Błyskawiczna wypłata

Okładka książki Błyskawiczna wypłata
Ryszard Ćwirlej Wydawnictwo: Muza Cykl: Milicjanci z Poznania (tom 6) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Milicjanci z Poznania (tom 6)
Muza
2017-11-15
2014-11-10
Inne

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Nie czytam tej serii we właściwej kolejności, tylko tak, jak wpadają mi w ręce kolejne tomy. Nie psuje mi to jednak zabawy, bardzo ciekawa pozycja z charakternymi postaciami. Cień PRL w takim wydaniu? Jak najbardziej na tak! ;-)

To moje pierwsze literackie spotkanie z Ćwirlejem, i podejrzewam że nie ostatnie. Nie jestem entuzjastą kryminałów, książkę dostałem w prezencie, i pozytywnie się zaskoczyłem. "Błyskawiczna wypłata" nie okazała się typowym przedstawicielem gatunku, a mnóstwo elementów humorystycznych cudownie ubarwiło akcję i treść. Ciekawy jest też język autora: poznańskie regionalizmy, swoboda i lekkość, z jaką formułuje dialogi, wulgaryzmy, ale nie przesadne, i zawsze użyte właściwie (nie ma bezsensownego rzucania mięsem). Konstrukcja intrygi jest wielowątkowa; że też Ćwirlej się nie pogubił pisząc książkę! Ogólne wrażenie bardzo dobre, a po dzisiejszym spotkaniu na żywo z autorem i otrzymaniu autografu w moim egzemplarzu "Błyskawicznej wypłaty" jeszcze lepsze!

Ćwirlej jak zwykle w swoim stylu, serwuje czytelnikowi ciekawą intrygę z bogatym wątkiem obyczajowym...
Nie zabrakło też dobrego ironicznego humorku, dobrze się słuchało tej historii, pan Ryszard jak zwykle nie zawiódł 😉
Polecam 👏

Polecam 👏

Na półkach: , , , ,

Powrót do PRL-owskiego kryminału Ćwirleja to wycieczka w przeszłość, rzecz cała dzieje się bowiem w czerwcu 1982 r., w środku stanu wojennego. Książka zaczyna się w dniu pierwszego meczu Polski na Mundialu, więc wszyscy spieszą się do domu, żeby zobaczyć ten futbolowy pojedynek.

Największą wartością książki są smaczki obyczajowe, którymi Ćwirlej wręcz się napawa. U jednego z obywateli na przykład milicja znajduje w czasie rewizji paszport, co jest ewenementem, bo wtedy paszporty były własnością ludowego państwa, które jedynie wypożyczało je obywatelom na czas wyjazdu za granicę. Co więcej, w rzeczonym paszporcie jest pieczątka zezwalająca na wyjazd do wszystkich krajów na świecie, kolejna rzadkość, bo typowe było pozwolenie jedynie na wyjazd do ZSRR i krajów demokracji ludowej. Albo to, że z klatek schodowych w blokach masowo kradziono żarówki – towar ówcześnie deficytowy, zresztą jaki towar w tamtych czasach nie był deficytowy? Albo, przykrywanie pokrowcami swoich skarbów stojących na ulicy: syrenek lub małych fiatów. I jeszcze hierarchia znajomości: najbardziej cenione były u rzeźnika, w Polmozbycie i w sklepie meblowym. Uwielbiam te smaczki, to taki sentymentalny powrót do przeszłości, ech łza się w oku kręci...

A jeśli chodzi o sprawę kryminalną to mamy napad na konwój wiozący pieniądze, w którym ginie dwóch milicjantów, ale ów wątek jakby marginesowy jest, mało ważny; to słabość książki.

