Dziecko piasku

Tahar Ben Jelloun Wydawnictwo: Karakter Cykl: Dziecko piasku (tom 1) Seria: Seria Literacka Karakteru literatura piękna
L'enfant de sable
powieść marokańska transgresja granice opowieść Borges bajarz

Oficjalne recenzje i

Wszechświat opowieści

[ 8 ] Link do recenzji

Gdy bajarz zasiada u bram Marrakeszu wszystko się może zdarzyć.
Opowieść płynie niespiesznym i dość zagmatwanym rytmem. Miesza się z innymi opowieściami i momentami właściwie nie wiadomo co jest prawdą, a co kłamstwem.
Nikt nie potrafi o seksualności opowiadać tak jak Arabowie - lekka obsesja? być może, ale jaka piękna :)

Myślę, że wrócę do niej za jakieś 5-10 lat i zrozumiem ją wtedy lepiej, bardziej. Nie zmienia to faktu, iż moim zdaniem jest książką nieprzeciętną i wartą przeczytania- kobieta i hierarchia społeczna w islamie. Poszukiwanie siebie i własnej tożsamości.

Poczucie dwoistości w świecie w którym nieustannie toczy się walka pomiędzy posłuszeństwem, własnym ja, a rolą przypisaną kobiecie i mężczyźnie - „bo przecież nasza religia w bezlitosny sposób traktuje mężczyznę pozbawionego dziedzica; odbiera mu wszystko lub prawie na rzecz jego braci.”

Wyjęłam z twórczości i życiorysu Ben Jellouna dwa punkciki, które moim zdaniem idealnie ilustrują styl "Dziecka piasku".

Po pierwsze, przypominam sobie jak w którymś z wywiadów powiedział, że już jako nastolatek podjął decyzję, że będzie pisał po francusku. Chciał bowiem, żeby było trudniej i nie do końca zrozumiale. Chciał wyraźniej czuć barierę językową, o której na co...

Dziecko piasku opowiada historię rodziny, a potem skupia się na jednym z jej członków, którym jest dziewczynka, ósma córka Hadżdży, wychowana jak chłopiec. Ponieważ klęska samych córek była zbyt trudna do zniesienia Hadżdża neguje płeć noworodka i postanawia wbrew naturze, uczynić z niego chłopca, swojego następcę. Dziecko początkowo, tak jak chce tradycja wychowywane...

Na półkach: , , , ,

"Dajcie się porwać opowieści, oto kolejny mężczyzna siada przed wami, na kolanach ma księgę owiniętą w żółty papier, a za jego wąsami czają się słowa, z których utka sieć następnej historii. Siedźmy razem przez nieskończoną ilość dni i słuchajmy co ma nam do opowiedzenia bajarz… Bo każda historia rodzi historię, rodzi historię…"

Reszta opinii pod adresem:...

Książka jest specyficzna - to bardzo poetycka proza, polecam raczej dla osób ceniących poezję.

"Dziecko piasku" to snuta w leniwym tempie opowieść o kobiecie, która dzięki decyzji ojca, została uznana za mężczyznę i tak wychowana. Snuje ją - jakbyśmy to dziś powiedzieli - "storyteller", starszy człowiek pojawiający się znikąd i rozwiewający się jak mgła. Historię doprowadza do połowy, po czym - jak to bywa w opowieściach przekazywanych sobie ustnie - dołączają się...

• Afryka
  • 2014