rozwiń zwiń

Teorie spiskowe w literaturze. Oto najciekawsze z nich!

LubimyCzytać LubimyCzytać
27.11.2021

Teorie spiskowe nie są wynalazkiem naszych czasów. Wprost przeciwnie. Istnieją od wieków, są stare jak ludzkość i dotykają również... świata literackiego. Autor „Alicji w Krainie Czarów” Kubą Rozpruwaczem? Stanisław Lem jako komitet KGB? To dopiero początek!

Teorie spiskowe w literaturze. Oto najciekawsze z nich!

Lewis Carroll był Kubą Rozpruwaczem

Gdy w wiktoriańskiej Anglii między 3 kwietnia 1888 roku a 13 lutego 1891 roku dochodzi do makabrycznych zbrodni, których ofiarami padają prostytutki, policja pozostaje bezradna w ustaleniu tożsamości sprawcy. Wieść o seryjnym mordercy, którego nazywa się od tej pory Kubą Rozpruwaczem, szybko obiega miasto. Zagadka dotyczaca tożsamości mordercy pozostaje nierozwiązana do dziś. Jedną z osób, która wierzyła, że znalazła odpowiedź na pytanie o zidentyfikowanie Kuby Rozpruwacza był Richard Wallace. Wskazał on na autora „Alicji w Krainie Czarów”.

Czytając najsłynniejszą książkę Lewisa Carrolla, znalazł w niej ślady w anagramach fragmentów tekstu, w których autor opisuje akt morderstwa i podpisuje wyznanie przydomkiem słynnego mordercy. By jednak anagram zgadzał się z fragmentem tekstu, Wallace musiał go… zmodyfikować zamieniając lub usuwając poszczególne litery. 

Carroll słynął z gier słownych i żartów językowych. Często stosował kalambury, anagramy, paronimy czy rebusy nie tylko w swoich książkach. Przemycał także w ten sposób ukryte wiadomości do korespondencji.

Stanisław Lem nie istniał. Był komunistycznym komitetem KGB

Stanisław Lem nie był prawdziwym człowiekiem, ale oddziałem KGB, który miał na celu zawładnąć sercami i umysłami Amerykanów przy użyciu propagandy przemycanej za pośrednictwem science fiction? Lem jako kryptonim organizacji założonej przez KGB to teoria… Philipa K. Dicka, legendy nie tylko amerykańskiej, ale i światowej literatury science fiction.

By udowodnić swoją tezę Dick argumentował, że autor „Solarisa" posługiwał się wieloma stylami i jako jeden człowiek nie zdołałby być tak różnorodny w swojej twórczości. Według Dicka wieloosobowy komitet stojący za figurantem dążył do zdobycia monopolistycznej pozycji, pozwalającej kontrolować opinię przez krytykę, eseje i artykuły pedagogiczne, stanowiące zagrożenie dla całej dziedziny science fiction z jej swobodną wymianą poglądów i myśli.

Szekspir nie jest autorem swoich dzieł

Według niektórych, brak wykształcenia Szekspira nie pozwalał mu na czytanie, a tym bardziej napisanie „Snu nocy letniej”. Dlatego stworzenie komedii miał zlecić Baconowi. Wśród wyznających tę teorię są nie tylko miłośnicy teorii spiskowych, ale także szanowani historycy literatury. Nazywani są antystratfordyczkami (od miejscowości Stratford, z której pochodził Szekspir), a do ich grona należał m.in. Charlie Chaplin.

Według zwolenników tej teorii, słynny poeta i dramatopisarz był ignorantem o niewystarczającym intelekcie i talencie do stworzenia przypisywanych mu dzieł. Poza brakiem wykształcenia wskazują również na jego pochodzenie. 

Szekspir był synem przemytnika wełny i wytwórcy rękawiczek, nie obracał się w królewskich kręgach i nigdy nie wyjechał poza Anglię. Według zwolenników teorii „antyszekspirowskiej”, autorem jego dzieł musiała być osoba z klasą i wykształceniem. Kto konkretnie? W tym kontekście wymieniane są różne nazwiska. Wśród nich wspomniany Francis Bacon (który według innych teorii miał być słynnym kryptologiem i członkiem stowarzyszenia z bazą po drugiej stronie oceanu, na Oak Island). Popularne w tym kontekście jest także nazwisko znanego dramatopisarza Christophera Marlowe’a, który jednak został zamordowany w bójce przed powstaniem dramatów Szekspira. Według niektórych dramatopisarz jednak przeżył zatarg i spędził resztę życia we Francji, gdzie tworzył szekspirowskie dzieła.