Ma książka parę innych słabości, otwiera na przykład autor zbyt wiele wątków, czego tam nie ma: tajemnicze samobójstwo esbeka, fałszywe dolary, konkurencja na rynku poznańskich cinkciarzy, przygody licealisty z Piły, itd. Poza tym rzucają się w oczy miałkości fabuły: oto po rabunku pieniędzy i morderstwie milicjantów oficerowie prowadzący dochodzenie, zamiast harować w śledztwie i ustalać tożsamość sprawców (policja na całym świecie tak szaleje, gdy zabija się ich kolegów), siedzą sobie spokojnie i spekulują, że zabójcy będą chcieli wymienić zrabowane złotówki na dolary, więc trzeba mieć swojego człowieka wśród cinkciarzy, wolne żarty... I jeszcze, poznańscy cinkciarze rywalizujący o wpływy bez szemrania zabijają niewinnego człowieka, no nie, ci ludzie byli inteligentni i nie parali się mokrą robotą... W sumie to taki trochę pan Samochodzik dla dorosłych: sporo się dzieje, ale wielkiego sensu to nie ma.

Poza tym kreśli Ćwirlej pozytywny obraz naszej milicji, co to w sumie uczciwa i dzielna jest, goni bandytów, a ze sprawami politycznymi nie ma w ogóle do czynienia. No, czasami zdarza się stróżom prawa skatować cinkciarza, ale to w zasadzie wyjątki. Tutaj szanowny autor zdaje się podążać tropem kryminałów PRL-owskich, gdzie gliniarzy portretowano jako aniołów, w rzeczywistości wcale tak różowo nie było.

Słuchałem audiobooka w dobrej interpretacji Leszka Filipowicza – fajnie interpretuje gwarę poznańską. Niemniej z powodu dłużyzn fabuły – kolejna słabość książki – przerzuciłem się w pewnym momencie na ebooka.

Kolejny tom cyklu o milicjantach z Poznania, oddający może w trochę zbyt przejaskrawiony sposób PRL - owską rzeczywistość schyłkowego okresu budowania socjalizmu w naszym kraju.. Dla osób, które choć z dzieciństwa pamiętają tamte dni, lektura książki jest dobrą okazją na sentymentalną podróż w czasie. Poza tym ciekawa fabuła, nie pozwoli nudzić się miłośnikom kryminałów retro. Warto przeczytać.

"-Milicja Obywatelska.Właśnie interweniujemy,bo pani syn na całą ulicę krzyczy brzydkie wyrazy.
-Co, brzydkie wyrazy,jakie brzydkie?
-Brzydkie,że nie ma co ich powtarzać-potwierdził Teofil, puszczając ucho smarkacza.
-Karolek do domu!.Zaraz taki wpierdol dostaniesz, że ci się odechce przeklinać!."

No i kolejny raz mój ulubiony Teofil Olkiewicz w akcji;).
PRL z przymrużeniem oka,
PRL według Pana Ćwirleja ponownie dał radę i nie zawiódł moich oczekiwań.
Jak dobrze że jeszcze trochę perypetii "dzielnych"milicjantów przede mną.
Polecam serdecznie.

-Co, brzydkie wyrazy,jakie brzydkie?

No i kolejny raz mój ulubiony Teofil Olkiewicz w akcji;).
PRL z...

Moim zdaniem jedna z najlepszych części o milicjantach z Poznania . Jednak tych , którzy jeszcze nie czytali żadnej książki cyklu , muszę uprzedzić , że pan Ćwirlej tworzy "kryminały z myszką" . Jest to coś pośredniego między "Kapitanem Żbikiem" , "Psami" , a porucznikiem Borewiczem , a wszystko okraszone gwarą poznańską i sporą dozą humoru . Akcja powieści rozgrywa się w 1982 roku w czasie trwania stanu wojennego (grudzień '81 do lipca '83) , ale nie to jest głównym wątkiem fabuły , tylko napad na furgonetkę z pieniędzmi i dochodzenie prowadzone przez głównych bohaterów .
Ja wysłuchałem powieść w wersji audio i uważam , że jest ona znacznie lepsza , dzięki interpretacji Leszka Filipowicza . Chapeau bas panie Leszku .
Polecam i życzę dobrej zabawy .

