W słusznej sprawie

- Kategoria:
- literatura piękna
- Cykl:
- W słusznej sprawie (tom 1)
- Seria:
- Kobiety to czytają!
- Tytuł oryginału:
- Necessary Lies
- Wydawnictwo:
- Prószyński i S-ka
- Data wydania:
- 2014-04-10
- Data 1. wyd. pol.:
- 2014-04-10
- Data 1. wydania:
- 2013-09-03
- Liczba stron:
- 456
- Czas czytania
- 7 godz. 36 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788378397496
- Tłumacz:
- Anna Bańkowska
- Tagi:
- Anna Bańkowska literatura obyczajowa ciąża sterylizacja eugenika
Jane jest wykształconą, pełną zapału opiekunką społeczną, która właśnie podjęła swoją pierwszą pracę. Ivy, jej podopieczna, razem z babką i starszą siostrą żyją w skrajnej biedzie. Fatalna sytuacja materialna tej rodziny sprawia, że Jane, zgodnie z obowiązującymi w Karolinie Północnej przepisami, ma doprowadzić do sterylizacji Ivy. Sytuacja się komplikuje, gdy dziewczyna zachodzi w ciążę…
Czy uda jej się zachować przy sobie córeczkę i uchronić ją przed adopcją?
Czy komukolwiek wolno ingerować w życie i przyszłość kobiety, nawet niepełnoletniej, jeśli z całego serca pragnie zostać matką? Co dzieje się w sytuacji, gdy problemy finansowe, rasa lub choroba dają „lepszym” prawo do ubezwłasnowolnienia „gorszej” jednostki? Jak dokonać słusznego wyboru między obowiązkiem a własnym sumieniem?
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Oficjalne recenzje
Pani Chamberlain we wspaniałej formie!
Muszę przyznać, że o eugenice do tej pory nie wiedziałam zbyt wiele. Oczywiście, główna idea była mi znana, choć od tej zdecydowanie złej strony, związanej z nazistowskimi planami tworzenia „czystej” rasy – na świat miały przychodzić dzieci tylko o pożądanych przez władze cechach. Jednak pojęcie to istnieje zarówno w teorii, jak i w praktyce znacznie dłużej niż od czasów panowania Hitlera i oznacza, jak podaje internetowy słownik języka polskiego PWN, system poglądów zakładający możliwość doskonalenia cech dziedzicznych człowieka.
Teoretyczny wydźwięk tego pojęcia wydaje się bardzo pozytywny, jednak człowiek potrafi zepsuć wszystko, co z założenia miało być dobre... W dążeniu do stworzenia wolnej od wad istoty ludzkiej człowiek był (i chyba tak naprawdę nadal jest) w stanie posunąć się bardzo daleko, cały czas podpierając się szczytną ideą. W dawnych czasach liczne programy eugeniczne pozwalały na m. in. segregację rasową, ludobójstwo czy przymusową sterylizację. Temu ostatniemu tematowi miałam okazję przyjrzeć się nieco bliżej za sprawą nowości autorstwa Diane Chamberlain pt. „W słusznej sprawie”, która niedawno miała swoją premierę na naszym rynku.
Autorka zdecydowała się poruszyć szalenie trudny i emocjonalny temat, którego podstawą jest obowiązujący do 1975 roku na terenie Karoliny Północnej (USA) program sterylizacji eugenicznej. Akcja powieści toczy się głównie na początku lat 60. ubiegłego wieku. W okręgu Grace, na jednej z tamtejszych farm tytoniowych dzięki – nazwijmy to – uprzejmości właściciela mieszkają dwie młode dziewczyny, tj. piętnastoletnia Ivy i dwa lata starsza od niej Mary Ella, a także jej synek William, nazywany przez nie Dzidziusiem, oraz ich babcia Nonnie. Wiodą stosunkowo spokojne życie, aczkolwiek wypełnione ciężką pracą i wyzierającą z każdego kąta biedą, więc nic dziwnego, że dziewczyny próbują urozmaicić tę mało barwną codzienność za pomocą uczuć i marzeń. Mary Ella przez opiekę społeczną uznawana jest za opóźnioną w rozwoju, dlatego tuż po urodzeniu Williama lekarze poddali ją zabiegowi sterylizacji. Ivy, choć młodsza od swej siostry, przejawia już zainteresowanie chłopcami, co przekłada się na częste spotkania pod osłoną nocy z synem farmera, na których nie tylko snują wizje o wspólnym wyjeździe do Kalifornii, ale coraz mocniej się do siebie zbliżają.