Charlotte Brontë otruła swoje siostry

Siostry Brontë: Charlotte Brontë, Emily Brontë i Anne Brontë to nadzwyczajne zjawisko w historii literatury. Wszystkie z nich były utalentowanymi pisarkami i stworzyły dzieła, które weszły do kanonu literatury.

Według autora książki „The Crimes of Charlotte Bronte”, kryminologa Jamesa Tully’ego, siostry nie zmarły jednak z powodu gruźlicy. W jego opinii autorka „Dziwnych losów Jane Eyre”, Charlotte, miała otruć swoje siostry z powodu zazdrości o sukces Emily (autorki „Wichrowych wzgórz”) i Anne (autorki „Lokatorki Wildfell Hall”).

Co więcej, jak pisze Tully, Charlotte miał pomagać Arthur Bell Nicholls, wikary w parafii ojca, który dał się przekonać sporymi zyskami ze sprzedaży książek. Emily zmarła w 1848 roku, a Anne rok później. Po śmierci rodzeństwa Charlotte i Nicholls wzięli ślub i żyli z pieniędzy odziedziczonych po siostrach, jednak – jak twierdzi Tully – Nicholls, kierowany chciwością, otruł również Charlotte, stając się jedynym spadkobiercą rodziny.

„Illuminatus” i „Wahadło Foucaulta”  gratka dla fanów teorii spiskowych

„Illuminatus” to trylogia autorstwa Roberta Shea i Roberta Antona Wilsona, satyryczna, postmodernistyczna powieść przygodowa z elementami fantastyki, będąca jednocześnie księgą historycznych spisków. Znajdziemy w niej m.in. opowieść o Adamie Weishauptcie, założycielu Bawarskich Iluminatów, który udał się do Stanów Zjednoczonych, zamordował Jerzego Waszyngtona, przyjął jego tożsamość i rządził Stanami Zjednoczonymi jako marionetkowy rząd tzw. Iluminatów.

Z kolei „Wahadło Foucaulta” Umberto Eco to erudycyjna powieść sensacyjna, w której trzej mediolańscy intelektualiści, zainteresowani historią i naukami hermetycznymi, zaczynają snuć hipotezy na temat tajnych zamierzeń templariuszy i legendarnych różokrzyżowców, którym przypisywano dążenia do zawładnięcia światem. W swej wielowątkowej powieści autor zastanawia się nad spiskową teorią dziejów.

Jakie inne nieprawdopodobne historie z książkami i ich autorami udało Wam się usłyszeć?

[pr]


komentarze [20]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
BridgetSove 10.02.2022 12:14
Czytelnik

Charlotte Brontë i jej siostry śpiące
Tutaj teoria, że książki sióstr Bronte pisała tylko jedna z nich 😀

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Charlotte Brontë i jej siostry śpiące
Lucy 22.01.2022 19:37
Czytelniczka

Według historyka Lance'a deHaven-Smitha, autora książki Conspiracy Theory in America, „kampania CIA na rzecz popularyzacji terminu teoria spiskowa i uczynienia z wiary spiskowej obiektu kpin i wrogości musi być uznana za jedną z najbardziej udanych inicjatyw propagandowych wszechczasów."

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Beata 22.01.2022 15:55
Czytelnik

Czytałam, że Artur Conan Doyle, twórca najsłynniejszego detektywa, również był posądzany o to, że jest Kubą Rozpruwaczem. Cóż, był przecież związany z medycyną...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Jerzy 29.11.2021 15:58
Czytelnik

To dodajmy jeszcze teorię mówiącą, że autorem "Cichego Donu" nie był Michaił Szołochow. Najpierw miał nim być bezimienny biały oficer rozstrzelany przez komunistów. Potem autorstwo przypisywano innym osobom m. in. Fiodorowi Kriukowowi. Dziś te podejrzenia zostały obalone, a przynajmniej tak twierdzi oficjalna rosyjska nauka.
 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Telemasz 28.11.2021 18:58
Czytelnik

