Polaroidy z zagłady

Okładka książki Polaroidy z zagłady
Paweł Paliński Wydawnictwo: Powergraph Seria: Kontrapunkty fantasy, science fiction
270 str. 4 godz. 30 min.
Kategoria:
fantasy, science fiction
Seria:
Kontrapunkty
Wydawnictwo:
Powergraph
Data wydania:
2014-09-04
Data 1. wyd. pol.:
2014-09-04
Liczba stron:
270
Czas czytania
4 godz. 30 min.
Język:
polski
ISBN:
9788364384264
Średnia ocen

                6,1 6,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Kamerdyner Marek Klat, Paweł Paliński, Mirosław Piepka, Michał Pruski
Ocena 7,2
Kamerdyner Marek Klat, Paweł P...
Okładka książki Eksplozje Igor Brejdygant, A.J. Gabryel, Tomasz Jastrun, Jacek Melchior, Daniel Odija, Paweł Paliński, Ahsan Ridha Hassan, Alek Rogoziński, Janusz Leon Wiśniewski
Ocena 6,6
Eksplozje Igor Brejdygant, A....
Okładka książki Nowa Fantastyka 395 (8/2015) Jake Kerr, Ken Liu, Marcin Luściński, Paweł Paliński, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Robert Shearman, Marcin Staszak, Michael Swanwick
Ocena 6,8
Nowa Fantastyk... Jake Kerr, Ken Liu,...
Okładka książki Szortal na wynos - wydanie specjalne - Zima 2014 Wołodymyr Arieniew, Bartłomiej Balcerzak, Krzysztof Baranowski, Sylwia Błach, Aleksandra Brożek, Michał Cetnarowski, Rafał Cywicki, Tomasz Czarny, Krzysztof T. Dąbrowski, Rafał Dębski, Marek Dryjer, Tomasz Duszyński, Bartłomiej Dzik, Piotr Gociek, Anna Gołębiowska, Mark Gorton, Agnieszka Hałas, Jacek Inglot, Grzegorz Janusz, Konrad Jaskólski, Darynda Jones, Dawid Kain, Anna Klejzerowicz, Aleksander Kowarz, Małgorzata Lewandowska, Joanna Maciejewska, Krzysztof Maciejewski, Jan Maszczyszyn, Karol Mitka, Paweł Paliński, Romuald Pawlak, Jacek M. Rostocki, Robert Rusik, Marcin Rusnak, Rafał Sala, Andrzej W. Sawicki, Tomasz Semik, Duncan Shields, Tomasz Siwiec, Kamil Śmiałkowski, Konrad Staszewski, Redakcja Szortal.com, Istvan Vizvary, Caesar Voghan, Marcin Wełnicki, Marek Żelkowski, Andrzej Zimniak, Wiktor Żwikiewicz, autor nieznany
Ocena 7,0
Szortal na wyn... Wołodymyr Arieniew,...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,1 / 10
102 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
140
113

Na półkach:

Do zombiaków, jak ogólnie klimatów postapo już pewnie zauważyliście mam wielką sympatię, więc gdy przeczytałem o Polaroidach z zagłady siłą rzeczy książką się zainteresowałem. I nie żałuje, bo chociaż zombiaków jest tu mało, to jednak sama książką w gatunku postapokaliptycznym jest bardzo interesująca i do ostatnich stron czytałem ją z maksymalnym zainteresowaniem.

Świat uległ zagładzie. Pewnego dnia coś dopadło ludzi. Zasnęli i choć się nie przebudzili, ich ciała nie przyjęły tego do wiadomości. Autor nazwał ich Biernymi. Obok biernych wszędzie szwendają się zdziczałe psy. Ale jest ktoś kto nie zasnął, kto nie stał się biernym. Teresa Szulc, lat 64, której zmagania z okrutną rzeczywistością przyjdzie nam śledzić, jako czytelnikom.