Zdaje się, że nieszczęście wisi w powietrzu, w związku z wchodzeniem Ivy w czas, w którym emocje i szalejące hormony biorą górę. Tak przynajmniej twierdzą pracownicy opieki społecznej, którzy znają tę rodzinę oraz problemy, z którymi się zmaga. W ich trudny dla zwykłego człowieka świat zostaje wprowadzona nowa pracownica ośrodka – Jane. Młoda, świeżo upieczona małżonka dobrze zapowiadającego się pediatry nie ma zbyt dużego doświadczenia zawodowego, a w pracy socjalnej – wcale, choć nie brak jej solidnego zaplecza edukacyjnego. Bardzo chce móc pomagać potrzebującym tego ludziom i robi to mimo braku aprobaty męża (pracująca żona lekarza nie jest zbyt dobrze odbierana w środowisku, bowiem każe myśleć, że ten najpewniej zarabia zbyt mało, by utrzymać rodzinę). Wybór tak niedoświadczonego pracownika na tak poważne stanowisko w efekcie końcowym przynosi jednak wiele nieoczekiwanych zdarzeń: nad Mary Ellą krąży widmo utraty Williama, zaś Ivy może zostać wysterylizowana…
To, co ostatecznie dzieje się w życiu tych kobiet, przechodzi najśmielsze oczekiwania. Sytuacja robi się z dnia na dzień coraz bardziej dramatyczna i nie wiadomo do końca, co jest temu bardziej winne: czy niedoświadczenie oraz nazbyt emocjonalne podejście Jane do pełnionej funkcji, czy obowiązujące prawo. Szalenie trudno mi opowiedzieć się po którejś ze stron, bo jest to trochę jak walka rozumu z sercem. Nie wiadomo, które rozwiązanie jest tak naprawdę dla tej rodziny najlepsze, jednak zakończenie całej sprawy mnie osobiście usatysfakcjonowało – jest takie, jakie być powinno.
Chamberlain na ogół tworzy bardzo emocjonujące i wciągające historie, ale tym razem postarała się wyjątkowo mocno, by nawet po zakończonej lekturze nie móc przestać myśleć o tym, co właśnie przeczytaliśmy. Niby jest to opowieść zmyślona, niby postaci są fikcyjne, ale nie sposób nie pokusić się o rozważania na temat sensu i moralnego aspektu eugeniki. Podstawowe pytania, jakie nasuwają się po zakończonej lekturze, to: Jak daleko można posunąć się w myśl wielkich idei? Jak mocno można ingerować w czyjeś życie? Każdy z nas musi na nie odpowiedzieć sobie samodzielnie.
„W słusznej sprawie” to trzecia powieść tej autorki, którą dane mi było przeczytać. Tak jak w dwóch poprzednich, tak i tu znalazłam pełnokrwiste postaci, z którymi nie sposób się nie zżyć (w przypadku Ivy autorka zadbała nawet o język, jakim bohaterka się posługuje, dzięki czemu nie mamy wątpliwości, z jakiej warstwy społecznej się wywodzi). Jedyne, co na ogół nie podobało mi się w poprzednich książkach, to dający się czasem wyczuć brak realizmu, jednak tym razem to uczucie mnie nie spotkało, dlatego pokuszę się o stwierdzenie, że „W słusznej sprawie” jest zdecydowanie najlepszą książką Chamberlain, którą do tej pory czytałam. Jest w niej wszystko, co powinna zawierać dobra „obyczajówka” plus naprawdę ciekawy i poruszający temat.
Kto z Was jeszcze nie skusił się na tę nowość, niechaj szybko to nadrobi. Gwarantuję, że nie oderwiecie się od tej książki aż do ostatniej strony.
Ewa Szczepańska
Oceny
Książka na półkach
- 1 529
- 1 072
- 164
- 61
- 39
- 24
- 18
- 17
- 17
- 14
OPINIE i DYSKUSJE
Oj, nastawiłam się na ocenę 9 (drugą dla Chamberlain) ale w pewnym momencie książka straciła tempo. Zabrakło tego zachwytu z początku powieści, wyczułam lekkie zaburzenie rytmu co ostatecznie zaważyło o przyznaniu "tylko" 8 gwiazdek. Temat bardzo ciekawy i kontrowersyjny - czy eugenika była zasadna, co świadczy o inteligencji człowieka i jak należy ją właściwie mierzyć, jakie predyspozycje są kluczowe w pracy w opiece społecznej.
Oj, nastawiłam się na ocenę 9 (drugą dla Chamberlain) ale w pewnym momencie książka straciła tempo. Zabrakło tego zachwytu z początku powieści, wyczułam lekkie zaburzenie rytmu co ostatecznie zaważyło o przyznaniu "tylko" 8 gwiazdek. Temat bardzo ciekawy i kontrowersyjny - czy eugenika była zasadna, co świadczy o inteligencji człowieka i jak należy ją właściwie mierzyć,...
więcej Pokaż mimo toDobra, dająca do myślenia, ukazuje ciemne strony ludzkiej natury
Dobra, dająca do myślenia, ukazuje ciemne strony ludzkiej natury
Pokaż mimo toMoje pierwsze spotkanie z autorką, ale już wiem że na pewno nie ostatnie! Wspaniałą historia, napisana przystępnym językiem. Polecam z całego serca.
