Sen nocy letniej

Okładka książki Sen nocy letniej
William Shakespeare Wydawnictwo: Zielona Sowa Seria: Dzieła wszystkie (William Shakespeare) [Zielona Sowa] utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
Dzieła wszystkie (William Shakespeare) [Zielona Sowa]
8372200084
Maciej Słomczyński
literatura angielska teatr elzbietanski Szekspir Shakespeare

Na półkach: , , , ,

Nie oceniam, ja swojego klucza do tego dramatu nie znalazłam.
Uwielbiam Szekspira, "Hamleta" uważam za arcydramat, ale "Sen nocy letniej" wprawił mnie w konsternację. Naprawdę nic nie zrozumiałam (czy istnieje możliwość, że cofną mi maturę?).

Nie oceniam, ja swojego klucza do tego dramatu nie znalazłam.

sen nocy letniej, fajna książka, polecam

Zapomniałem ile przecież Szekspira czytałem za dzieciak... Trzeba to dodać, gdzieś w latach 2007-2014 ;)

sen nocy letniej, fajna książka, polecam

Jowialna, rubaszna i fantazyjna opowieść, aż trudno uwierzyć, że wyszła spod pióra tak "krwawego" dramaturga.
POLECAM!
Prawdziwa sztuka jest zawsze współczesna.
Moje opinie o literaturze, muzyce i filmie są w blogu "Trzy akordy na dwie ręce" oraz w powieści "BUfffO".

POLECAM!
Prawdziwa sztuka jest zawsze współczesna.

Bardzo przyjemna lektura, naprawdę lekka i zabawna. Oczywiście przekład Barańczaka obowiązkowo, dużo przyjemniejszy w odbiorze i zgrabniejszy językowo.

Arcydzieło. Kropka.

Arcydzieło. Kropka.

Będą w liceum chyba nie do końca doceniałam Shakespeare'a. "Hamlet" i "Makbet" były jednymi z przyjemniejszych lektur, ale chyba jednak nie zachwycałam się nimi tak jak teraz przy czytaniu kolejnych jego dzieł. "Sen nicy letniej" jest bardzo przyjemną lekturą. W przeciwieństwie do wszystkich wcześniejszych dramatów autorstwa Shakespeare'a, które przeczytałam tutaj mamy do czynienia z raczej lekką komedią. Przyznam, że kiedy jeden z bohaterów bardzo namieszał w relacjach innych postaci przemknęło mi przez myśli "pewnie wszyscy na końcu umrą". Przy czytaniu ostatniego aktu miałam cały czas uśmiech na twarzy.

Chyba nigdy nie pojmę komedii Szekspira. Żadna, absolutnie żadna, mnie nie bawi.

Na półkach: , , , , , , , , ,

7/10
Dotychczas miałem do czynienia wyłącznie z tragediami Shakespeare'a, które miały zazwyczaj jedną scenkę komediową dla "rozładowania" napięcia, więc "Sen nocy letniej" to pierwsza przeczytana przeze mnie komedia barda ze Statford. Choć szczególnie mi się nie podobała, to zamierzam oczywiście przeczytać inne, równie znane dramaty o zabarwieniu komicznym, choć zdecydowanie bardziej trafiają do mnie tragedie. Co mnie od razu zaskoczyło to czas i miejsce akcji, które umieszczony jest "Sen nocy letniej" - z jakiegoś powodu, posiadając zaledwie mgliste pojęcie o czym jest ta sztuka, spodziewałem się bardziej północnoeuropejskich klimatów niż antycznych Aten.

Utwór jest znacznie krótszy niż największe tragedie, atmosferę ma o wiele lżejszą i wręcz uroczą. Jest to wręcz pochwała młodzieńczej, prostej miłości - czasem nieszczęśliwej, ale niewinnej i niegroźnej. Elementy nadprzyrodzone wprowadzają jeszcze więcej osobliwego, bajkowego klimatu. Humoru jest tu całkiem sporo, głównie sytuacyjnego, ale też słownego. Można też dopatrywać się skrytego pod tą swoistą otoczką subtelnego erotyzmu. Jednakże taka interpretacja utworu (o której wspominają autorzy wydania w posłowiu) jest dość naciągana, zważywszy zwłaszcza na to, że był to utwór pisany w dedykacji dla znanej pisarzowi pary nowożeńców.

Shakespeare w dobrym i przystępnym tłumaczeniu Słomczyńskiego jest bardzo przyjemny do czytania, ale wrażenie robi dopiero wystawiony w teatrze bądź przeniesiony na wielki bądź mały ekran. Ciężko się więc zachwycić nad tak prostym, krótkim i niewyszukanym utworem - nie historia jednak jest jego największą siłą, a jego ogólny, ciepły klimat.

7/10

Z początku chciałem napisać komentarz bez oceny, bo szybko zorientowałem się, że to zupełnie nie mój klimat i mógłbym ten tekst niesłusznie obrazić. Koniec końców nawet mi się spodobało, choć dopiero w ostatnim akcie. Gdyby ktoś mi podsunął treść bez tytułu i nazwiska Autora pewnie nie uwierzyłbym, że to wielka sztuka. Moim zdaniem tłumaczenie jest bardzo przeciętne (Leon Ulrich), choć oryginał być może jest bardziej wyszukany. Nie wiedziałem czego się spodziewać po Szekspirze, ale do głowy by mi nie przyszło, że otrzymam coś co uznam za toporne. A może to moja wina i zamiast brać się za takie teksty powinienem czytywać np. program telewizyjny?
Wystawiam 6, ale bardzo naciągane.

1940

Świetna komedia zawierająca nawiązania do mitologii, angielskiego folkloru i średniowiecznych legend.