Recenzja z bloga https://blurppp.com/blog/ryszard-cwirlej-blyskawiczna-wyplata-audiobook/
--------------
Komizm sytuacyjny, doskonale narysowane postacie, bardzo szybka akcja, doskonale odmalowane realia wczesnych lat osiemdziesiątych dwudziestego wielu w Polsce. To tylko kilka z niezaprzeczalnych atutów jakie ma „Błyskawiczna wypłata”, trzeci i jak do tej pory ostatni z obecnie zaadaptowanych na potrzeby audiobooka tomów bestselerowego cyklu „Milicjanci z Poznania” autorstwa Ryszarda Ćwirleja. No i jeszcze jest absolutnie doskonała interpretacja jakiej dokonał z tym rewelacyjnym tekstem Leszek Filipowicz.
Dlatego kiedy kończyłem słuchać zrobiło mi się smutno. Świadomość, że nie będę mógł wgrać w telefon kolejnego tomu śledztw Freda Marcinkiewicza, Mirka Brodziaka i oczywiście Teosia Olkiewicza popsuła mi humor. Tym bardziej, że „Błyskawiczna wypłata” to zdecydowanie najlepsza z części.
Punktem wyjścia dla fabuły jest tu napad na furgonetkę przewożąca wypłatę dla zakładów Cegielskiego. Łupem złodziei pada kwota niewyobrażalna i wynosząca równowartość 250 tysięcy dolarów. Podczas skoku ginie dwoje milicjantów a trzeci jest poważnie ranny. Jak by tego było mało w Poznaniu trwa bardzo poważny konflikt, wręcz wojna pomiędzy grupami cinkciarzy. Ponadto w Poznaniu i w Pile dochodzi do dziwnych morderstw osób powiązanych z SB. Czy cokolwiek łączy te sprawy?
Jak zwykle nawet tak doskonała, logiczna i pełna niespodziewanych zwrotów akcji fabuła jest tu tylko jedną z warstw opowieści. Najważniejsza, ale nie jedyną. Równie ważne jest to jak tę opowieść skonstruowano. Jak dynamiczne sceny akcji przemieszano tu z pełnymi komizmu dialogami. Jak w krzywym zwierciadle przedstawiono przaśną peerelowską rzeczywistość. Choćby to jak Ćwirlej odmalował przejazd pociągiem w towarzystwie rezerwistów jest już wystarczającym powodem by uznać, że „Błyskawiczna wypłata” zasługuje na waszą uwagę.
Warto jeszcze dodać, że akcja rozgrywa się w czasie mistrzostw świata w piłce nożnej Espana 82. I to Ćwirlej z reporterską wręcz precyzją pokazał klimat kibicowania w tamtych meczach. Sam je doskonale pamiętam i ten obraz społecznego podniecenia bardzo pokrywa się z moimi wspomnieniami.
„Błyskawiczna wypłata” doskonale się wpasowuje w stylistykę całego cyklu i z pewnością nie zawiedzie tych którym się ona podoba. Podobnie jak nie zawiódł Leszek Filipowicz. Po raz kolejny zrobił co do niego należał. I zrobił to tak sugestywnie, że już zawsze dla Teofil będzie mówił jego głosem. I nawet wtedy, gdy dzieje się to za sprawą mojego lektora wewnętrznego.
Na koniec apel do wydawcy, by w miarę szybko zaadaptować do formy audiobooka pozostałe tomy serii. I mam nadzieję, że ktoś tego apelu posłucha i to nim resztę cyklu przeczytam. I pozostaję z taka nadzieją.
No i na koniec znaczek i rekomendacja, bo „Błyskawiczna wypłata” na znaczek POLECAM jak najbardziej zasługuje.

--------------

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Wg mnie ta część cyklu jest nieco słabsza niż poprzednie. Autor wciąż trzyma poziom z poprzednich tomów. Można dobrze poznać realia czasów PRLu jak i poznańskie klimaty. Bohaterowi są barwni i zabawni a wątki wszystkie zgrabnie się ze sobą przeplatają w jedną spójną całość. Czegoś w fabule mi jednak zabrakło by dać ocenę wyższą niż 6/10.

Genialny kryminał w klimatach PRL-u.

Genialny kryminał w klimatach PRL-u.