rozwiń zwiń

Grecja. Gorzkie pomarańcze

Okładka książki Grecja. Gorzkie pomarańcze
Dionisios Sturis Wydawnictwo: W.A.B. reportaż
288 str. 4 godz. 48 min.
Kategoria:
reportaż
Wydawnictwo:
W.A.B.
Data wydania:
2013-06-05
Data 1. wyd. pol.:
2013-06-05
Liczba stron:
288
Czas czytania
4 godz. 48 min.
Język:
polski
ISBN:
9788377478653
Tagi:
Grecja reportaż literatura faktu kryzys finansowy stereotypy
Inne
Średnia ocen

                6,9 6,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Mała Grecja. Dawni uchodźcy i ich polska odyseja Dionisios Sturis, Katarzyna Szczerba
Ocena 8,0
Mała Grecja. D... Dionisios Sturis, K...
Okładka książki Kalá, kalá. Grecja dla dociekliwych Dominika Czerniak-Chojnacka, Dionisios Sturis
Ocena 7,5
Kalá, kalá. Gr... Dominika Czerniak-C...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
361 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1047
999

Na półkach: , , , ,

Tom reportaży i wspomnień rodzinnych Dionisiosa Sturisa, „polskiego Greka” lub jak kto woli „greckiego Polaka”. Syn Polki i Greka, z powojennej emigracji politycznej do krajów pod radziecką dominacją. Tej fali emigracyjnej zawdzięczamy – oprócz ojca autora – osoby ważne dla naszej sceny muzycznej, jak Jorgos Skolias, Antymos Apostolis, Paulos Raptis czy chociażby Eleni, zaś z innych dziedzin m.in. Nikosa Chadzinikolau czy Ewdoksię Papuci-Władyka.
Większość Greków, w tym Petros Sturis, powróciła do ojczyzny po upadku reżimu czarnych pułkowników, a szczególnie w latach osiemdziesiątych, nadal wspominanych w ich ojczyźnie jako okres prosperity. Historia tych migracji oraz rodziny autora to jeden z wątków przedstawionych w książce.
Drugi to Grecja pomijana w folderach turystycznych. Kraj niewydolnej i skorumpowanej sfery publicznej (łapówki za prawie wszystko), zawodowej warstwy politycznej, gdzie stanowiska przechodzą z rodziców na dzieci (klany Papandreu i Karamanlisów), setek tysięcy imigrantów z Europy (w tym Polski, ale głównie innych krajów bałkańskich), Azji i Afryki. Grecja biedy, której turyści ani nawet podróżnicy nie chcą zauważać. Wszak zbyt wiele osób podróżuje po to, by zobaczyć to co chcą widzieć i omijać to wszystko, co nie pasuje do założeń lub stereotypów. Od pisania prawdy są niszowi reporterzy, jak autor.
Trzeci trop to nałożenie dwóch pierwszych na historię Grecji od wybuchu II wojny światowej. I tu autor idzie pod prąd, chwaląc w swojej opowieści partyzantów z ELAS, a nie rojalistów, socjalistów z PASOK, a nie juntę w wojskową czy konserwatystów. Dodatkowo na bohaterkę tego okresu wybiera Melinę Mercouri, aktorkę i późniejszą minister kultury. Ciekawa postać. Szkoda jedna, że pominął takie osoby – o również lewicowych przekonaniach – jak Vangelis, Demis Roussos czy Costa Gavras, które też musiały uciekać z kraju po pucz wojskowym w 1967 roku.
Dobre dopełnienie dla wszystkich słonecznych lektur o Grecji, rozgrywających się na plażach lub w tawernach. Warto widzieć świat takim, jaki on jest, a nie jaki powinien być w naszych wyobrażeniach.

Tom reportaży i wspomnień rodzinnych Dionisiosa Sturisa, „polskiego Greka” lub jak kto woli „greckiego Polaka”. Syn Polki i Greka, z powojennej emigracji politycznej do krajów pod radziecką dominacją. Tej fali emigracyjnej zawdzięczamy – oprócz ojca autora – osoby ważne dla naszej sceny muzycznej, jak Jorgos Skolias, Antymos Apostolis, Paulos Raptis czy chociażby Eleni, zaś...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    1 638
  • Chcę przeczytać
    1 007
  • Posiadam
    209
  • 2021
    94
  • Audiobook
    64
  • Reportaż
    52
  • 2022
    49
  • Teraz czytam
    37
  • 2023
    28
  • Audiobooki
    27

Cytaty

Więcej
Dionisios Sturis Grecja. Gorzkie pomarańcze Zobacz więcej
Dionisios Sturis Grecja. Gorzkie pomarańcze Zobacz więcej
Dionisios Sturis Grecja. Gorzkie pomarańcze Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także