rozwińzwiń

Grecja. Gorzkie pomarańcze

Okładka książki Grecja. Gorzkie pomarańcze Dionisios Sturis
Okładka książki Grecja. Gorzkie pomarańcze
Dionisios Sturis Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie Seria: Seria reporterska reportaż
reportaż
Seria reporterska
Wydawnictwo Poznańskie
2019-06-19
2013-06-05
Grecja reportaż literatura faktu kryzys finansowy
Inne

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Jest to reportaż inny niż wszystkie, które dotychczas przeczytałem. Autor z mieszanego polsko-greckiego małżeństwa powraca do Grecji targanej permanentnym kryzysem finansowym, gospodarczym, politycznym. Jest przełom 1 i 2 dekady XXI wieku.
Nie odpoczywa w kurortach tylko mieszka z Grekami. Tymi z rodziny jak i z tymi z którymi przyszło mu pracować. W tym reportażu mamy czasy współczesne (Grecja na skraju upadku finansów),mamy pierwsze grupy imigrantów, które za kilka lat zaleją Europę, mamy polityczną zmianę elit greckich, strajki i zamieszki związane z kryzysem. Możemy trochę dowiedzieć się o historii Grecji. Jesteśmy daleko od plaż i hoteli przez co lepiej nam zdefiniować to państwo.
Ale mamy tu również historię rodzinną autora. Dlaczego Grecy uciekali w 1948 i 1967 ze swojego państwa i dlaczego wybrali Polskę jako kraj zamieszkania. Te powiązania rodzinne wujków, ciotek, kuzynów itp trochę mnie znużyła. Pogubiłem się trochę i za dużo tego było. To jedyny minusik tego dziwnego reportażu.
polecam.

Świetnie zbudowany klimat!

Świetnie zbudowany klimat!

Audio

Audio

Bardzo ciekawy reportaż opisujący zarówno historię Grecji w czasach nowożytnych (i nie tylko) jak i problemy, z którymi boryka się obecnie. Te problemy, nawet jeśli dotyczą Grecji sprzed 10 lat, wciąż wydają się być aktualnymi. Do tej mieszanki autor dodaje swoje trzy grosze. Nie chodzi tu tylko o jego opinie, ale także jego osobistą i unikalną historię Greka z Polski. Ta, jak sam ją nazwał, mozaika czasem staje się trudna do zrozumienia, szczególnie kiedy lektura książki jest przerywana jak w moim przypadku. Ten chaotyczny tryb narracji wydaje się być problemem dla wielu czytelników, co jednak moim zdaniem nie sprawia, że "Grecja. Gorzkie pomarańcze" nie jest ciekawą pozycją. Ma rację autor, pisząc w epilogu o tym, że brakuje w Polsce prawdziwego obrazu Greków. Wciąż panują u nas przecież szkodzące im stereotypy o nadmiernym lenistwie, z którego wyniknął kryzys, co niby oznacza, że jakimś cudem na niego zasłużyli.

Czytane w 2019 i dopiero teraz w 2023 wystawiam opinię. Niewiele pamiętam, jednak przeczytałem całą i ponoć było warto :)

Pierwszy raz spotkałam się z tak mocno osobistym reportażem i nie jestem przekonana, czy taka forma mi odpowiada. Nie ułatwiał sprawy fakt, że książkę przeczytałam jako audiobook i momentami mocno się gubiłam w zawiłościach drzewa genealogicznego autora.
Też całkiem niezrozumiałe było dla mnie przydługie rozwijanie dygresji o rodzinach i przygodach greckich ważnych osobistości politycznych - wydaje mi się to zbędną wstawką, za dużo rozwlekania o faktach pobocznych, a nie rzeczowej opowieści o istocie historii.
Podobało mi się jednak dosyć mocno szerokie przedstawienie historii tego kraju, ale też długi opis tego, jak wygląda Grecja obecnie. Dużo się z tej książki dowiedziałam i choć było to podane w nieco przydługiej formie, to nie męczyłam zanadto z dobrnięciem do końca lektury.

Świetny reportaż z którego możemy się bardzo dużo dowiedzieć o Grecji. Niestety w szkole mamy możliwość poznania jedynie starożytnej Grecji, a ta nowożytna też ma niesamowicie ciekawą historię.

Nie podobał mi się ten reportaż. Był bardzo chaotyczny i niepoukładany, przez co czasami czytałam kilka stron o kimś, kto właściwie nie wiem kim jest i dlaczego powinien mnie interesować. Wydaje mi się, że próba ukazania skutków wydarzeń zmyła ich przyczyny, przez co czytelnikowi niezaznajomionemu z historią Grecji ciężko było zobaczyć ciąg przyczynowo-skutkowy.

Na pewno nie można powiedzieć, że lektura tej książki jest przyjemnością. Czytałam ją w trakcie pobytu w Grecji, co było dużym błędem, bo przez to miałam ochotę tylko jak najszybciej uciec z tego kraju. "Gorzkie pomarańcze", jak sam tytuł wskazuje, są wypełnione goryczą, a nieraz też agresją. Wydaje się, że tekst pisał człowiek wściekły, widzący tylko na świecie czerń i trochę bieli. Brakowało mi bardzo szerszej perspektywy, spojrzenia z dystansu, większej równowagi i uporządkowania. Tak jak pisali też inni czytelnicy, po tej książce dalej niewiele więcej wiem o współczesnej Grecji. Wstawienie osobistych historii autora tylko pogorszyło sprawę.

podchodziłam długo, ale jak podeszłam to nie żałuję ani momentu i będę promować wiedzę o Grecji zawartą na tych stronach oraz te strony w swoim otoczeniu. to nie jest Grecja wakacyjna. to jest Grecja zwykłych ludzi, autentyczna. skomplikowana historia i jeszcze bardziej skomplikowane historie. a jednocześnie czasy nie tak odległe. takie reportaże chcę czytać.

1 612
  • 2021