Nowa Fantastyka 395 (8/2015)

Okładka książki Nowa Fantastyka 395 (8/2015)
Jake KerrKen Liu Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Nowa Fantastyka czasopisma
czasopisma
Nowa Fantastyka
Prószyński i S-ka
2015-07-20
2015-07-20
0867132X
fantastyka fantasy science fiction

Okładka książki Kamerdyner Marek Klat, Paweł Paliński, Mirosław Piepka, Michał Pruski
Ocena 7,2
Kamerdyner Marek Klat, Paweł P...
Okładka książki Eksplozje Igor Brejdygant, A.J. Gabryel, Tomasz Jastrun, Jacek Melchior, Daniel Odija, Paweł Paliński, Ahsan Ridha Hassan, Alek Rogoziński, Janusz Leon Wiśniewski
Ocena 6,6
Eksplozje Igor Brejdygant, A....
Okładka książki Szortal na wynos - wydanie specjalne - Zima 2014 Władimir Arieniew, Bartłomiej Balcerzak, Krzysztof Baranowski, Aleksandra Brożek, Sylwia Błach, Michał Cetnarowski, Rafał Cywicki, Tomasz Czarny, Marek Dryjer, Tomasz Duszyński, Bartłomiej Dzik, Krzysztof T. Dąbrowski, Rafał Dębski, Piotr Gociek, Mark Gorton, Anna Gołębiowska, Agnieszka Hałas, Jacek Inglot, Grzegorz Janusz, Konrad Jaskólski, Darynda Jones, Dawid Kain, Anna Klejzerowicz, Aleksander Kowarz, Małgorzata Lewandowska, Joanna Maciejewska, Krzysztof Maciejewski, Jan Maszczyszyn, Karol Mitka, Paweł Paliński, Romuald Pawlak, Jacek M. Rostocki, Robert Rusik, Marcin Rusnak, Rafał Sala, Andrzej W. Sawicki, Tomasz Semik, Duncan Shields, Tomasz Siwiec, Konrad Staszewski, Redakcja Szortal.com, Istvan Vizvary, Caesar Voghan, Marcin Wełnicki, Andrzej Zimniak, autor nieznany, Kamil Śmiałkowski, Marek Żelkowski, Wiktor Żwikiewicz
Ocena 9,0
Szortal na wyn... Władimir Arieniew,&...
Okładka książki Nowa Fantastyka 387 (12/2014) Bartosz Działoszyński, Alan Gratz, Gwyneth Jones, Paweł Paliński, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Piotr Rogoża
Ocena 5,8
Nowa Fantastyk... Bartosz Działoszyńs...

Okładka książki Nowa Fantastyka 394 (7/2015) Bartek Biedrzycki, Janusz Cyran, Nancy Kress, Redakcja miesięcznika Fantastyka
Ocena 5,9
Nowa Fantastyk... Bartek Biedrzycki, ...
Okładka książki Nowa Fantastyka 393 (6/2015) Paolo Bacigalupi, Jeff Carlson, Ursula K. Le Guin, Piotr Patykiewicz, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Dominik Sokołowski, Jacek Łosak
Ocena 6,6
Nowa Fantastyk... Paolo Bacigalupi, J...
Okładka książki Nowa Fantastyka 397 (10/2015) Jeff Carlson, Ted Chiang, Piotr Nesterowicz, Michał Protasiuk, Zhang Ran, Redakcja miesięcznika Fantastyka
Ocena 6,7
Nowa Fantastyk... Jeff Carlson, Ted C...
Okładka książki Nowa Fantastyka 396 (9/2015) Michael Andre-Driussi, Aleksandra Buczek-Stachowska, Paweł Deptuch, Alaya Dawn Johnson, Kazimierz Kyrcz jr, Marcin Podlewski, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Yasutaka Tsutsui
Ocena 6,2
Nowa Fantastyk... Michael Andre-Drius...

Krypty NeoAzji - Marcin Staszak
Przekombinowane. Autor skupił się na budowie świata, fabuła leży i kwiczy. Poza tym warsztat do poprawki.
5/10

Bóg Miasta - Paweł Paliński
Chybione odniesienie do mitologii chrześcijańskiej, poza tym w porządku acz znów opowiadanie które w sumie czytałem już kilka razy a sama fabuła jakoś nie porywa. Szybko zapomnę.
5,5/10

Ogród walk - Marcin Luściński
Przeciętniak. Ortografy walą po oczach.
4,5/10

Fragmenty biografii Juliana Prince'a - Jake Kerr
Oryginalna forma, pomysł niegłupi, na minus nadmierny schematyzm koncepcji.
6,5/10

Białe konopne rękawy - Ken Liu
Rzetelne ale ten posthumanizm już chyba zaczyna mnie męczyć, coraz mniej w tym oryginalności. Nie wzruszyło.
6/10

Wędrówka Ziemi - Michael Swanwick
Dobrze się zaczyna i marnie kończy. Jest jakiś pomysł ale mocno niedopracowany. Robota na chybcika, pod tezę.
6/10

Jason Zerrillo to straszny kutas - Robert Shearman
Fajna demitologizacja, zabawa intelektualna. Sympatyczne.
7/10

Bóg Miasta - Paweł Paliński
5,5/10

Ogród walk -...

