Obietnica gwiezdnego pyłu

Świat Książki
2013-11-06
2013-11-06
Dominika Lewandowska-Rodak

Długo się zastanawialam, jak ocenić tę książkę bo temat poruszany w niej jest wyjątkowy, trudny, bolesny... jeden wielki moralny dylemat. Polecam sięgnąć i spróbować, napisana pięknie, wzrusza, dla mnie osobiście zbyt wstrząsająca ale na pewno trzeba sięgnąć po nią samemu i się przekonać.

Jest to bardzo poruszająca historia. Walka o nadzieję, wierząc jedynie w miłość. Nigdy nie pomyślałabym, że takie przypadki mogą mieć miejsce, a jednak jest wiele spraw na świecie, których człowiek nie jest w stanie objąć rozumiem, dopóki o tym nie usłyszy albo tego nie doświadczy.

Bardzo polecam, przepiękna opowieść.

Bardzo polecam, przepiękna opowieść.

Po raz kolejny przekonuję się, że wysokie noty na portalu nie pokrywają się z moim gustem. Przewidywalny, banalny wyciskacz łez. Mi się nic nie wycisnęło.

Bardzo poruszająca. O miłości, poświęceniu, konflikcie I nadzieju. Znów zryczałam się ją głupia 😅🤣
50/52

50/52

Przeglądając książki na półce w bibliotece, w poszukiwaniu czegoś, co mogłoby mnie zainteresować, natrafiłam na "Obietnicę gwiezdnego pyłu". Nie zatrzymałabym się na tej książce dłużej, gdyby nie to, że okładka wydawała mi się bardzo znajoma. Nagle przypomniało mi się, że miałam tę książkę na liście do przeczytania, ale zupełnie zapomniałam o czym miałaby być ta historia. Nie czytając opisu, po prostu wzięłam tę książkę. Dopiero w domu przyjrzałam jej się bliżej i teraz już nie byłam pewna, czy rzeczywiście wciąż mam na nią ochotę. Zaczęłam jednak czytać i byłam zdziwiona, jak szybko mi to idzie. Bez większego entuzjazmu postanowiłam jednak ją dokończyć, choć przy pierwszych rozdziałach poważnie się zastanawiałam nad jej porzuceniem.

Jest to opowieść o trudnych wyborach, o cierpieniu, śmierci, miłości i życiu. Mogłam się domyślać, jak zakończy się ta historia, a mimo to z pewną dozą niepewności czytałam o kolejnych poczynaniach bohaterów. Kiedy Elle doznaje nieodwracalnego urazu mózgu w wyniku tragicznego wypadku, jej rodzina wie, że dziewczyna nie chciałaby być sztucznie podtrzymywana przy życiu. Jednak tak jak bała się cierpienia i powolnej śmierci, tak bardzo też pragnęła dziecka, a w momencie wypadku była w ciąży. Rodzina zaczyna się kłócić o to, czego naprawdę pragnęłaby Elle w takiej sytuacji, w stanie śmierci mózgowej: godnej śmierci czy długo wyczekiwanego dziecka

Niektóre historie nie potrzebują zawiłej intrygi, wielu bohaterów, mrocznych tajemnic i przerażających czarnych charakterów o pokręconych umysłach, żeby chwycić za serce, zatrzymać je na moment i pomylić jego rytm. "Obietnica gwiezdnego pyłu" wymusza na czytelniku, by się na moment zatrzymał, oderwał od rzeczywistości i zadumał.

Książka zaczyna się od śmierci Elle. Jej ciało żyje, ale jej już nie ma. Mąż Elle, Matt, nie wyobraża sobie dalszego życia bez swojej drugiej połówki. Znał ją od zawsze, od momentu, kiedy nowonarodzona Elle została przywieziona ze szpitala przez rodziców, jest więc ona nieodłączną częścią jego życia. A teraz nagle odchodzi. Mężczyzna ciągle jeszcze nie potrafi zrozumieć, co się dzieje, kiedy spada na niego kolejna nowina - Elle jest w ciąży.

"Obietnica gwiezdnego pyłu" to książka pełna emocji. Opowiada historię miłości Matta i Elle, jej początki, wszystkie wzloty i upadki. Ich drogi momentami się rozchodziły, w końcu jednak zawsze się krzyżowały. To nie był łatwy związek i żeby w końcu być razem musieli walczyć z losem i z własnymi charakterami. Ich historia była naprawdę wzruszająca ale i dająca nadzieję, że jeśli ktoś jest komuś pisany, to nie ważne ile kłód pod nogi rzuci los, i tak z tym kimś będzie.

W życiu Matt i Elle brakowało tylko dziecka. Kobieta marzyła o zostaniu matką, ale jednocześnie potwornie bała się bycia więźniem własnego ciała i od wielu lat powtarzała, że nigdy nie chciałaby być sztucznie podtrzymywana przy życiu. Matt staje więc przed trudnym wyborem: sprawić, by spełniły się najgorsze koszmary jego żony czy pozwolić odejść jej i ich nienarodzonemu dziecku, bez dania mu szansy na przeżycie?

Książka porusza bardzo trudny temat, jakim jest ratowanie życia dziecku kosztem matki i jej praw. Wyjaśnione to jest na przykładzie różnych praw obowiązujących w różnych stanach w USA. Swój głos otrzymują przeciwnicy i zwolennicy sztucznego podtrzymywania życia matki, podczas lektury można więc przemyśleć swoje stanowisko i może jeśli nie zmienić je, to chociaż zrozumieć tych, którzy uważają inaczej.

"Obietnica gwiezdnego pyłu" wywołuje uśmiech przez łzy. Teraźniejszość przeplata się z przeszłością, czytając więc historię rodzącej się miłości Matta i Elle cały czas pamięta się, że nie dane im będzie się razem zestarzeć i że dni kobiety są już policzone. Przez to inaczej odbiera się ich historię, wszystkie dobre momenty są bardziej docenione i lepiej zapamiętane. Na mnie książka wywarła ogromne wrażenie swoją prawdziwością, ogromem emocji i swoją zdolnością zmuszenia mnie do głębszego zastanowienia się nad nią. Czytało się ją bardzo szybko i trudno było choć na moment odłożyć. Cieszę się, że po nią sięgnęłam, bo to zdecydowanie książka, którą zapamiętam na długo.

Piękna książka. Bardzo emocjonalna. Choć domyślałam się tego jak się skończy, to z wielką przyjemnością ją przeczytałam.

Czytana cztery lata temu, pamiętam do dziś każdy szczegół. Zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Jest smutna, przejmująca, rozrywa serce, które nie wie, za kim ma stanąć i komu kibicować. Naprawdę ciężko ją zapomnieć.

To piękna, choć dramatyczna historia... Książka jest rewelacyjna i ciężko się od niej oderwać

• 2015