Ivy 15-latka mieszkająca w skrajnej biedzie na farmie tytoniu, razem z siostrą oraz babcią. Dzkewczynka zakochana jest w synu właściciela farmy. Kolejna bohaterka to Jeny młoda dziewczyna, która zaczyna pracę w opiece społecznej, dodatkowo młoda mężatka. Jeny ma otwarty umysł, niekoniecznie podoba jej się podejście pracowników socjalnych do podopiecznych. Ma dylemat względem programu eugenicznego.
Jeżeli chodzi o postaci to początkowo Jane mnie ogromnie irytowała... Natomiast musiałam wziąć poprawkę na to że akcja rozgrywa się w latach 60tych więc czasy były zupełnie inne niż współczesne. Wzruszające ostatnie rozdziały, pełne napięcia, nie mogłam się oderwać od lektury.
Moje pierwsze spotkanie z autorką, ale już wiem że na pewno nie ostatnie! Wspaniałą historia, napisana przystępnym językiem. Polecam z całego serca.
więcej Pokaż mimo toIvy 15-latka mieszkająca w skrajnej biedzie na farmie tytoniu, razem z siostrą oraz babcią. Dzkewczynka zakochana jest w synu właściciela farmy. Kolejna bohaterka to Jeny młoda dziewczyna, która zaczyna pracę w opiece...
Mocna i wzruszająca. Jak każda książka autorki.
Mocna i wzruszająca. Jak każda książka autorki.
Pokaż mimo toJane to młoda i wykształcona kobieta, która stawia pracę na pierwszym miejscu. Zatrudnia się jako opiekunka społeczna aby pomagać ubogim rodzinom. Taka praca całkowicie nie pasuje do żony lekarza lecz Jane zupełnie się tym nie przejmuje. Nie ma zamiaru zachodzić w ciążę od razu po ślubie i nie planuje zajmować się tylko domowymi obowiązkami. Wierzy, że praca pozwoli jej zdobyć nowe umiejętności i pomóc ludziom, którzy naprawdę jej potrzebują.
Ivy jest nastolatką, która mieszka w bardzo małym domu wraz z siostrą i babcią. Dziewczyna od najmłodszych lat pracuje. Jest jedynym żywicielem rodziny, a odkąd siostra zaszła w ciążę, ma jeszcze jedną osobę na utrzymaniu. Młoda dziewczyna pragnie założyć rodzinę i wieść szczęśliwe życie. Nie zdaje sobie sprawy, że wobec panujących przepisów w Karolinie Północnej, musi poddać się sterylizacji. Wszystko zmienia się w chwili, gdy zachodzi w ciążę.
W słusznej sprawie to książka, która pokazuje obraz dwóch zupełnie innych kobiet. Widzimy ogromną różnicę pomiędzy życiem dziewczyny z ubogiej rodziny, a żony znanego lekarza. Zaczynając czytać tę powieść, nie spodziewałam się, że wzbudzi we mnie tak wiele emocji. Poruszony w niej temat eugeniki bardzo mnie zaskoczył. Wcześniej się nim nie interesowałam i nie miałam pojęcia, że bardzo duża liczba niewinnych kobiet została poddana sterylizacji. Autorka w bardzo doby sposób pokazuje jak wiele szkód może wyrządzić taki zabieg. Byłam pod ogromnym wrażeniem dobroci Jane. Jej determinacja i siła bardzo przypominała mi o współczesnych kobietach nie bojących się walczyć o swoje prawa. W słusznej sprawie to powieść, którą mogę polecić każdej z Nas. Pokazuje idealny przykład kobiecej solidarności i daje ogromną motywację w walce o swoje marzenia.
Jane to młoda i wykształcona kobieta, która stawia pracę na pierwszym miejscu. Zatrudnia się jako opiekunka społeczna aby pomagać ubogim rodzinom. Taka praca całkowicie nie pasuje do żony lekarza lecz Jane zupełnie się tym nie przejmuje. Nie ma zamiaru zachodzić w ciążę od razu po ślubie i nie planuje zajmować się tylko domowymi obowiązkami. Wierzy, że praca pozwoli jej...
więcej Pokaż mimo toProgram eugeniczny stworzony w celu utrzymania czystości rasy działał również po obaleniu Hitlera i zakończeniu wojny. W Karolinie Północnej został nawet rozszerzony, zabierając podstawową możliwość założenia rodziny osobom biednym, upośledzonym w jakimś stopniu, czy z epilepsją. Decyzja była wysyłana przez opiekę społeczną do Komisji, która podejmowała ostateczną decyzję. Sam zabieg odbywał się często bez zgody danej osoby i w totalnej niewiedzy. Podopieczni, którzy zostali poddani sterylizacji, nie byli świadomi, co właśnie przeszli.