Przygotuj się. Nadchodzące dni wkrótce będą wyglądały tak samo. Czasami tylko znienacka spadnie deszcz, czasami zaświeci słońce; drzewa zrzucą liście, zobaczysz dawno niewidziane ptaki. Te obrazki będą wydawały się coraz bardziej do siebie podobne – potem zrozumiesz – nastaje wciąż tylko jeden i ten sam dzień, a ty zaledwie przyglądasz się wielu jego twarzom.

64 letnia kobieta, to nie jest typowy ‘bohater’ postapokalipsy, który potrafi sobie radzić z bronią, wcześniej był żołnierzem czy policjantem, albo innego typu twardzielem jak na przykład postaci z The Walking Dead, nie posiada też opancerzonego samochodu, broni i innych gażdżetów jak bohaterowie Przeglądu Końca Świata i co jeszcze mocniej ją odróżnia to wiek, który rządzi się swoimi prawami i ograniczeniami. A mimo tego jest to bardzo interesująca i barwna postać i co istotne tak bardzo normalna, że nie trudno postawić się w jej położeniu i się z nią nie identyfikować.

Zabarykadowana w mieszkaniu zmaga się ze swoją bezndzieją, czasami tylko wychodząc przed dom, by zdobyć pożywienie z ogródka czy wodę w postaci deszczówki. Niczym bohaterowie Drogi McCartheygo zmaga się z narastającymi problemami, problemami z żywnością, z ogrzaniem się, zaspkojeniem pragnienia i chorobami. Czasami miałem wrażenie, że to studium totalnej beznadziei zbliża się to Beckett’owskiego Watta, gdzie można doświadczać każdej chwili z jej ciężarem, podobnie było w Drodze McCarthy’ego, do którego styl Palińskiego wydaje się zbliżać zarazem zachowując swój niepowtarzalny czasami metafizyczny klimat. Oprócz bowiem wszystkich problemów związanych z materialnością, Teresa Szulc przeżywa różne stadia psychiczne pod wpływem doświadczenia bycia samą w opanowanym przez Biernych i wygłodniałe hordy psów miasteczku. Myśli o śmierci, myśli o samobójstwie. Lecz to, co jest najistotniejsze, to totalne doświadczenie samotności, które w jakimś stopniu stanowi fundament książki.

Dobrze by było zamknąć oczy, policzyć do trzech i wylądować w samym środku jakiegoś naprawdę przesłodzonego hollywoodzkiego happy endu. Dobrze by było.

Ale Polaroidy z zagłady to także akcja. Nie jest to rozprawka filozoficzna, lecz pełnokrwista postapokaliptyczna opowieść, w której bohaterce przyjdzie się zmierzyć nie tylko ze swoją psychiką, ale i z realnym zagrożeniem.

Książka napisana świetnie. Styl autora, to naprawdę wysoki poziom i spokojnie może być porównywany do najlepiej ocenianych książek zagranicznych. Czytało mi się to tak dobrze, że nawet nie wiem kiedy książkę skończyłem.

Polaroidy z zagłady Pawła Palińskiego to postapo na najwyższym poziomie. Napisana świetnym językiem, czasami zahaczającym o poetyckość, wypełniona pełnymi realizmu scenami i wiarygodną bohaterką oraz ciekawym podejściem do zombiaków. Ale to też studium samotności i walki z beznadziejnością, która może okazać się źródłem nadziei. Świetna książka! Polecam

https://ksiazkizklimatem.wordpress.com/2014/10/01/pawel-palinski-polaroidy-zaglady/#more-586

Do zombiaków, jak ogólnie klimatów postapo już pewnie zauważyliście mam wielką sympatię, więc gdy przeczytałem o Polaroidach z zagłady siłą rzeczy książką się zainteresowałem. I nie żałuje, bo chociaż zombiaków jest tu mało, to jednak sama książką w gatunku postapokaliptycznym jest bardzo interesująca i do ostatnich stron czytałem ją z maksymalnym zainteresowaniem.

Świat...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    177
  • Przeczytane
    118
  • Posiadam
    51
  • Fantastyka
    8
  • Ulubione
    3
  • 2021
    3
  • Ebooki
    3
  • 2016
    2
  • Chcę w prezencie
    2
  • 2017
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Polaroidy z zagłady


Podobne książki

Przeczytaj także