Bardzo fajny numer, dużo dobrych opowiadań:

"KRYPTY NEOAZJI" Marcin Staszak - Ciekawe postcyberpukowe, transhumanistyczne opowiadanie, mocno inspirowane Dukajem. Świat jest barokowo bogaty w futurystyczne gadżety, a jego motorem napędowym jest wyścig po drabinie bytu ku wspomaganej technologicznie doskonałości. Na szczęście oprócz zamaszystego i barwnego opisu świata autor nie zapomniał też o fabule. Prostej ale skrojonej na miarę.

"BÓG MIASTA" Paweł Paliński - Rewelacja! To jeden z tych tekstów, gdzie już po pierwszych zdaniach wiemy, że długo będziemy pamiętać tę historię. Historię Boga Krzysztofa który w 44 roku żył w Warszawie z psem Diabłem. W tle wojna i zbliżające się powstanie. Paliński bawi się konwencją, pisze trochę przypowieść, trochę realizm magiczny, dzięki czemu udaje mu się dotknąć grozy i smutku tamtych czasów.

"OGRÓD WALKI" Marcin Luściński - Króciak który bardzo miło kojarzy się ze wczesnymi opowiadaniami Philipa K. Dicka. Prawdziwa krwawa arena w mikro, owadziej skali. Fajny klimat i fajna fraza. Ciekawe jak autor będzie sobie radził w dłuższej formie.

"FRAGMENTY BIOGRAFII JULIANA PRINCE'A" Jake Kerr - Postapokalipsa opisana z poziomu osobowej notki z Wikipedii. Świetny pomysł, doskonała realizacja i śwież podejście. Bardzo mi się podobał pomysł odwróconej afrykańskiej migracji.

"BIAŁE KONOPNE RĘKAWY" Ken Liu - I znów mierzenie się z transhumanizmem. Tym razem w kontekście mierzenia się z potrzebą ostateczności. Czytało się dobrze, ale w sumie nic nowego w temacie.

"WĘDRÓWKA ZIEMI" Michael Swanwick - Klasyczny motyw inwazji, tym razie w roli głównej obcy w postaci gigantycznych dżdżownic. Tekst strasznie odjechany, surrealistyczny i niestety męczący. Najsłabszy tekst w tym numerze.

"JASON ZERILLO TO STRASZNY KUTAS" Robert Shearman - A co jeśli Jezus spotkałby na swojej drodze mima? Zabawne opowiadanie, które po lekturze wydaje się przede wszystkim bardzo przewrotne.

Bardzo fajny numer, dużo dobrych opowiadań:

PROZA POLSKA

KRYPTY NEOAZJI. Marcin Staszak - wizja, jak to napisał MC w komentarzu, rzeczywiście dukajowa. Ba, nawet w stylu jest to trochę "wczesnodukajowskie" - chropawe i z dziwnym tempem rozwoju wydarzeń. Całkiem niezłe.

BÓG MIASTA. Paweł Paliński - o Warszawie w miesiącach poprzedzających powstanie roku 1944; jest symbolicznie, metaforycznie, alegorycznie, onirycznie i dużo innych -ycznie. Dobry tekst.

OGRÓD WALKI. Marcin Luściński - jak to z shortami bywa: hit or miss. Mnie ominęło. Coś gdzieś chyba raczej nie załapałem, w czym rzecz.

PROZA ZAGRANICZNA

FRAGMENTY BIOGRAFII JULIANA PRINCE'A. Jake Kerr - forma wikipediowa, treść ponadwikipedioprzeciętna, dobrze się czyta i zostaje na dłużej.

BIAŁE KONOPNE RĘKAWY. Ken Liu - transhumanizm, śmierć jako stymulant emocji w świecie, który wyzbył się śmierci. Niby nic nowego, ale napisane bardzo sprawnie - i cieszy.

WĘDRÓWKA ZIEMI. Michael Swanwick - tekst trochę retro-SF, z podziałem na część pierwszą i niezłą (sekcja), i drugą nawet lepszą (halucynacje i "inwazja").

JASON ZERILLO TO STRASZNY KUTAS. Robert Shearman - hmm. Podobne odczucia, jak przy Ogrodzie walki. Trzeba będzie pogłówkować.

PROZA POLSKA

Dodaj cytat z książki Nowa Fantastyka 395 (8/2015)