Suworow często poruszał temat "Wspomnień i refleksji" Żukowa, których zawartość mutowała w coraz to kolejnych wydaniach zależnie od aktualnych potrzeb politycznych, także i po śmierci swego mniemanego autora.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
jacqueline 28.11.2021 15:09
Bibliotekarka

teoria spiskowa o Shakespearze jest bodaj najpopularniejsza teorią spiskową w literaturze. 


ja kojarzę teorię spiskową związaną z   Edgar Allan Poe Edgar Allan Poe, w gwoli ścisłości - z okolicznościami jego śmierci. 

  Poe na kilka dni  przed śmiercią  miał wyjechać pod koniec września  z...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
czytamcałyczas 27.11.2021 17:35
Czytelnik

Remigiusz Mróz to grupa 10 pisarzy.Którzy piszą te książki.Bo jak ktoś sam jeden może tyle pisać w roku  😂

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Nimbra 29.11.2021 12:27
Czytelniczka

Ha, ha, ja bym obstawiała, że to robot, albo sztuczna inteligencja pisząca według jakiegoś algorytmu. Tak to można natrzakać masę książek. 😁

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Outsider 29.11.2021 21:43
Czytelnik

Trochę zboczę z tematu, ale czy ta ilość przekłada się chociaż na jakość? Czy to bardziej taki książkowy fast-food?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Nimbra 30.11.2021 09:18
Czytelniczka

uważam, że RM trzyma porządny rzemieślniczy poziom

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Fidel-F2 30.11.2021 09:19
Czytelnik

komu?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Nimbra 30.11.2021 09:24
Czytelniczka

Przeczytałam tylko 2 książki Mroza, i nie czuję się bardzo kompetentna do oceny całości. Skłaniam się jednak to tego, że to taki książkowy fast-food, ale z gatunku tych nawet smacznych i mało szkodliwych. Nie jestem wielką fanką kryminałów, bo mam wrażenie, że po przeczytaniu kilkunastu tego typu książek trudno człowieka czymś zaskoczyć. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Fidel-F2 30.11.2021 10:00
Czytelnik

Ja przeczytałem 1/3 i to było warsztatowo fatalne, na pewno nie był to "porządny rzemieślniczy poziom".

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Nimbra 30.11.2021 10:14
Czytelniczka

Fidel, czytałam już dużo gorsze książki niż Mroza, stąd moja ocena. Widać nie zniżyłeś 😀 się do popularnych ostatnio erotyków, tam to jest dopiero poziom...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Fidel-F2 30.11.2021 11:39
Czytelnik

Fakt, że są rzeczy gorsze od prozy Mroza, nie znaczy, że trzyma ona porządny poziom i nadaje się do czytania.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Outsider 27.11.2021 13:01
Czytelnik

Teorie spiskowe to bardzo ciekawy temat, można się czasem nieźle uśmiać. Jedną z moich ulubionych jest ta, że Avril Lavinge, kanadyjska piosenkarka umarła i została podmieniona.
A no i jeszcze jedna, że Lady Gaga pije krew niemowląt i jest służebnicą szatana, jak twierdzi m.in. Edyta Górniak. To wiąże się z większą teorią spiskową o współczesnych iluminatach, do których...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Telemasz 28.11.2021 19:15
Czytelnik

NIe trzeba zaraz apriorycznie brać na wiarę lub niewiarę. Wystarczy po prostu obejrzeć show (rytuał?) wzmiankowanej Madonny na Eurowizji w 05.2019, gdzie pół roku przed pierwszymi doniesieniami o zbrodniczym koronawirusie odgrywała obecną "pandemię". Tego akurat Youtube nie ocenzurowało.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 29.11.2021 12:48
Administrator

Przypominamy, że chodzi o LITERACKIE teorie spiskowe :) a nie jakiekolwiek :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 27.11.2021 12:01
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Nimbra 29.11.2021 12:24
Czytelniczka

Skoro już w artykule pojawił się U.Eco, to warto wspomnieć o protokołach mędrców Syjonu, o których mowa w Cmentarzu w Pradze.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się