą rolę, to powinno być wnikliwiej przedstawione.
Elementy humorystyczne są, ale do Barei daleko.

Choć tą część uważam za słabszą niż poprzednie, niezmiennie Ćwirleja czytać lubię. Klimat PRLu i nieśpieszna akcja sprawiają, że milicjanci z Poznania są niewątpliwie miłą odmianą od większości współczesnych książek z tego gatunku.

Czytając Ćwirleja mozemy sobie odpuscic jakiekolwiek reportaże o życiu w PRL, gdyż pisarz ten tak genialnie portretuje tamte czasy, że jakakolwiek inna lektura staje się przez to zbyteczna. To samo też sprawia, że akcja się niemożebnie ślimaczy no ale... Myślę że koloryt obyczajowy "czasów słusznie minionych" wynagradza tę niedogodność.

Teoś Olkiewicz jest przeceniany. Można się popłakać że śmiechu.

Teoś Olkiewicz jest przeceniany. Można się popłakać że śmiechu.

Autor trzyma poziom. Wprowadza kolejnego bohatera, nowy wątek, jest ciekawie i jak zwykle wciągająco. Z całej serii czasem któraś pozycja wydaje mi się słabsza, ale ten tom mnie zaciekawił.

Kolejny świetny tom. Analiza choroby alkoholowej chrążego Teofila Olkiewicza coraz wnikliwsza.

Na początku ciężko się wciągnąć w ten styl ale później jak już się pozna bohaterów to styl poznawania fabuły przez bohaterów drugoplanowych wydaje się ciekawym pomysłem.

To moja czwarta książka z serii Ćwirleja i zdecydowanie najsłabsza.
Denerwują mnie luki w fabule, tak jakby ta powieść była pisana na raty. Może jest czepianiem się fakt, że "patyk" to tysiąc, Inżynier zranił Żurawia w lewą rękę (przełożył pukawkę do lewej, a w prawej trzymał wóde),ulica Dzierżyńskiego została zmieniona 2.06.1982 na 28 czerwca 1956 i Półwiejską (Deptak). I nikt w Poznaniu nie powie szlafrok tylko porannik.
Jestem poznaniakiem od urodzenia i fajnie się to czyta, autor zna perfekcyjnie topografię. Pamiętam za dzieciaka wszystkie te opisywane miejsca: bagietki na Wrocławskiej, obok mordownię zwaną "pijalnią piwa", sklepy ALFA, Okrąglak, Skalę, kawiarnię i frytki na Deptaku, murek na Łazarskim (obok straganów),gdzie można kupić dosłownie wszystko. Za dzieciaka mieszkałem na Wildzie niedaleko Teofila, babcia, na starym niedaleko Brodziaka, obecnie mieszkam na Ratajach, gdzie "Upiory spacerowały nad Wartą", znam Winogrady i Piątkowo z "Trzynastego dnia tygodnia", pracowałem w Ceglorzu obok ZNTK itd, itp.
Jednak rozdrażniła mnie sprawa Bolka, który nagle zniknął i nie wiadomo co się z nim stało (a to główny morderca milicjantów). Bo bandytów było czterech, co niezbyt jasno jest przedstawione: na czatach Bolek i kumpluś Teofila, duży Lordek kierujący Starem, no i Gawron kierujący Nyską.

Jestem mężem właścicielki konta, która mi go użyczyła do tej opinii. ;)

To moja czwarta książka z serii Ćwirleja i zdecydowanie najsłabsza.

Może to moja pierwsza książka tego Autora więc uważam ją za średnią. Narazie się nie zniechęcam.

„Błyskawiczna wypłata” to szósty tom „Milicjantów z Poznania” Ryszarda Ćwirleja. Akcja rozgrywa się w 1982 roku w Poznaniu i Pile. Rozpoczyna się z chwilą zrabowania 80 milionów z furgonetki przewożącej wypłatę do zakładów Cegielskiego. Śledztwo prowadzi dobrze znana czytelnikom trójka – Marcinkowski, Brodziak, Olkiewicz. Bardzo miłą niespodzianką jest wątek (znanego z poprzednich części – „Upiory spacerują nad Wartą”, „Mocne uderzenie”) Mariusza Blaszkowskiego, który w tym tomie jest jeszcze uczniem liceum, ale ma swój udział w śledztwie.

W tle mistrzostwa świata w piłce nożnej w Hiszpanii, którymi zaprzątają sobie głowę prawie wszyscy bohaterzy. Sporo humorystycznych wstawek dotyczących sportu i alkoholu. Scena z Olkiewiczem i Hitlerem nie do pobicia. Ten bohater w każdej części ma swoje pięć minut. Fabuła ciekawa, co jest w tej serii normą. Już się cieszę na kolejne spotkania z milicjantami z Poznania.

• Kryminał
  • Kryminały