Ivy mieszka razem z babcią, siostrą i siostrzeńcem w totalnej biedzie. Opieka społeczna już przygotowuje wniosek o jej sterylizację, mimo że ma ona zaledwie 15 lat. Pracę w opiece rozpoczyna Jane, która przejmuje opiekę nad kilkoma rodzinami, w tym nad rodziną Ive. Gdy poznaje dziewczynę, jest pewna, że decyzja o sterylizacji powinna zostać cofnięta. Sprawę jednak komplikuje ciąża Ive, a sama Jane zostaje zwolniona za swoje poglądy. Za wszelką cenę stara się jednak uchronić nastolatkę przed bezwzględnym systemem, który tylko czeka do porodu.
Bardzo trudna historia, pisana w oparciu o chory system bogatych ludzi, którzy postanowili stać się bogami i decydować o życiu biednych rodzin. To także historia pokazująca nam patriarchat mężczyzn, stereotyp bycia żoną i matką. Powieść, obok której nie da się przejść obojętnie i którą serdecznie wam polecam.
Program eugeniczny stworzony w celu utrzymania czystości rasy działał również po obaleniu Hitlera i zakończeniu wojny. W Karolinie Północnej został nawet rozszerzony, zabierając podstawową możliwość założenia rodziny osobom biednym, upośledzonym w jakimś stopniu, czy z epilepsją. Decyzja była wysyłana przez opiekę społeczną do Komisji, która podejmowała ostateczną decyzję....
więcej Pokaż mimo toJane jest wykształconą, pełną zapału opiekunką społeczną, która właśnie podjęła swoją pierwszą pracę. Ivy, jej podopieczna, razem z babką i starszą siostrą żyją w skrajnej biedzie. Fatalna sytuacja materialna tej rodziny sprawia, że Jane, zgodnie z obowiązującymi w Karolinie Północnej przepisami, ma doprowadzić do sterylizacji Ivy. Sytuacja się komplikuje, gdy dziewczyna zachodzi w ciążę…
Czy uda jej się zachować przy sobie córeczkę i uchronić ją przed adopcją?
Serdecznie polecam książka bardzo wciąga, jest przejmująca i ma niespodziewane zakończenie 😁
Jane jest wykształconą, pełną zapału opiekunką społeczną, która właśnie podjęła swoją pierwszą pracę. Ivy, jej podopieczna, razem z babką i starszą siostrą żyją w skrajnej biedzie. Fatalna sytuacja materialna tej rodziny sprawia, że Jane, zgodnie z obowiązującymi w Karolinie Północnej przepisami, ma doprowadzić do sterylizacji Ivy. Sytuacja się komplikuje, gdy dziewczyna...
więcej Pokaż mimo to+
+
Pokaż mimo toBardzo dobra, przeczytałam ,, jednym tchem ,,,.
Bardzo dobra, przeczytałam ,, jednym tchem ,,,.
Pokaż mimo toDiana Chamberlain kolejny raz udowodniła mi, że nie ma sobie równych 😍 dziękuję Ci Asiu @zupa.czyta że poleciłas mi tą Autorkę.
"W słusznej sprawie" to moje dopiero czwarte spotkanie ale poraz kolejny Chamberlain sprawiła, że chce więcej i więcej, a każda stworzona przez nią historia jest wyjątkowa i nietuzinkowa.
Tym razem autorka poruszyła ważny temat Sterylizacji kobiet, bez ich zgody.
Główna bohaterka, pełna pasji i zapału młoda opiekunka społeczna musi walczyć z uprzedzeniami jakie panowały w latach '60 w Karolinie Północnej.
Czy komukolwiek wolno ingerować w życie i przyszłość kobiet? Bieda, rasizm i zacofanie, jakie są wszechobecne w powieści przyprawiają o dreszcze. Co się dzieje kiedy problemy finansowe, rasa lub choroba dają "lepszym" prawo do ubezwłasnowolnienia "gorszych".
Ta powieść to historia o ludziach, którzy z całych sił walczą o swoje szczęście i spokojne życie.
Bardzo polecam ♥️
Diana Chamberlain kolejny raz udowodniła mi, że nie ma sobie równych 😍 dziękuję Ci Asiu @zupa.czyta że poleciłas mi tą Autorkę.
więcej Pokaż mimo to"W słusznej sprawie" to moje dopiero czwarte spotkanie ale poraz kolejny Chamberlain sprawiła, że chce więcej i więcej, a każda stworzona przez nią historia jest wyjątkowa i nietuzinkowa.
Tym razem autorka poruszyła ważny temat Sterylizacji kobiet,...